Kasparov znovu za šachovnicí, Saint Louis opět baví diváky

13.09.2018 06:00 | Champions Showdown 2018

Pět zápasů, rychlé tempo a Fischerovy šachy. Netradiční akce přilákala desítku předních světových velmistrů, včetně Kasparova, Nakamury nebo Aroniana.

Šachový klub v Saint Louis pravidelně pořádá nezvyklé, ale divácky atraktivní turnaje. Včera zahájil další z nich. Nabízí pět samostatných zápasů ve Fischerově šachu, každý hraný na 20 partií. Šest her s tempem 30 minut a zpožděním 10 s/tah a zbývající s tempem pět minut a zpožděním pět sekund na tah. Takzvaný „delay“ mód, který umožňuje hráči provést tah bez ztráty času, ale po rychlém tahu jej nepřidá, je pro evropské hráče další zvláštností. Američtí pořadatelé jej ovšem využívají poměrně často.

GM Veselin Topalov - GM Garry Kasparov (zdroj: oficiální stránky  turnaje)

Ze zápasových dvojic budí hlavní pozornost duel bývalých světových šampionů Kasparova a Topalova. Po prvním dnu a čtyřech partiích byl stav vyrovnaný 2:2. Včera zaujal především závěr páté partie, kde se Topalov dopustil nepřípustného tahu, když posunul pěšce na pole proměny a ještě před jeho výměnou za jinou figuru spustil soupeři hodiny. Kasparov protestoval, ale vzhledem k jasné převaze Topalova a faktu, že nepřípustný tah neprohrává, partii bez dohrávky vzdal. Po druhém hracím dnu vede Topalov 5:3.

Topalov - Kasparov; 4. kolo; ČNT.

Kasparov partii zakončil pěkným útokem po 38...Sxf2 39.Sb1 (po 39.Kxf2 přijde rozhodující 39...De3+) Sxh4 40.Dc2 (bílý kryje hrozbu De2+ a současně hrozí matem na h7) g6 41.Dxg6 De2+ 0-1

Souboj Nakamury se Svidlerem patří k nejvyrovnanějším. Svidler vede 4,5:3,5. Stejným poměrem vítězí také Vachier-Lagrave nad Shanklandem. Shankland po prvním dnu prohrával 3:1, ale včera svého soupeře trápil. Aronian vede nad Dominguezem 5:3. Jednoznačný je zatím zápas mezi So a Girim. So ještě neprohrál a vede 6:2.

GM Wesley So - GM Anish Giri (zdroj: oficiální stránky  turnaje)