Jako sedláci u Chlumce…

12.12.2015 06:32 | Tht extraliga 2015/2016

(Dvojkolo extraligy v Ostravě 5.12-6.12.2015) Skutečně černý víkend Labortechu Ostrava... Před měsícem jsme se vraceli z Prahy v docela dobré náladě, těšící se na další dvojkolo.

Souboj dvou Lys- bude to odveta za loňský ročník, kde jsme v přímém souboji bojovali o bronz a jen díky neťastné porážce na osmé desce –marně? Že ani nováček nebude lehkým soupeřem, jsme nepochybovali. Skutečnost byla ovšem ještě horší, než v nejčernějších snech! Když ani Béčko v 2. lize nezabodovalo, bylo dílo zkázy dokonáno.

Labortech Ostrava A - ŠK města Lysá nad Labem B  4:4

Hosté nastoupili ve velmi silné sestavě, nám chyběl Jirka Kočiščák (ale mohlo být i hůře, hrozilo, že nepřijede ani Kamil Miton!), což samozřejmě vadilo, ale i tak jsme věřili, že tři body zůstanou doma.


Ještě se laškuje…


První část zápasu vyrovnaná. Ríša Biolek jako první remizoval v Berlínu. Původně se připravoval na jiného soupeře, takže zahájení na jistotu a remíza opakováním tahů-to jako musel, kdyby odbočil, stál by dokonce hůře. Na ostatních deskách se zdá, že získáváme navrch. A tak jdeme společně s Ríšou a Alešem na oběd do protější pizzerie (akce dvě za cenu jedné) v docela dobrém rozpoložení. Přicházíme do sálu-fajň. Poláci se činí, Pakleza vyhrává a Kamil stojí na výhru. Víťa má figuru za tři pěšce a věříme, že v dané pozici zavěsí. Pepa Michenka po pasivním zahájení, které ustojí a získává pěšce, stojí na výhru v koncovce. Ďábelská věžovka je na sedmé desce mezi Vláďou Tallou a  R.Londýnem. Tam cítíme, že můžeme i prohrát. Artur stojí také zřetelně lépe. Pohoda?

Kdeže. Na páté desce mají hosté žolíka-mladý Nguyen Thai Dai Van. Péťovi se jednoznačně líbí políčko a7.. V zápase loni proti Turnovu zde nasadil věž, aby ji pak nerozehrál-nyní tam vrazil dámu-kterou si pak-sic na chvíli-zazdil střelcem. A ta chvíle mladičkému (super) talentu stačila. Péťa (i my přihlížející) jsme se nestačili divit! Jak správně poznamenal  Ota Bachořík-dáma neměla šanci ani na dámském křídle, ani na královském! Obdivuhodný výkon mlaďocha! (Péťa pak říkal, že všechny tahy mladíka dle počítače byly nejlepší).


-
. kolo -


Mlaďoch při analýze působil skromně, ale energicky. Věřím, že brzy dokáže –v nekonečných diskuzích na tomto webu řešenou otázku-omladit náš repre team.

Když remizuje Pepa- nenašel přesnou cestičku k výhře, když nemůže prorazit Artur, když sice Vláďa partii udrží- dostáváme pecku na čtvrtý desce. Víťa vidí vítězný úder, ale přehodí pořadí tahů a náhle stojí podivně. A když ještě vrací figuru, nemůžeme se dopočítat pěšců. Prohra, která hodně mrzí…

Takhle jsme si to určitě nepředstavovali! A tak jdeme do protější knajpy spláchnout hořkost-hořkým pivem. No nic-zítra musíme zabrat! Přiťukáváme si (tradičně bojovně) na šest bodů (A a B družstvo hraje zítra společně).


Výstaviště Lysá nad Labem-Labortech Ostrava A  6:2 (!!)Jakoby Vláďa vyzýval Boha, ať je porážka co nejmenší..

 

Vzhledem k tomu, že jsem „musel“ nastoupit v souběžně hraném zápase za B team (hrajeme ve sklepě..), jsem toho moc neviděl. Snad jen stále bělejší a bělejší tvář kapitána Aleše, který hrál vedle mě, ale nebylo to z jeho partie, ale z toho, co se dělo „nahoře“.

