Alien Chess

Hledání harmonie

01.11.2017 10:49 | Mistrovství Evropy družstev 2017

Zahozená šance se Srby, David Navara vyhrávající a zářící. Malý zádrhel pro Rusko a dnes další lahůdka s Ázerbájdžánem. (ú. f.: J. Štoček, aut.: A. Karlovich)

Na Krétě se přehupujeme do druhé poloviny, po dnešním pátém kole nás čeká volný den. Na zámku i v podzámčí se pomalu rýsují kontury tabulky, formuje se peloton a rozdávají karty do rozhodujících bojů. Po včerejším odstřelu Ruska ze samostatného vedení to nevypadá, že se někdo jen tak trhne, letošní ME není procházkou růžovou zahradou pro nikoho.
 Srby se nám nakonec pokořit nepodařilo, autor: A. Karlovich
Český národní tým se ještě hledá. Jako ne zcela vyladěný stroj chvílemi šlape bezchybně a krásně, jindy se však ne a ne rozjet, tu upadne kolečko, onde se zadře řemen. Pro dobrý výsledek bude naprosto nezbytné, aby si vše rychle sedlo.
Náš včerejší zápas se Srby budiž toho dobrým příkladem. Zápas se zdál být pod kontrolou - oběma bílými figurami se čeští reprezentanti zmocnili zápasové iniciativy a protihráči neměli kde zasadit odvetný úder. Čistým způsobem naporcoval svého soupeře David Navara, jehož vynikající výsledky posledních dní vynesly v průběžném ELO žebříčku o 15 pozic výše na dostřel svého osobního maxima. A to turnaj není zdaleka u konce!

-
. kolo -
Nečekaně však zkolaboval (v šachovém slova smyslu) právě Zbyněk Hráček. Záhadná myšlenková bludička ho svedla na scestí a ztracený bod bílými figurami již neměl kdo nahradit - jak Láznička, tak Štoček neměli kde přitlačit. Celková remíza 2:2 a zahozená šance nám paradoxně přinesla ještě větší výzvu, druhé nasazené Azery, plížící se po úvodní porážce od Itálie zespoda.

-
. kolo -
 Ázerbájdžánská mašinerie včera rozsápala Moldávii, autor: A. Karlovich
Vyloženě zle se bohužel vedlo ženskému týmu. Jediný, kdo se alespoň přiblížil úspěchu, byla Kristýna Novosadová, i když i ta po úvodních třech výhrách pocítila záchvěv smrtelnosti. Po více než hazardním nápadu v zahájení však nakonec prošla kolem čtvrté výhry, ačkoliv kombinace byla půvabně skryta. Druhou remízu pak už jen zuby-nehty udržela Karolína Olšarová, Turkyně se ukázaly být nestravitelným soustem.

-
. kolo -
Událostí dne je bezesporu porážka dosud suverénního mančaftu Ruska. Viktor Erdos úplně vysušil Iana Nepomniachtchiho a na zbylých třech šachovnicích Maďaři udrželi remízy, což maďarskému týmu zajistilo dělené první místo spolu s Chorvaty a Armény. V ženské sekci naopak Rusky porazily své největší konkurentky z Gruzie a zaslouženě se stoprocentním ziskem vedou.
23x 8500x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (23) Aktualizovat
02.11.2017 13:38 | Ota Válek

Ani Strašnice, ani Hrdlořezy. Měl by to být expres do Bohnic. http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/tri-sestry/expres-do-bohnic-5066

02.11.2017 10:15 | michal

Pozor, aby nepřejeli do Hrdlořez!

02.11.2017 09:40 | smart

Poutník 02.11.2017 07:04: také souhlasím. Výhra nad Dánskem byla samozřejmost. Vítězství nad Gruzií bylo super. Výkon proti silnému Rusku byl též výborný. Proti Srbsku rozhodla jedna individuální chyba, která hráče samého mrzí víc než trolly. Zápas s Azery se nepovedl. Před námi jsou 4 důležitá kola. Fanoušci fandí a trollové by mohli nasednout do tramvaje a jet do stanice Strašnice.

02.11.2017 08:26 | Petr Boleslav

Poutník 02.11.2017 07:04: naprostý souhlas.

02.11.2017 07:45 | pawel

Napsal jsem včera, ignorovat trolly, jinak vyhrají. PK si teď chrochtá, jakou rozpoutal diskusi a že se mu podařilo vykolejit Vojtu, do jehož výkonu se tak může opírat. Od Vojty, když nechtěl ignorovat úplně, stačila jediná odpoveď: ''Určitě PK jsem nebyl ve formě, v partii jsem i vzpomínal jak táhne kůň, asi jako když ty hraješ šachy.'' . A měl by navždy od bláta z podrážky pokoj.

02.11.2017 07:04 | Poutnik

V průběhu včerejšího kola to vypadalo dobře, škoda. Každopádně každý šachista ví, že s úbytkem času se lépe projeví rozdíl v síle hráčů. Je to známý model, silnější hráč se snaží držet pozici v napětí a čeká. On ví, že s úbytkem času je větší šance na chybu. Někdy to silnější strana ještě podepře nějakou tou drobnou obětí. Tyto chyby pak nejsou "smůla" jak se často mylně komentuje. Je to výsledek strategie, která počítá s časem a lidskou nedokonalostí. 

