Jako v detektivce Agáty Christie

23.04.2016 07:00 | Tht extraliga 2015/2016

(Závěrečné (fantastické!) trojkolo extraligy z pohledu Ostraváka) - Čtvrtek -16 hodin-vypínám PC, nahazuji bágl na ramena a loučím se s kolegy v práci- Ať se daří v Ráji!

Má cesta do Turnova začíná paradoxně o den dříve a směrem na jih-do Brna! Což- v podstatě předznamenává manévry“ Labortechu“ v následujících třech dnech, kdy budeme neustále „šachovat“.

Jsem totiž domluven s Pétou Veličkou, který potřebuje přestavět svůj byt v Náměšti nad Oslavou a já coby stavební projektant mu to nakreslím..

Večer zaměřím byt a ráno se vydám poznat nádherný maloměsto s nádherným zámkem a parkem-Péťa mezi tím drtí přípravu.

Poté vjíždíme před jedenáctou na Prahu, kde nabíráme Jirku Kočiščáka. Docel hustý průjezd Prahou, takže přijíždíme do hotelu Karel IV , kde jsme ubytování (společně s Turnovem a Novoborským) jako poslední z družstva. Hodinka na ubytování a vydýchání- a jdeme na to!

Labortech Ostrava-ŠK Slavoj Poruba 5:3


Velice důležitý zápas! Nejde jen o to, ukázat „kdo vládne v Ostravě“, ale je to pro nás v podstatě i existenční zápas! Potřebujeme nutně tři body- jelikož tušíme, co se bude dít dále s naší, přiznejme si,velice úzkou sestavou.

Obě družstva nasazují to nejlepší, co mají. Slavoji jde o medaili- nám o záchranu!!

(Situace je skutečně velice dramatická.  Spousta družstev může sestoupit-není vůbec nic jasné. A-hraje se skutečně úplně v každém zápase „na krev“! Jsou to totální šachy-člověk vůbec nestíhal pozorovat dramatické partie-bylo jich spousty. Nádherná oslava šachu.)

Poláci s Poláky to dali za remiz (což nám vyhovuje) a tak natvrdo si to rozdáme bez cizinců! Ještě Vláďa Talla přijímá černýma nabídku remizi (soupeři jde o normu a remíza mu stačí-Vláďa má přeci jen po loňsku z Turnova  psychický blok..).

Čtyři nesmírně dramatické partie. Kapitán Slavoje Dostál se mě ptá, jak to vidím.  Diplomaticky říkám, že je to 50 na 50 -což tak i vypadá-Alešovi říkám, že dáme tři body ze čtyř!  Především věřím oběma bílým! Jirka má přesně takovou pozic která je u něj obvyklá-ostrá, na samotné hraně.. To dá! Ríša- pozičně mu prostě věřím-utahování šroubů. Velmi podivně vypadá pozice Péťi, s netradičním materiálem-s dvěma figurami proti věži a třem(!!) pěšcům. Víťa ve své tradičním zahájením krásně postupně soupeře přehrává!

Jde to jako po másle. Ríša šokuje Lukáše Klímu tahem Sh3 a Lukáš nemá šanci (v hospodě to večer dosti těžce rozdýchává..).


-
. kolo -

Jirka to je jasný žolík Labortechu… Péťa vybuduje krásnou blokovku a soupeř nemá vůbec jak prorazit-naopak, kdyby to trhal  dostane ještě do bůčku. Víťa má naprosto vyhranou partii… No-trochu nám kazí skore (smajlík), že partii nakonec nedokáže vyhrát-ale i tři ze čtyř stačí k pohodové výhře!!


Jak ostatní zápasy? Turnov nádherně vzdoruje  Novoborskému-skutečně dali do toho všechno. Že to nestačilo.. ale bylo to krásné! Nádherně bojuje hodně namočené Brno, ostatně jako celý,  z pohledu Brna –víkend snů! Tak nějak „žluťásků“ je tady plná místnost- a bodají jako sršni! Zoufalí soupeři se nemají kam skrýt..

