Hattrick Vojty Zwardoně v Dolním Benešově

26.09.2017 04:00 | ostatní turnaje

V sobotu 23. září se v Dolním Benešově (okr. Opava) uskutečnil další, v pořadí už 31. Memoriálu Karla Osmančíka. Turnaj se hraje na počest bývalého aktivního šachisty a propagátora královské hry v Dolním Benešově a okolí, pana Karla Osmančíka.

Již 5. rokem byla tato šachová událost rozdělena na 2 samostatné turnaje – hlavní OPEN pro všechny hráče bez rozdílu věku a výkonnosti a doprovodný turnaj dětí do 15 let. Oba na 9 kol, dětský na 15 minut pro každého hráče, OPEN navíc s bonusem 2s za provedený tah. Tato koncepce si začíná pomalu získávat na oblibě – jestliže vloni přijelo do Dolního Benešova necelých 130 šachistů, z toho 42 dětí, letos se počet příznivců hry na čtyřiašedesáti polích zastavil až na čísle 174, z toho 67 mládežníků do 15 let!
Kromě hráčů z ČR vždy přijíždí početná skupina hráčů z Polska a tento rok dorazilo i více šachistů ze Slovenska. Bohužel pravděpodobně souběh některých dalších šachových akcí v tomto termínu způsobil, že letos do městečka ve Slezsku nepřijel žádný velmistr a celkově byla síla první desítky o poznání nižší než v minulých letech. Nasazenou jedničkou a největším favoritem byl mezinárodní mistr Vojtěch Zwardoň, s elem přes 2400 byl dvojkou FM Marian Sabol a trojici nejvýše postavených hráčů na startovní listině uzavíral další IM, Serguei Vesselovsky s elem 2385.
 S obálkami: 1. Zwardoň, 2. Rabatin, 4. Gibiec; s legendárními kraťasy: 3. Malík; s antireflexními prvky: 5. Klíma; +ředitel turnaje Radim Krupa, zdroj: fotogalerie DB
Na úvod promluvili starosta Dolního Benešova pan Martin Štefek, něco málo k pravidlům dodali rozhodčí Ing. Karel Záleský a Matouš Gemsa a klání mohlo začít. S přehledem si třetí vítězství v řadě (zvítězil i vloni a předloni) pohlídal největší favorit, IM Vojta Zwardoň, který po 7 kolech dominoval celému startovnímu poli se ziskem 7 bodů. V posledních dvou kolech si pak již jenom jistil vítězství dvěma remízami.
Frýdecko-místečtí rowdies, zdroj: fotogalerie DB
Výborný turnaj odehrál i Kuba Rabatin (oba BŠŠ Frýdek-Místek), který bral zcela zaslouženě 2. místo se 7,5 body, když prohrál pouze s vítězem turnaje. Bronzovou pozici obsadil další výborný hráč rapidů, Honza Malík z Ostravy. Nejlepší ženou se stala WGM Olina Sikorová, nejlepším juniorem Adam Dvořák (oba 6,5 bodu), cenu za nejlepší juniorku převzala domácí Tereza Gemsová (4 body) a souboj o nejlepšího Dolnobenešováka vyhrál Pavel Matějka, k čemuž mu stačilo 10. místo. Nejstarším účastníkem turnaje byl vyhlášen pan Alfons Tomíček (ročník 1935) z domácího šachového klubu.
10   Matějka Pavel  2213 ŠK TJ Dolní Benešov 6,5 34,00
Turnaj mládeže byl rozdělen do 3 kategorií podle věku. Suverénním vítězem se stal první nasazený Marek Miča (BŠŠ Frýdek-Místek) se ziskem 9 bodů z 9 kol, který zároveň vyhrál kategorii do 15 let. Na druhém místě v U15 skončil Marek Štefaník, třetí místo bral Daniel Bušos. Kategorii do 12 let vyhrál Jan Šlachta z Lokomotivy Krnov (celkově 10. místo, 6 bodů), kategorii do 9 let ovládl a celkově výborné 4. místo obsadil Bartoloměj Buchta, který uhrál 6,5 bodu. Nejlepší dívkou byla vyhlášena Anna Vavřínková (6b) na 8. místě. Celkem se turnaje zúčastnilo 67 dětí.
Dostane se i na nejmenší, zdroj: fotogalerie DB
I letošní ročník proběhl bez vážnějších problémů. Spory v hlavním turnaji díky tempu s bonusem téměř vymizely, v turnaji mládeže se nehrálo podle přísných FIDE pravidel (resp. platila mírnější úprava), takže ani proher na nepřípustný tah nebylo mnoho. Největší oříšek je vždy odhadnout množství guláše, který je potřeba připravit na polední pauzu. Letos se prodalo 71 porcí, zájem byl ale vyšší, takže někteří později dorazivší museli vzít zavděk klobásou od místního dodavatele uzenin.
Občerstvovací stanice, zdroj: fotogalerie DB
Nicméně organizační výbor pod vedením ředitele turnaje Mgr. Radima Krupy dělal maximum, aby se akce vydařila a všichni účastníci odjížděli domů spokojeni a chtěli se do D. Benešova vracet. Dámy v bufetu stíhaly kromě výdeje potravin i doplňování zásob za běhu, nemálo starostí se špatně nebo vůbec nezadanými výsledky měli jak Rudolf Kriebel za počítačem, tak prezident klubu Ing. Tomáš Vavřínek jako konferenciér za mikrofonem.
Nakonec se ale vše zvládlo. Litovat tak mohl pouze hráč z Krnova, který předčasně odjel z vyhlašování výsledků a propadla mu losovatelná cena – šachový dort. Turnaj finančně nebo jinak podpořilo několik sponzorů, mimo jiné město Dolní Benešov, kulturní dům Dolní Benešov, společnost Würth spol s.r.o., Masokombinát MK Klemens a odborový svaz KOVO MSA Dolní Benešov. Velký sál kulturního domu komfortně pojme i více než 200 šachistů, komu to letos nevyšlo, může bez obav o místo u stolu dorazit třeba příští rok. A nemusí mít ani vysoké ambice – s trochou štěstí může sladkou odměnu za pouhou účast vyhrát každý.