Prague Chess Festival

Kdo zvítězí letos v Teplicích?

08.05.2019 08:10 | Open Teplice 2019

Od 15. do 23. června proběhne v Domu kultury v Teplicích XIV. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open.

Pořadatelem je letos poprvé Šachový klub Teplice, který je nováčkem mezi šachovými kluby a který převzal štafetu od ŠK Teplice, jehož vedení nemělo o pořádání turnaje již zájem. Hlavní organizátoři turnaje, ředitel turnaje Milan Maščák, Pavel Kirs a Jiří Škapa však zůstávají stejní. Pouze přešli z ŠK Teplice do nově založeného Šachového klubu Teplice. Jeden z nejsilnějších českých turnajů nabídne jistě i letos zajímavé partie i napínavý průběh. Při pohledu na startovní listinu tomu nemůže být ani jinak. Vidíme jména třiadvaceti velmistrů zvučných jmen v rozmezí od 2447 do 2677 ELO, kteří budou bojovat o první cenu 50 000 Kč. Ten, který vybojuje samostatné první místo dostane o 5 000 Kč navíc.


Osminásobný mistr Maďarska GM Ferenc Berkes zavítá do Teplic poprvé. Se svým ELO 2677 je zatím nejsilnějším hráčem, který kdy na turnaji Teplice Open hrál.

Startovní listině na které jsou nyní šachisté z dvaceti pěti zemí vévodí osminásobný mistr Maďarska GM Ferenc Berkes (2677), který je následován ruským velmistrem  Antonem Demchenkem (2671) a nejlepším německým velmistrem Liviu-Dieter Nisipeanem (2667).

GM Jiří Štoček se turnaje účastní od roku 2015 a vždy se umístil jako nejlepší český hráč. GM Sergej Movsesian vyhrál Teplice Open v roce 2016 a letos se ho účastní potřetí. Zatím nikdo nevyhrál teplický turnaj dvakrát. Povede se to letos Movsesianovi?

Pořadatelé přivítají také dva vítěze minulých ročníků. GM Sergej Movsesian zvítězil v roce 2016 a GM Evgeny Romanov loni. Velmistři hrající po českou vlajkou budou letos čtyři. Igors Rausis, Zbyněk Hráček, který se v Teplicích představí poprvé, Jiří Štoček a Vlastimil Babula. Rusko, jedničku na světovém šachovém žebříčku států budou zastupovat velmistři Demchenko, Romanov, Epishin a Vorobiov. Z Izraele přiletí GM Greenfeld a z Nizozemí velmistři Tiviakov a po několika letech opět Van Foreest. Sladkou Francii zastupují velmistři Lagarde a Moussard. Z žen je nejvýše WGM Joanna Worek. Na turnaji nebude chybět ani stříbrný z Mistrovství České republiky IM Lukáš Černoušek. Protože turnaj začíná 15. června, změny na startovní listině pochopitelně nastat mohou.

Velmistr Anton Demchenko je stejně jako před rokem na startovní listině druhý.  V loňském roce jistě se svým výkonem spokojený být nemohl, neboť skončil na 14. místě. Obhájí letos alespoň místo ze kterého startuje?

Loňský vítěz GM Evgeny Romanov bude jistě chtít svůj úspěch zopakovat. Zájemců o první místo bude však mnoho.

Teplice Open se bude opět hrát i jako krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu. Pořádání krajského přeboru ÚKŠS v Teplicích je již tradicí a Šachový klub Teplice v ní hodlá pokračovat. Junioři budou soutěžit v turnaji Teplice Open v kategorii do 18 let, v krajském přeboru v kategoriích do 18 a 20 let a samozřejmě v kategoriích pro chlapce i dívky. Je pamatováno  i na kategorii žen, nejmladšího i nejstaršího účastníka a nejlepšího seniora. Tradičně budou mít účastníci drobné občerstvení, kávu a chlazenou vodu zdarma. Na Teplickém turnaji bude opět použito Sofijské pravidlo. 

Velmistr Igors Rausis je na startovní listině nejvýše postaveným hráčem s českou vlajkou.

Po několika letech se teplického turnaje zúčastní také nizozemský talent Jorden van Foreest.


Vážení šachoví přátelé. Šachový klub Teplice Vás zve  v červnu do rozkvetlých Teplic. Tipne si někdo vítěze?

Pavel Kirs, Šachový klub Teplice.

www.tepliceopen.cz

11x 3485x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
16.05.2019 16:01 | Luky

Zato Rausis se odhlásil ;-)

16.05.2019 09:18 | Vojta Plát

Chystám se na turnaj do Bambergu, kde jsou taky Morgunovci na startovce. http://chess-results.com/tnr393496.aspx?lan=1&zeilen=99999 Prý si ho pohlídaj, tak uvidíme.