Naprosto zarputilý  zápas je k vidění mezi totálně namočeným Třincem a o medaili bojujícím Frýdkem. Zápas vyúsťuje asi v nejdramatičtější partii tohoto trojkola, , parti o které se bude ještě dlouho mluvit. Celou ji sledujeme on-line z různých hospod, kde sedí hráči všech mužstev- a všude je zdrojem úvah. Počítač neustále ukazuje mat 17-16-12-6-17. tahem.. ale hrajte to na 30 sekundách! Partie se pouze sleduje-nikdo není schopný vymyslet v relativním klidu mat 12 tahem…Velmistr Danin to nakonec dokáže-ve 239 tahu-na hodinách v báru je, jak si všímám-deset minut po půlnoci! Neskutečný výkon-od obou hráčů! Byť Azarova-to musí asi bolet víc než šest proher za sebou-jak podotkl Lukáš Klíma! A ještě stojí za zaznamenání-hráči Frýdku prý solidárně čekali až do konce zápasu-Třinec nechal svého hráče bojovat o jejich záchranu samotného..


No a nyní ještě, co se událo ten večer na naší straně.

Naše vítězství dalo jistotu záchrany. Ale-co dál. Máme dva problémy. Víme, že Vláďa Talla nebude hrát poslední kolo-musí jet na Slovensko za svými mladými svěřenci na mistrovství juniorů Slovenska. S tím se počítá-máme tady na poslední kolo zkušeného Pepu Michenku. Ale-Péťa Velička je kontaktován, aby pomohl v rakouské lize k záchraně týmu.. Aby toho nebylo málo-Aleš Krajina vážně uvažuje, že na neděli pojede posílit Labortech B v existenčním zápase proti Starému Městu v 2.lize..

Situace je složitá-co s tím? Padne tedy rozhodnutí-Péťa pojede do Grazu v sobotu ráno a nastoupí Pepa.  Po zápase se Péťa přesune zpět  …  a Aleš vyjede večer do Ostravy!

Tak jo..

V sobotu se hraje až v 16 hodin (což je rozumné zlepšení oproti loňsku, kdy se hrálo v 10 hodin..jak by se asi cítěli Danin z Azarovem..)

Takže s Alešem si nenecháme  ujít příležitost, tak jako loni, poznat něco z nádherného okolí města. V devět po snídani vyrážíme na Hrubou Skálu (pod Valdštejnem potkáváme Láďu Langnera-který se už vrací!) a poté sejdeme do Sedmihorek a vláčkem  jsme v Turnově včas před zahájení druhého kola!


Labortech Ostrava-TŽ Třinec 5,5-2,5.

Nastoupením Pepy tak trochu šokujeme přípravu Třince-zadní šachovnice se posunují a mění barvy! Polská družina se rozhoduje tentokrát hrát, jsme v pohodě- a je to znát. Třinec je pochopitelně pod velkým tlakem-musí prostě vyhrát. V zárodku dochází k úsměvnému okamžiku. Na Aleše se obrátili hned tři hráči-že mají nabídky na remiz- a nebo že by sami nabídli! Aleše se na chvíli až rozčílil- a kdo pak bude sakra hrát! A  Pepovi okamžitě zakazuje remiz přijmout. Správně-už s černýma stojí velmi dobře, sic ne úplně na výhru-ale-jak jsem pak říkal Alešovi-pozice nemusí být úplně vyhraná,ale Pepa je zkrátka silnější hráč a to se musí projevit.. Partie tvá ještě velice dlouho-ale měl jsem pravdu.  Úplně hladce vyhrává Artur s Michalíkem-kterému se (nejen tady) vůbec nedaří. Zdá se, že po „přestupu“ zažívá velkou hráčskou krizi.. Poměrně jednoznačný průběh zápasu komplikuje nečekaně Jirka Kočičák, který sice docílí vyhrané pozice, ale poté, navíc v silné časovce obou hráčů, kdy chybují oba, se dostává až na pokraj prohry! Naštěstí to  zremizuje-ale závěr partie byl vážně (jako vždy u Jirkových partii-smajlík) jen pro silná srdce! A-zaujal i přihlížejícího Davida Navaru.