02.11.2017 07:02 | MaX

napsat tady objektivní fakta, tak riskuji, že budu také označen za nepřející hovado. :) Ale protože se to tady nenosí, tak hoši makáme před vámi jsou papírově hratelní soupeři z toho se ještě výsledek dá udělat.

02.11.2017 00:15 | Ritan

Vojty je mi dneska na šachovnici trochu líto, hrál z mého pohledu krásné šachy a určitě si v té pozici věřil : bohužel v kisně udělal dvě hrubky, první mu ještě prošla, po druhé už byl soupeř "svině" a nepřál mu ani tu půlku ... 

Těším se na komentář k partii - klíčový moment je imo tah e4-e5, napadalo mne zbavit se protivné vazby tahem a3, s myšlenkou Vb4-a4, věž si do kožichu černý asi pustit nesmí, takže nějaká výměna dam na g5 a velice příjemná pozice ... motoru se to při velmi zběžné kontrole na prastarém noťasu líbí - tak jsem zvědav, jestli je to úplná pitomost

01.11.2017 22:37 | HonzaSvatoš

Hm, diskuse tu začíná nebezpečně připomínat Novinky a podobně.

Bohužel se našim hráčům nevyhýbají hrubé chyby, včera zkrat u Zbyňka, dnes hrubka u Vojty plus porážka dosud výborně hrajícího Davida - to nevypadá vůbec dobře.

01.11.2017 21:19 | jigsaw

Tak si tam běž místo Lázničky nebo Hráčka sednout ty, třeba zavěsíš, ty pražský demente.

01.11.2017 21:15 | Pražský kavárník

Zaráží mne, že s výjimkou prvního kola, nezaznamenali zatím naši reprezentanti výhru na druhé či třetí šachovnici. Ani pan Láznička ani pan Hráček zatím nezavěsili. Zítra proti Nizozemsku (Giri, Sokolov, atd.) to nebude snadný zápas.

01.11.2017 20:01 | Zmestabileho

Velmi neprofesionální bylo nejen včerejší vystoupení pana Pláta, ale velmi neprofesionální je zřejmě celé řízení mužského repre týmu, když je jeho hráči o volném dni umožněno - namísto přípravy na top silného soupeře - sepisovat celé odpoledne až do pozdních večerních hodin vulgarity na netu, a poté jej druhý den nechat proti tomu top silnému soupeři hrát. Zřejmě si každý z našich hráčů na takovéto vrcholné reprezentační akci prostě dělá co chce. Jenže i když šachy jsou individuální sport, tak zrovna na těchto akcích je dávno ověřeno, že o konečném úspěchu rozhoduje týmové a profesionální pojetí. Které v případě našeho týmu věru vidět není.

01.11.2017 19:46 | jozokoumes

Souhlasím s Tobi.Včerejší vystoupení pana Pláta během významné reprezentační akce bylo velmi neprofesionální!

 

01.11.2017 16:40 | romison

Plat stoji dobre, ale u Davidka se bojim casovky

01.11.2017 16:36 | romison

m.m: bohuzel, ale zas Davidek to vyvazuje svoji hyperkorektnosti ;)

01.11.2017 16:16 | Petr Boleslav

Tak s Azerama zatím zápas pod kontrolou. První tři desky hodně blízko smíru (nikdo to nechce moc lámat), takže rozhodne na poslední Vojta. To bude zajímavé. Úplně si vybavuji Mamedova z nedávného souboje.

01.11.2017 16:02 | m.m

Akého máte prezidenta, takého máte aj reprezentanta...

01.11.2017 16:01 | ...

Bucefalos - diskuze byla klidná, respektive žádná. Rozproudila se až potom, co VP zcela nesmyslně napadl sprostě pány Vokáče a Kriebela a o ostatních diskutujících řekl, že jsou loseři. Přečtěte si, prosím, tu diskuzi od začátku.

01.11.2017 15:51 | Bucefalos

Mám na to zcela jiný názor. Pokud budu někoho otravovat či se do něho navážet, ačkoliv budu vědět, že ten člověk právě reprezentuje naši zem v šachu. Tak nelze říci, že za případný neuspěch nenesu žádnou odpovědnost.. To je takové to já né, to on.. on si za to může.. Pro toto chování máme takový pěkný název, říká se mu alibismus.  

01.11.2017 15:45 | DenryS

Vojta je v pohodě a stojí dobře, ať si blbci nehají zajít chuť!

01.11.2017 15:43 | Tobi

to Bucefalos: Pokud to dnes Vojta nedá, může si za to jedině on sám. Krom toho hulvátství mnohem horšího kalibru je v internetových diskusích bohužel zcela běžné. Kromě toho Vojta si tu včerejší diskusi tak trochu rozjel sám a rozhodně si také nebral servítky.  Takže kdo chce kam, pomozme mu tam tady docela sedí. Když se má někdo potřebu z akce takového významu, jako je ME družstev, zapojovat do takové diskuse, jaká včera proběhla, pak se holt zřejmě „stala chyba někde v matrixu“.

01.11.2017 15:35 | Bucefalos

Pokud to dnes Vojta nedá, tak za to bude moci Pražský kavárník a jemu podobní borci. Takto hulvátsky se navážet do našeho reprezentanta v době právě probíhajícího mistrovství Evropy družstev je hanebnost a podlost toho nejhrubšího zrna. 

01.11.2017 12:48 | lykan

Nová reprezentační hymna, jak ji reprezentační mediální expert inspiroval.

 

https://www.youtube.com/watch?v=aA1zb4NfEBU

Připravuje se