Horší než hokej

16.05.2013 06:30 | FIDE Grand Prix žen 2013/2014

Sázkaři prý na mistrovství světa v hokeji prodělávají, favorité v základních skupinách klopýtali. Mají kliku, že nesázeli na první turnaj GP FIDE žen: při pohledu na tabulku plnou překvapení je jasné, že by dopadli ještě hůř.

Z úvodní fotografie tentokrát nezáří nesmělý úsměv bývalé mistryně světa GM Hou Yifan. Té se už dlouho nestalo, aby na ženském turnaji uhrála méně než 50% a skončila v dolní polovině tabulky. Vavříny patří Gruzínce IM Bele Chotenašviliové (2505). Ta sice v turnaji dvakrát klopýtla, mimo jiné právě s Hou Yifan, zvítězit však dokázala hned sedmkrát. Dvěma remízami pak podtrhla samostatné turnajové prvenství. O půl bodu méně uhrála GM Anna Muzyčuková (2585). Sice neprohrála, vyhrála však „pouze“ čtyřikrát. Bodový odstup na druhé místo měla GM Taťána Kosincevová (2517), stejně jako další Gruzínka GM Nana Dzagnidzeová (2545). Zdá se, že souboj o gruzínskou šachovou jedničku mezi aktuální mistryní země Chotenašviliovou a ratingovou jedničkou Dzagnidzeovou může být zajímavý.
Hou Yifan v partii s Belou Chotenašviliovou. Foto: Anastasia Karlovič, oficiální stránky turnaje

„Jsem velmi šťastná, je to zdaleka nejlepší výsledek mé dosavadní kariéry,“ radovala se na závěrečné tiskové konferenci Chotenašviliová. Překvapivá vítězka svou turnajovou cestu zakončila symbolicky remízou s aktuální mistryní světa Annou Ušeninovou. Ta skončila se šesti body na šestém místě. Závěrečné turnajové kolo bylo ve znamení chyb, vysvětlitelných snad jen únavou. Nad přenosem partie Kateryny LahnoTuvshintugs Bachtimeg se diváci i komentátoři dohadovali, zda nejde o chybu techniky: Mongolka nastavila ve 26. tahu figuru, Ukrajinka však kořistí pohrdla! Také Hou Yifan měla s Nanou Dzagnidzeovou šance na výhru, v koncovce však dokonce prohrála. Důležitá byla partie Anny Muzyčukové s Alexandrou Kostenjukovou: Muzyčuková by se v případě výhry mohla bodově na Chotenašviliovou dotáhnout. Kostenjuková však překvapila soupeřku Caro-Kannem a jednoduše vyrovnala hru.