Gibraltar International Chess Festival 2020

18.01.2020 12:59 | Zahraniční zprávy

Slavnostní zahájení turnaje je 20.ledna od 20.30. Hraje se od 21.ledna (úterý) do 30.ledna (čtvrtek), tedy 10 kol, švýcarským systémem. Každý den od 15,00, s tím, že poslední kolo začíná v 11,00.

Pokud bude třeba, po odehrání posledního kola se bude hrát play-off.

Cenový fond je velice štědrý:

1.cena 30 000 liber   (1.cena pro ženy je 20 000 liber)
2.cena 20 000 liber   (2.cena pro ženy je 10 000 liber)
3.cena 15 000 liber   (3.cena pro ženy je 6 000 liber)

A ještě patnáctá cena je 1 000 liber pro všechny (pro ženy je poslední patnáctá cena 500 liber).
Jinak jsou ještě kategorie podle ela, kde jsou ceny od 1500 liber po 1000 liber. A dále asi za nejlepší partii, pro seniory, juniory atd.


A kdo všechno bude hrát?

Nasazená jednička je Šak Memadyarov (2770), dvojka Maxime Vachier-Lagrave (2770) a trojka je Wang Hao (2758). Jako číslo čtyři je Veselin Topalov (2738) - konečně bude Veselin hrát, těším se na jeho partie.

A pátý hráč je náš David Navara (2717). Na Davida jsem velice zvědav. Budeme mu samozřejmě držet palce a pokusíme se (nemůžeme slibovat, hraje se ještě Wijk) udělat zpravodajství hlavně z Davidových partií.

Jedno malé zamyšlení.

Nedávno jsem si všiml na stránkách českého šachového svazu, že už nebude "motivační" cena pana Evžena Gonsiora. Bravo! To jsem už několikrát kritizoval, že taková cena opravdu není motivační. Místo užitku to přineslo jen negativní dopad na českou šachovou scénu. Ještě jaká ironie, že taková cena byla spjatá s takovou brilantní osobností, jakou bezesporu pan Evžen Gonsior je. Podle mě je to jedna z největších trenérských osobností celého českého (československého) šachu vůbec!

A proč to všechno píši? Je divné, že na takovém turnaji nestartuje nikdo z naší ""motivační špičky"". 
Já vím, že mi někdo může otřískat o hlavu to, že já sám, když jsem byl "mladý a nadějný" (ačkoliv titul GM mi byl udělen v roce 2007, tedy když jsem měl 28 let) jsem podobný turnaj/turnaje nehrál. Na druhou stranu, mě to nikdy nikdo nedotoval (krom Mitropy, což pro mě byla výborná škola a mohu jen poděkovat). Doba se změnila. Na druhou stranu to byla chyba a měl jsem vyjet. To už bohužel nejde vrátit. Respektive přijde doba, kdy si podobné turnaje rád zahraji, ale vyloženě jako labužník šachu :-) Nejlépe s Petrem, abychom udělali i pořád reportáž :-)

Ať jsem hledal, jak jsem hledal, ve startovní listině žádného jiného českého hráče jsem nenašel. Budu jen rád, když mě někdo upozorní, že jsem hledal špatně.

Jenom chci poukázat na to, že je ŠKODA, že naši hráči zde nehrají. Myslím si, že jeden ze základních motivačních projektů by mělo být, aby naši mladí a nadějní hráči, ať už se jedná o juniorskou nebo mužskou repre, na podobné akce jezdili. Jinak u nás můžeme čekat jen poušť. Respektive možná už je... .

Další zajímavé jména: Kiriil Alekseenko, "Čuki" IvančukMaxim Matlakov"Miky" AdamsParham Maghsoodloo, novoborský "Šaši" Sasikirian a ze super talentů "pražský anand" Praggnanadhaa.
Z nejlepších žen jsem našel tuto trojku (bez záruky :-) Annu MzychukAlexandru KosteniukLei Tingjie.

Máme se na co těšit. Myslíte, že David skončí v první trojce?

Robert Cvek

FOTKY: ofociální web zde:https://www.gibchess.com/

0x 2480x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat