GM Talla, FM Gregor, FM Londýn

15.08.2016 12:09 | Letní openy 2016

Tři borci, tři Openy. Všechny zlaté pobrali čeští šachisté. Skončil FIDE Open Staré Město, Jiráskův memoriál a Open Letní Praha.

III. ročník OPEN LETNÍ PRAHA (5. - 12. 08. 2016)

Vítězem hlavního turnaje 3. ročníku mezinárodního šachového festivalu Open Letní Praha se stal český šachista FM Radek Londýn ziskem 7,5 bodu z 9 partií. O jeho prvenství rozhodla výhra nad favorizovaným ruským velmistrem Gavrilovem v posledním kole. K zisku normy mezinárodního mistra mu chyběla troška štěstí – potřeboval mít mezi soupeři ještě jednoho velmistra nebo mezinárodního mistra. Normu mez. mistra se naopak podařilo splnit dalšímu českému hráči Jakubu Půlpánovi, který se ziskem 6,5 bodu obsadil 7. místo a také Indovi, který skončil se stejným bodovým ziskem na 5. místě. O druhou příčku se 7 body rozdělili již zmiňovaný Gavrilov, německý šachista s českým jménem Malek a další český šachista Šuráň. Vturnaji B zvítězil suverénně favorizovaný Řek Rigopoulos-Tsigkos se 7,5 body. Z našich hráčů byl nejlepší Plášek na 7. místě. Turnaje se zúčastnilo rekordních 239 hráčů ze 36 zemí. Nechyběli hráči z pro nás exotických zemí –Indie (16 účastníků), Jižní Afriky, Egypta, Alžírska, Singapuru, Mongolska, Kanady a USA. Akce se konala za finanční podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 8.

10 7 GM Domogaev Sergey RUS 2418 6,5 37,0 47,0 6

Medailisté, zleva: Daniel Malek, Alexei Gavrilov, Radek Londýn (zdroj: web turnaje)

FIDE OPEN STARÉ MĚSTO (5. - 13. 8. 2016)

Ve Starém Městě podal nejlepší výkon GM Vladimír Talla (foto úvodníku). Vyšly mu především úvodní čtyři partie, ve kterých neztratil ani půlbod. Pak sice následovala série čtyř remíz, nicméně závěr turnaje si Talla pohlídal, neprohrál a se 7,5/10 nakonec dosáhl na vítězství na pomocné hodnocení před IM Stanislavem Jasným a IM Martinem Červeným. Pořadatelé FIDE Openu Staré Město se postarali o propagaci svého turnaje sami a naše čtenáře o něm informovali již v jeho průběhu. Jistě se od nich dočkáme i pěkné závěrečné zprávy. Do té doby jedna krátká partiová ochutnávka ze třetího kola.

10 3 Plischki Sebastian GER 2384 6,5 52,0 10 -9,8

IM Martin Červený při simultánce (zdroj: web turnaje)

GM Vladimír Talla při rozhovoru pro místní média (zdroj: web turnaje)

28. ročník JIRÁSKOVA MEMORIÁLU (6. - 13. 8. 2016)

Změny v posledních letech donutily organizátory změnit i přístup k turnaji. Neustále se snižující počet účastníků v kombinaci se stále větším časovým zatížením organizátorů (pracovním i soukromém) a koneckonců i neúspěch se žádostí o dotaci, je přiměly k zásadnímu rozhodnutí. Zrušit rozdělení účastníků do dvou skupin a vrátit se k modelu skupiny jedné. Vývoj přihlášek a koneckonců i jejich konečný počet naznačil, že je čas vrátit turnaji jeho počáteční smysl - možnost zahrát si turnaj blízko svého domova a případně i při zaměstnání. Změnila se i hrací místnost, za tu posloužil suprový Dům Osvěty, který byl zrekonstruován téměř pro účely šachistů. Nachystán byl i doprovodný program, trénink a turnaj v minigolfu, komentovaná partie GM Horta a  GM Neumana hraná na náměstí zahradními šachy, nohejbal. Bleskový turnaj vyhrál Vlastimil Hort před Bauerem, Cózlem a Grulichem.

Z šachovnic

Sebek,Pavel (1578) - Brada, Zdenek (1535)

Jiráskův memoriál 2016, 3. kolo, 07. 08. 2016, [C02]

52.Kh6?? A jak mohl tuto hrubku černý využít? 52...Kg8?? Oplácí hrubou chybu. [52...Kf6 53.g5+ (53.Kh7 Kg5 54.Kg7 Kxg4 55.Kxg6 Kf4 56.Kf6 Ke4 atd.) 53...Kf5 Zugzwang] 53.Kxg6 1–0

Svarcbach,Richard (1301) - Verner,Jaromir (1501)

Jiráskův memoriál 2016, 3. kolo, 07. 08. 2016[A50]

30...h6?? Černý měl figuru více a partii zcela ve svých rukou. Veškerou výhodu však posledním tahem ztratil. Jak bílý správně pokračoval? 31.f3! a dáma je chycena ve středu šachovnice 31...Vc8?? [31...Sb3+! 32.Dxb3 Dxd4+ 33.Jd3=] 32.Dd2?? Po tomto tahu je s bílým amen. Počítač zde vidí už mat. Partie matem sice neskončila, ale rozhodující výhodu černý získal. [Bílý mohl vyhrát po 32.fxe4 Vxc3 33.Vxc3 Sb7+-] 32...Sb3+ 33.Vc2 Sxc2+ 34.Kc1 Sb3+ 35.Jc6 Vxc6+ 36.bxc6 Dxc6+ 37.Dc3 Dxc3+ 38.bxc3 Sd5 39.f4 Sa5 40.Kb2 Kf7 0–1

Zmeskal,Stanislav (1790) - Pokorna,Jana (1630)

Jiráskův memoriál 2016, 3. kolo, 07. 08. 2016, [C50]

Bílý svázal soupeře a mohl začít sklízet. Nechal ho však vyřešit všechny problémy naráz. Co měl bílý hrát místo Jf5? 25.Jf5?? [25.Vd1 Dc5 26.Vxd5 Jxd5 27.Vd1 Kh8 28.Sxd5 Dxc3+-] 25...Kh8 26.Jxe7 Jxe7 27.Sf7 Vf8 28.c4 Jc8 29.Sd5 Jb6 30.Vxf8+ Vxf8 31.h3 Jxd5 32.cxd5 Dd6 33.Dc4 Vd8 34.Dc3 Dxd5 35.Vxe5 Dd4 36.Ve8+ Kh7 37.Dc2+ Dd3 38.Dxd3+ 1/2