Kategorie středních škol

17.04.2014 04:00 | MČR školních čtyřčlenných týmů v šachu 2014

V úterý 15. dubna bylo v hotelu Pavla ve Vlachovicích zahájeno dvoudenní MČR školních týmů v šachu 2014, kategorie středních škol. Akce se ujala z pověření ŠSČR Šachová škola Havlíčkův Brod ve spolupráci s ŠK Světlá nad Sázavou.

Mistrovství České republiky školních týmů hrála čtyřčlenná družstva, přičemž každé družstvo mohlo mít 2 náhradníky. Hostování nebylo povoleno, hráči museli být vždy z jedné školy. Právo účasti si vybojovaly dvě nejlepší školy z každého kraje. Přihlášeno bylo 29 družstev poskládaných z celkem 129 hráčů. Nejvýše nasazenými družstvy byly Gymnázium Kladno, Gymnázium Brno, tř. kpt. Jaroše a Gymnázium Uherské Hradiště. Nejvyšším rating 2355 disponoval FM Tomáš Kraus hrající za VOŠ a SPŠ Jičín. Zatímco řada účastníků byla známá z nejrůznějších mládežnických soutěží (Seidl Štěpán, Blahynka Martin, Suchomel Aleš, Fusková Martina, Richterová Nataša, Suchomelová Simona a mnozí další) řada hráčů byla z neregistrovaných. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol, tempem 2 x 20 minut na partii + 5s/tah, bez povinnosti zapisovat.

Hrací sál hotelu Pavla připraven na tuhé boje

Trofeje a medaile pro tři nejúspěšnější družstva

Pohár pro vítěze a zlaté medaile si naprosto zaslouženě odnesli žáci 1. Gymnázia Brno, tř. Kpt. Jaroše. Ve složení Martin Blahynka (2203), Adam Dvořák (2009), Radek Zeman (1847), Tadeáš Boček (1838) a Patrik Pospíšil  (1499) nenechali ziskem 30 bodů nikoho na pochybách, kdo že tady platí za šachovou jedničku. Stříbrné gymnazisty z Prahy porazili o plných 5,5 bodů.

O poznání zajímavější byly boje o stříbrné a bronzové medaile. Šachisté Gymnázia J. Keplera Praha ve složení Jan Petr, Václav Kotyk, Martin Žolnerčík a Jakub Petr se pohybovali na medailových příčkách již od poloviny turnaje, bronzoví gymnazisté a studenti SOŠ Orlová se vyšvihli na stupně vítězů až skvělou výhrou 4:0 v posledním kole.  Bronzové medaile si domů odvezli Jiří Novák, Petr Nytra, Vít Kostka a Hana Kubošová. Možná trošku zklamané je družstvo Gymnázia Kladno, které bylo prvním nasazeným, zbyla na něj ale jen medaile bramborová.