Ani jsme se nenaděli a prohrávali o parník… Prvé tři desky ukázaly svou Elovou převahu víc než výmluvně. Jen k tomu- Poláci hrají s Rusy skutečně o život, nikdy žádná remiz „zadarmo“-to nepřipadá v úvahu. Takže jejich debakl- myslím, že to kluci hodně, ale hodně těžce nesli… Pepa sice jako první přijal nabídku od Meduny (z něho má celá Ostrava děs-viz. závěrečné trojkolo extraligy v Turnově, kde Talla  a Sosna odmítli jeho nabídku- a skončili pod stolem..). Vojta přejel Talla.  Z našeho družstva zaslouží prst nahoru pouze Ríša Biolek, který se dlouho (při beznadějném stavu) snažil v učebnicové koncovce jezdce proti střelci uplatnit výhodu v bod, ale správnou cestu nenašel. Byl hodně zklamaný- na mou prosbu okomentovat partii řekl, že to hrál blbě a komentovat to nechce. Nemyslím si, ale chápu to- je to obecně pocit zmaru, který se kluků zmocnil po zápase..  Hezky vyhrál Víťa. Nejen, že „překročil svůj stín“, že se Štočkem má pasivní bilanci, že na něj neumí, ale po nešťastné sobotní prohře si zvedl sebevědomí, což je pro další kola extraligy jen dobře. Skalp reprezentanta je cenný!  A jako jediný neodmítl  mou prosbu okomentovat partii:


-
. kolo -


Černou neděli podtrhl i zápas v 2.lize“F“ !

Labortech Ostrava B- Slavia Kroměříž B  3,5 : 4,5


Zápas Béčku jsem prohrál především já. Dosáhl jsem slušné pozice, kde však přišla nevídaná minela . Představte si, že mám“ giganta“ Jd5,kteréhok kryje Sg2, jezdec je „napaden“ dámou- a černý zahrál Vb2. Já začal vymýšlet maty, s tím ,že obsadím věží sloupec a matím- pěšce na a2 mu dám v klidu. Že mám napadeného střelce (vždyť je krytý Kg1??) mě vůbec nenapadlo! Když přišlo Vxg2+, s následným Kxg2 Dxd5+ tak jsem myslel, že se složím pod stůl…Vůbec jsem to neviděl!! Pak jsem hrál zcela otřesen s věží proti dvěma figurám a kupodivu to nebylo vůbec jednoduché a ještě 40 tahem jsem mohl přejít do  koncovky, kde nic nebylo tak jasné, vzhledem k mému utíkajícímu volnému a pěšci  (tohle jsme drtili U Rady snad hodinu, Pepa Michenka byl přesvědčený o výhře dvou figur, ale s obrovskýni problémy proti Alešovi a Péťovi Veličkovi párkrát přec jen remizoval..). „Raději“ jsem si odšachl - typická chyba ve 40 tahu, udělám ještě „zabezpečovací tah“ a pak se uvidí-a jen jsem ho dal, věděl jsem, že je to v háji. Ještě jsem se 30 minut držel -spíše  abych podpořil Edytu (lépe se hraje ve dvojko), která se zoufale snažila uplatnit pěšce, aby vítězstvím alespoň vydřela remis družstva. Nepovedlo se….

Tento víkend asi budeme (Labortech) rozdýchávat dlouho. Kde se stala chyba?

Co se týče B družstva zápas jednoznačně ovlivnil současný zápas Áčka. Jednak nenastoupil Oťa Bachořík, který měl na starost přenos on-line v extralize. Jednak Aleš, coby kapitán Áčka běhal sem tam a byl určitě „rozdvojený“. Vítězný manévr, který by určitě při větším soustředění  zahrál- nezahrál, a pak se marně snažil vyhrát věžovku. Ten 1,5 bodu chybělo. „Kňour“ také udělal hrubku..  no nebylo nám dáno.

V Áčku se myslím ukázalo, jak moc chyběl Jirka Kočiščák, byť Pepa hrál solidně a rozhodně nezklamal. Spíše jde o posunutí desek a mladickou „drzost“, kterou Jirka do mužstva dává. (První otázka Vojty Pláta při vstupu do místnosti byla-kde máte Jirku? – A viditelně se mu ulevilo..) Ale i to by asi na nedělní Lysou nestačilo.

ALE  jedeme dál!Jirka Hurta


Ještě pod čarou. Je pravda, že každé pondělí je pro mě krizové- a obzvlášť když v neděli dostanu nářez…Fakt se nedivím, že nejvíce sebevražd je prý statisticky v pondělí!(kolik je mezi nima šachistů ale netuším! smajlík).

Celou noc jsem nemohl spát, převracel se v posteli a pořád se vracel k partii, kterou jsem prohrál zápas….

Máte to také tak? Je něco horšího, nemluvě o manželství, než prohrát šachovou partii? (smajlík).

2x 3604x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
12.12.2015 10:22 | Marhula

"Druhý" Navara p. Plát by měl rozhodně hrát v A lysé ne?

12.12.2015 10:01 | N. Očník

No, když někdo nedá penaltu ve finálem MS ve fotbale, tak to má asi taky dlouho v hlavě ... ovšem tyhle pocity z prohrané partie nejdou z hlavy, to má asi každý.