Se svými pocity se Jirka s vámi podělí:


-
. kolo -

Fantastické-rázem hrajeme o medaili!!

Jenže-zatímco Frýdek  přiváží své další eso-Rausise-my velmistry naopak stahujeme.

Už po návratu z tůry  rozebíráme situaci s Alešem (celý den o tom samo člověk přemýšlí)-a oba vyrukujeme se stejným názorem-že je to všechno velká blbost. Péťa

Velička, který zrovna dobral antibiotika, odjel do Rakouska ve čtyři hodiny ráno (nemohl spát) a dojel až ve 13. hodin! Voláme mu, ať zůstane v Rakousku i na neděli-jet zpátky v noci je totální blbost-tak na to, aby se mu ještě něco stalo. Tím pádem Aleš zůstane a bude hrát! (také jet v noci do Ostravy je docela záhul) Musí hrát-nemáme už nikoho. Já naštěstí na soupisce nejsem-jinak kdo ví (smajlík!).

Po zápase jdu do hospůdky - a všichni se mě ptají, kde je Aleš. Kalím vodu-že je po tůře unaven a dal přednost se vyspat.. Nikdo neví, že odjel s Vláďou Tallou (to byla také perlička, spěchal na vlak v Kolíně v 19 48. Soupeř Vláďi v beznadějné pozici se pořád nechtěl vzdát.. A čas běží.. Aleš byl připraven-partie končí a oba se řítí k autu..Je to totiž vymyšleno tak, že si půjčí Vláďovo auto, abychom mohli odjet do Ostravy. Vláďa auto nepotřebuje. Na parkovišti potkávají Rausise..Co si myslí Frýdečáci o tomto rychlém odjezdu-dojde jim , že Vláďa i přes výhru-jede pryč? No je to jak z dedektivky Agnáty Christie - hráči nám pomalu mizí.. Teda ještě že se nehraje deset dnů-to by zmizelo celé družstvo! Nikdo neví, že nebude hrát Péťa. A nikdo už vůbec neví, že bude hrát Aleš. A už vůbec nikdo neví, že „ostravský Paganini“ bude hrát 1.h4!!

Dokonce-ani naší hráči o tom nejsou přesvědčeni! Však on si to rozmyslí!

Neděle ráno. Ještě se jdeme chvíli s Alešem projít-uklidnit nervy. Voláme si s Béďou Pastorkem, který je po operaci v lázních a na dálku nám fandí-jen on a já víme na tuty, že tam bude h4.

BŠŠ Frýdek-Místek-Labortech Ostrava 4,5-3,5

Předávání soupisky- a bomba tiká. Aleš si sedá k oproti Jasnému, který marně skrývá překvapení.(Aleš překvapil i pořadatelé-jako jediný nemá cedulku u šachovnice…)  A ještě větší, když Aleš, po minutovém přemýšlení zahraje 1.h4- a následně 2.h5!


Nechme komentovat partii Alešem, který předznamenává:

Když mě můj kamarád Jirka Hurta požádal o komentář k mé extraligové partii, vděčně jsem jeho nabídku přijal.

Konečně mohu zpropagovat „můj systém“ 1.h4!

A berte prosím můj příspěvek jako naznačení některých myšlenek tohoto ultramoderního zahájení (většinu jsem si jich nechal pro sebe-smajlík) a předem děkuji za shovívavost:


-
. kolo -


A ještě jedna příhoda, která vedla Aleše zahrát 1.h4.Druhá možnost, kterou zvažoval byla antisicílka 1.e4 c5 2.a3- další ze specialit Aleše. Jenže-jedna z variant vede k francouzské- kterou jsem hrál se Standovou svěřenkyní Terezou Beluskou na Koníku. Po partii při analýze ji vyčinil, že přijala oběť pěšce  (dál se hraje b4 a necháte si ho vzít ) a tak trochu podvědomě vytušil nejlepší reakci černého-takže sicilskou raději ne!

