Alien Chess

Kdo dobyje Moskvu?

20.05.2017 10:07 | FIDE Grand Prix 2017

Do cíle zbývají poslední dvě etapy, čelo zůstává beze změn a peloton neustále nabobtnává. Remízové prokletí zlomil Anish Giri, Yifan Hou ošálila Hammera. Kdo zlomí status quo, ten bude triumfovat (úv. foto Maria Yassakova (Agon)).

Mohli bychom argumentovat, že s blížícím se vyvrcholením turnaje a stoupající nervozitou jsou hráči nervóznější a opatrnější, ale nebudeme lhát čtenářům do monitorů. Sice to není přespříliš motivující začátek článku, avšak finiš moskevského dílu Grand Prix má do velkoleposti daleko. Spršku bezbarvých remíz ozdobily jen dvě vydřená vítězství a šachové nádhery bylo pramálo.

  Nuda v Moskvě (autor: Maria Yassakova (Agon))

Když pomineme rychlé opakování tahů otřesených Inarkieva a Nepomniachtchiho, jež je vcelku pochopitelné, před dvacátým tahem skončilo ještě několik dalších partií, přitom tahy z vlastních hlav hráčů bychom pravděpodobně spočítali na prstech končetiny lenochoda. Zvláště bezobsažný výkon Mamedyarova, stále dělícího první místo, bílými figurami byl tak tristní, že si jeho soupeř Griščuk ani nemohl stihnout zapálit.
 


Došla Mamedyarovovi šťáva? (; autor: Maria Yassakova (Agon))

Ukřižovat zaslouží ještě Vachier-Lagrave s Radjabovem, ostatní partie měly sice více tahů, ale ani tam se mnoho neudálo. Jiskřičky ze všech sil křesal Nakamura proti Dingovi, ten jej však v koncovce sebejistě zchladil obětí kvality za neprůstřelnou pevnost.

První výjimku nechtě stvořil Harikrishna, když bílými zahájil docela podivně a celou partii bruslil na tenkém ledě. Nakonec se Tomashevskému ubránil, na jazyku mu však musela zůstat velmi nepříjemná pachuť. Na rychlý proces to vypadalo u nizozemského velmistra Giriho, jenže stačilo pár nepřesností a Salema se mu podařilo zlomit až v hluboké koncovce.

-
. kolo -
Nu a nakonec zbývá již jen poslední avizovaný rezultát, Hou-Hammer jako symbol utrápeného sedmého kola. Norská hvězda a blízký spolupracovník Magnuse Carlsena naběhnul na nůž čínské mistryni světa a své naděje vložil do zoufalé obrany mizerné koncovky. Ty překvapivě byly po nepřesvědčivé realizaci převahy ze strany Hou naplněny, jenže netrpělivá chyba v propočtu nakonec stála Hammera celý bod.

-
. kolo -


text a komentář: IM Tadeáš Kriebel

7x 3362x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
22.05.2017 11:18 | Ota Válek

Vzhledem k tomu, že ani po dvou dnech nespisovné "dobyje" nikdo neopravil, usuzuji na to, že se jedná o marketingový záměr. V mém případě byl úspěšný, neboť bych jinak článek neotevřel. A když už jsem jej otevřel, spatřil jsem partii z N. Boru známého GM Hammera...

21.05.2017 10:07 | MaX

Moro paráda.

21.05.2017 02:01 | ciki333

Tadeáši, Myslivec dobil postřelenou srnu pažbou své pušky.

Vojáci dobyli zpět ztracené pozice.

21.05.2017 00:34 | Pavel Kirs

Pan Jiří Kadlec má pravdu. Titulek přímo bije do očí svou nespisovností.

20.05.2017 16:11 | ddf

Tak David bude hrat na turnaji v Bielu - 50th Biel Chess Anniversary. 22nd July - 2nd Aug. GM: Harikrishna, Navara, Ponomariov, Leko, Bacrot, Morozevich, Hou Yifan, Vaganian.

20.05.2017 11:24 | LuboChess

Ad Jirka Kadlec: zato v slovenčine "dobyje" to ma správne :-) Tadeáš dôsledne plní federálne kvóty, ako keď sa striedal český a slovenský komentátor pri športovom prenose :-)))

20.05.2017 10:36 | Jiří Kadlec

V titulku je chyba, správně česky je dobude nebo dobyde:-) 

Připravuje se