Alien Chess

Ivančuk už je v Praze

15.06.2017 04:09 | ČEZ Chess Trophy 2017

Bohatý program ČEZ CHESS TROPHY může začít, GM Vasil Ivančuk přicestoval včera do Prahy. Bude simultánka, přednáška velmistrů Cveka a Horta, výstava šachových fotografií i uměleckých souprav a především zápas mistra světa s českou šachovou jedničkou.

Úřadující mistr svět v rapid šachu Ukrajinec GM Vasil Ivančuk  (Rpd 2827) 
přicestoval včera se svou manželkou vlakem do Prahy a dnes začne jeho zápas s nejlepším českým šachistou GM Davidem Navarou (Rpd 2716) na dvanáct partií v rapid šachu.  


GM Vasil Ivančuk s manželkou (zdroj: web PŠS)

15. ročník šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY probíhá v Michnově paláci na Kampě (Praha 1, vstup Všehrdovou ulicí). Všechny partie vysvětlují divákům v komentátorském sále zkušení velmistři.

Festival zahájí výstavou uměleckých šachových figur a šachových fotografií z hospod a kaváren, na programu je i simultánka GM Ivančuka a budete si moci poslechnout přednášky velmistrů Roberta Cveka  a Vlastimila Horta. „V dnešní době se některá zahájení, co byla populární před sto i více lety opět dostávají do popředí zájmu šachistů. Mnohdy bychom mohli použít příměru z mrtvých vstání“ uvádí téma své přednášky "Stará zahájení, co opět přicházejí do módy" GM Robert Cvek. „S téměř posvátnou úctou připravuji 15 otázek do kvízu ke geniálnímu mistrovi světa Robertu J. Fischerovi. Amadeus Mozart šachové hry? Či spíše Elvis Presley? Rok 1972 - celý svět mu držel palce a Amerika objevila díky zápasu Fischer-Spasskij šachy. Snad jste se i vy kvůli němu šachové hře upsali a tanec figur vás bude doprovázet a fascinovat až do smrti.“ píše ke své části výstupu GM Vlastimil Hort.

Vstupenky (á 60 Kč; děti, studenti a důchodci á 30 Kč), které je možné zakoupit na místě, případně si je rezervovat e-mailem (prazska.sachova@gmail.com), platí vždy na celý den (tj. na přednášku i na zápas velmistrů).


PROGRAM

čtvrtek 15. 6.

  • 15:00 - vernisáž výstav (umělecké šachové soupravy studentů VŠUP a šachové fotografie z hospod a kaváren) a ochutnávka gruzínských vín
  • 16:00 - 1. až 4. partie zápasu velmistrů Navary a Ivančuka (rapid šach)

pátek 16. 6.

  • 15:00 - kvíz velmistra Horta o Bobby Fischerovi
  • 16:00 - 5. až 8. partie zápasu velmistrů Navary a Ivančuka (rapid šach)

sobota 17. 6.

  • 15:00 - přednáška velmistra Roberta Cveka - "Stará zahájení co přicházejí do módy"
  • 16:00 - 9. až 12. partie zápasu velmistrů Navary a Ivančuka (rapid šach)

neděle 18. 6.

  • 15:00 - simultánka mistra světa Vasila Ivančuka


"Hra v šachu je pozoruhodným fenoménem. Je to sport nebo hra? Je to geniální intelektuální proces nebo banální hra s figurkami? Šachová partie je v podstatě kompresovaným lidským životem, miniaturním dějištěm a symbolem důležitých životních rozhodnutích, strategií, výher i proher. Na 64 polích můžou šachoví hráči rozehrát hru stejně strhující a napínavou jako dramatický román nebo reálné příběhy dobrodruhů, romantiků, snílků, vládců, bojovníků, chudáků i umělců. Šachy jsou dramatizací našich životů..." uvádí umělecké dílo studentů VŠUP Adam Štěch. Celý text si můžete přečíst na stránkách PŠS.Ukázka vystavovaných uměleckých šachových souprav studentů VŠUP (ateliér K.O.V.)
 

Odkazy

2x 2267x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
15.06.2017 10:10 | MaX

online přenos fajn. Ten už se bere pomalu jako samozřejmost. Jestli už neuzrál čas na online komentáře.

15.06.2017 09:18 | Marhula

Není lepší uspořádat IM-GM turnaj v praze.

Připravuje se