Grischuk ovládl rapid i blesk, čeká ho baskický šach

16.12.2014 07:00 | World Mind Games 2014

Alexander Grischuk vyhrál turnaj v bleskovém i rapid šachu, mezi ženami vládne Valentina Gunina a Yifan Hou

Alexander Grischuk ovládl rapid turnaj. Stačily mu k tomu pouhé tři vyhrané partie, ostatní remizoval. Na druhém místě skončil Maxime Vachier-Lagrave, třetí místo obsadil Hao Wang. Oba hráči získali 4,5 bodu, o půl bodu méně než vítěz.

Alexander Grischuk (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

Půlbodovou ztrátu na čelo měli i dva z hlavních favoritů, Levon Aronian a Shakhriyar Mamedyarov. Dno tabulky patří Teimouru Radjabovovi, který evidentně stále ještě nenašel optimální formu, přestože se zdálo, že katastrofální rok 2013 pomalu překonal.

165Radjabov TeimourGMAZE2776020

Mezi ženami dlouho směřovala k těsnému vítězství Yifan Hou, ale v předposledním kole prohrála s Valentinou Guninou, která se díky tomu probojovala na průběžné první místo. Svoji šanci si nenechala vzít a díky výhře v posledním kole vyhrála i celý turnaj. Druhá Hou ztratila na čelo půl bodu.

Hou - Gunina; 7. kolo. Bílá se dopustila nenápadné chyby a tahem 41. Jd5 pustila svoji soupeřku do dlouhé a vítězné kombinace. Hlavním aktérem se v ní stal špatně postavený střelec, kvůli kterému si bílý král musel dobrovolně vlézt do matové sítě. Roztrhat ji šlo jen za cenu zcela prohrané pozice 41...Jf3+ 42. Kh3 Vg1 43. Jf6+ Kf8 44. Je4 f5 45. gxf5 gxf5 a po několika dalších tazích se bílá vzdala.

1614Cramling PiaGMSWE2443020

Grischuk dokázal vyhrát i turnaj v bleskovém šachu. Druhé místo se také nezměnilo. S bodovou ztrátou ho obsadil Vachier-Lagrave. Zapomenout na nevydařený rapid se podařilo Radjabovovi, který s 18 získanými body vybojoval třetí příčku.

Aronian - Dominguez; 2. kolo. Bílý partii efektně zakončil tahy 20. Vxg7+! Kh8 21. Dg5 Jg8 22. Vxg8+! 1:0. Nepomáhalo ani oběť přijmout, protože po 20...Kxg7 21. Dg5+ Kh8 22. Dxf6+ Kg8 23. Jd5 by se černý z matových hrozeb rozumně nevymotal 23...h6 24. Je7+ Kh7 e5 s hrozbou Sd3 1:0.

Mamedyarov - Leko; 17. kolo. Bílý získal trochu lepší pozici, ale tah 28. Vf8 nebyl dobrý, po 28...hxg5 29. Vxe8 Jf4 by měl černý za kvalitu dostatečnou kompenzaci. Stalo se však 28...Vde7? a po 29. Jxe6+ se černý okamžitě vzdal. Buď ztratí dámu nebo dostane mat.

Boris Gelfand patří k nejstarším účastníkům, přesto se v obou turnajích vešel do první desítky (Zdroj: oficiální stránky turnaje)