  Zápas jsme prohráli. Turnov je pro nás medailově zakletý. Jednu  chvíli to sice vypadalo velice dobře, Kamil stál na výhru, Jirka skvěle , věřil jsem Ríšovi, poslední dvě desky remiz-no šance byla! Jenže pak pozici neudržel Pakléza (stál pořád špatně) soupeř Kamila doslova kouzlil (nádherná partie-stojí za přehrání, partie, které jsme vůbec nerozuměli-ale vzhledem k rychlosti Kamila a dlouhém přemýšlení soupeře -nějaká připravená šílená varianta) ale nakonec uhrál jen remizu. V souboji dvou mladých nesmírně talentovaných severomoravských šachistů dominoval Jirka, který doposud v soutěžích družstev suverénnímu Zvardoňovi uštědřil černýma kouli!


Alespoň remizu, která by nám na medaili ovšem nestačila, neuhrál s Rausisem Víťa, který napohled tupou remizu po přechodu do pěšcovky prohrál..


Opět trochu rozpačitý závěr sezony. Péťa nezachránil svůj team v rakouské lize. Labortech B v Ostravě jen remizoval a sestoupili jsme.. K tomu-závěrem pár slov(musím se vyplakat!-smajlík). V trojbodovém systému je remiza o málo lepší než prohra. To jsme poznali. Ve spoustě zápasů jsme na vítězstvi měli-ale remizovali 4:4 nebo i prohráli... Ovšem obrovskou vinu na sestupu mám já. Naprosto zbytečně jsem prohrál tři zápasy a nedokázal s pěšcem více vyhrát byť těžkou dámskou koncovku.

Všechny komplikace s posledním zápase jsem nepřímo způsobil fantastickou partií před 14.dny proti Vsetínu, kterou snad nevydýchám do konce života! (snad už to nebude tak dlouho trvat!).

Smilek-Hurta
1.d4 d5 2.c4 Jc6 3.Jf3 e5 4.dxe5 Sb4+ 15.Sd2 dxc4 6.g3 Jge7 7.Sg2 0-0 8.Da4 b5!9.Dxb5 Vb810.Dxc4 Sxd2+ 11.Jbxd2 Vxb2 12.Jb3 Sa6!!13.Dxa6 Jb4 14.Dc4 Jc2+ 15.Kf1 Jxa1 16.Dc1Jxb3 17.axb3 Vxb3  18.Sh3 Dd5 19.Kg2 Vd8 20.Dxc7 Vb7 21.Dc2 Jg6 22.e4 Dd3 23.Dc6 Vb6??? nepřímo posílám Labortech do kytek  . Stačilo jednoduché Dxf3, přitom jsem měl spousty času..  Když jsem si to uvědomil-úplně jsem se zlomil, a ještě i tuto pořád vyhranou pozici nakonec prohrál…

Jak říkám, šachy jsou mnohdy nesmírně kruté. Jak se říkalo, že fotbal nemá logiku-mnohdy se jeví, že ani tak „logická“ hra jak se jeví šachy- žádnou nemá.

PROTO-je to tak krásná hra.

Soutěže družstev skončily. Pro mnohé euforie, pro mnohé zklamání. Ale život jde dál- a jsou to jenom šachy. Otřepeme se- a už dnes přemýšlíme o odvetě! Jak už to bývá-nic není věčné a dnešní  vítězství a sláva se mění v zítřejší pelyněk- a dnešní prohry nás zocelují a pohání kupředu.

Nekonečný koloběh života.

A tak ze všech měst, městeček, vesnic a samot už dneska zní:“ Příště vám to ukážeme!“

Pro tuto sezonu se s reportážemi ze soutěží družstev loučím se čtenáři Novoborského-a děkuji za přátelská a povzbuzující slova na mé reportáže, které slýchám  na různých turnajích -fakt díky.


Jirka Hurta


1x 3344x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
23.04.2016 14:00 | Tea Pack

Pěkný čtení. Děkujeme.