16.05.2019 08:53 | Pavel Ch

MMM:

Samozřejmě ta informace šla již dříve pořadatelům. Ale když šéf turnaje pracoval na velmi důležitém strategickém místě s bezpečnostními IT systémy, uhlídá i malého fracka. Byl by lokalizován dříve, než k němu přijde první rada. To platí i pro jiné potencionální podvodníky. Jak? Se nebude ani naznačovat. Snad jsem tím vyjádřením nezpůsobil pořadatelům škodu, že by se teď někteří s nekalými úmysly odhlásili wink. Teplice není dobré místo pro tuto činnost. A kluk s otcem si také nevybrali pro první turnaj po trestu správnou republiku, kde by nevěděli.... V naší se vše hned rozkecá a ještě tam maj nss, to určitě nečekalismiley

16.05.2019 08:29 | MMM

Koukám, že na startovní listině figuruje Marc Morgunov (http://www.nss.cz/na-mobilu-pozice-z-partie---pul-roku-distanc), to bude pro jeho soupeře prima zážitek.

12.05.2019 07:42 | P. Kirs

Knihu od GM Vlastimila Horta Budu-li míti kliku mám a doporučuji každému její zakoupení.

11.05.2019 22:09 | ciki333

Clapping emoticon (Hand gesture emoticons)

11.05.2019 20:41 | JiH

Panu Hortovi aplauduji ve stoje...za odvahu.

09.05.2019 16:01 | P. Kirs

Pane Jando děkuji Vám za upozornění a čtenářům i GM Maximu Rodshteinovi se omlouvám za nepřesnost. Pan Janda má pravdu. Nejvyšší ELO měl v Teplicích GM Rodshtein v minulém roce. V našem městě byl založen opravdu nový šachový klub s názvem Šachový klub Teplice. Museli jsme ho založit, když jsme chtěli v pořádání turnaje pokračovat. ŠK Teplice už pořádání odmítl. Co se týče oblečení tak na turnaji nemáme předepsáno, v jakém oblečení mají hráči chodit na pódium pro ceny. Na otevřeném turnaji to nelze předepisovat, protože opravdu nikdo neví, jestli na to pódium půjde, nebo ne. Domnívám se však, že např. na svatbu, nebo na koncert a do divadla si nikdo soudný nebude brát krátké pláťáky a tričko s krátkými rukávy a nebude to omlouvat tím, že se tak cítí dobře. Myslím, že by si pro cenu měli hráči chodit v oblečení vhodném pro tuto slavnostní chvíli a nemusí to nutně být oblek s kravatou. Holt každý není jak legendární GM Alexander Beliavsky, který v  roce 2016 v Teplicích nemohl tušit, jak se umístí a přesto měl v kufru pro jistotu oblek s kravatou. Šel si v něm pro třetí cenu.  Viz zde.

09.05.2019 14:38 | Morphynista

Lukáš Černoušek je ročník 1983, takže přece jen patří spíš k té střední generaci. Ale nemyslím si,že by věk hrál nějakou podstatnou roli. Jsou prostě lidé, kteří se nechtějí svazovat mnohdy překonanými stereotypy a konvencemi či zkostnatělými předpisy. Organizátorům jeho oblečení ( které pokládám za přiměřené ) nevadilo, myslím, že moralizování typu " Za nás bylo všechno lepší " , je zbytečné. Ale aby bylo jasné, proti " kravaťákům " nic nemám.

09.05.2019 14:10 | Zdeněk Janda

~~Tak to přeji organizátorům bezproblémový turnaj , na který se vždy těším a jeho termín je pevně zakotven v mém kalendáři. Sice hrát při práci není žádný med , ale elo  vzal čert smiley. Jen mě zarazilo : 1) p.Kirs napsal , že GM Berkes se svým elem 2677 je nejsilnějším hráčem , který kdy , s tak vysokým elem ,v Teplicích hrál. Nejsem detailista , moc se mi to nezdálo. Podíval jsem se do loňské sestavy , a jako č.1 byl nasazen Maxim Rodshtein , s elem 2688. 2) Šachový klub Teplice (avizovaný nový teplický klub) převzal pořádání turnaje od ŠK Teplice.  Znamená to vznik druhého klubu v Teplicích , jako byly v minulosti Bonex vers. Sklo-Union (Glawerbel apod) ?

Doufám , že bude k vidění , a Tadeáš bude mít ke komentování , mnoho zajímavých partií . Tradicí turnaje jsou strašlivá vedra , třeba se to letos změní. Jen při diskuzi k MR k obleku při  slavnostnímu vyhlášení , kdy Lukáš tam vypadal jako Jožin z bážin , jsem si  vybavil velmi skromného IM Jindru Trapla , který chodil oblečený reprezentativně za jakýchkoliv okolností. A Svešnikov jednou letěl , po sehrané partii , do hotelu se převléknout do obleku , aby byl „in“. Vyprávět dnešní mladé generaci , že jsou pravidla psaná , ale i nepsaná, je stejně zbytečné a marnění časem  , jako jim vykládat o užitečnosti preventivních prohlídkách u lékaře.

Připravuje se