Hastings ovládl Mista

06.01.2016 08:00 | Hastings 2016

Polský velmistr Mista nasbíral v devíti kolech sedm bodů. První místo si zajistil díky lepšímu pomocnému hodnocení před velmistrem Vakhidovem z Uzbekistánu.

Aleksander Mista zahájil hlavní turnaj v jihoanglickém Hastings výborně. Zvítězil ve všech čtyřech úvodních partiích a dostal se do samostatného vedení. Záhy jej ale na prvním místě vystřídal Jahongir Vakhidov, který vyhrál jejich vzájemný duel v pátém kole. Vakhidov však vedení také dlouho neudržel. Prohrál s Ferencem Berkesem, který si následně držel vedoucí pozici až do osmého kola, kdy jej opět předběhl Vakhidov. Rozhodující deváté kolo nakonec vyšlo nejlépe Mistovi. Díky výhře se bodově dotáhl na svého konkurenta a lepší pomocné hodnocení mu zajistilo první místo i finanční prémii ve výši dvou tisíc liber.

Hrací sál (Zdroj: oficiální stránky)

Hlavního turnaje se zúčastnilo takřka devadesát hráčů z více než dvaceti zemí. Třetina z nich s titulem velmistra nebo mezinárodního mistra. Devítikolový otevřený turnaj, hraný nezvyklým tempem 100 minut/40 tahů + 50 minut + 30 s/tah však nebyl jediným lákadlem, které devadesátitisícové město šachovým nadšencům nabídlo. Slabším hráčům s ratingem pod 2200 byly určeny dva krátké turnaje na pět kol a také novoroční turnaj hraný na dvě dvojkola. Vše doplnila nabídka řady rapid a bleskových turnajů.

GM Aleksander Mista (Zdroj: chessbase.com)