FM Kuba Půlpán obhájil v Jablonném nad Orlicí

02.09.2015 06:00 | Memoriál arm. generála Ludvíka Krejčího 2015

V sobotu 29.8. byl odehrán 6. ročník šachového turnaje, pořádaného na počest arm. generála Ludvíka Krejčího. Turnaj se uskutečnil díky finanční podpoře města Jablonné n.O., pivovaru REBEL Havlíčkův Brod, firmě Schulte automotive wiring s.r.o. a dalších.

Díky sponzorům se podařilo zajistit v páteční podvečer před turnajem simultánku, kterou odehrál mladý lanškrounský FM Josef Havelka proti 16 soupeřům. Pepa, pro kterého to byla simultánková premiéra, potvrdil své kvality a  rozdrtil soupeře v poměru 15:1. Jediný, který zvítězil byl Filip Holý z oddílu TJ Sokol Plzeň.

Ve čtvrtek večer bylo nahlášeno kolem osmdesáti účastníků, což jsem považoval za krásný počet a předpokládal účast kolem devadesáti šachových nadšenců, stejně jako v předcházejících dvou letech. V pátek po simultánce a otevření mailové pošty jsem se trochu orosil:) Počet nahlášených atakoval hranici 130ti. Tedy rychle doobjednat obědy a vrátit se na sál dorovnat stoly a židle. Nakonec se v sobotu zaregistrovalo „jen“  120 hráčů a na každého tak vyšel i slibovaný pouťový koláč.

Letošní ročník byl výjimečný návštěvou dcery pana generála, která  turnaj společně se starostou města zahájila. Paní Marie Žižková oplývající obrovskou vitalitou a šarmem vnesla do hracího sálu neuvěřitelnou energii, která se projevila i během následujících šachových bojů.

Už ve druhém kole zakusil porážky pátý nasazený Sergej Petuchov z Pardubic s třináctiletým Martinem Nehybou ze Skaličky. Svojí nekompromisní hrou se však vrátil do bojů o nejvyšší příčky a konečné čtvrté místo znamenalo i vítězství v kategorii seniorů.

Vojtěch Dobeš ze Starého Města odehrál pro mě zcela nenápadně osm kol, ve kterých dvakrát remizoval a v posledním kole měl na první šachovnici vše ve svých rukou. Čekal ho ovšem první nasazený polabinský FM Jakub Půlpán, který ve čtvrtém kole seznal, že bez figury FM Havelku neporazí a doháněl tedy ztrátu jednoho bodu. Jakub nakonec stíhací jízdu dotáhl dokonce a vítězstvím si zajistil obhajobu prvního místa z loňského roku. Tato porážka v posledním kole pak znamenala pro Vojtu Dobeše třetí místo. FM Aleš Jedlička z Polabin prohrál s Kubou v osmém kole a obsadil druhé místo.

Zase se potvrdilo, že poslední dvě kola většinou rozhodnou o tom, zda hráč jede domů spokojen s umístěním v turnaji, nebo se „utěšuje“ tím, že přeci potkal tolik známých co je dlouho neviděl a mohl si pokecat. „No hrál jsem dobře, vyhraný pozice, ale ty hrubky….to asi tím teplem nebo vzduchem…. , ranní vstávání tomu taky nepřidalo…, možná panáček po každém kole už je na mě moc…?

V kategorii mládežníků a v kategorii do 1950 ELO zvítězil brašulje vítěze Matěj Půlpán, který ještě zapsal většinu výsledků v jednotlivých kolech. Opravdu nevím, kdy hrál ty šachy :). Kategorii do 1750 ELO ovládl Miloslav Černohous z SPV Červená Voda a do 1550 ELO Vojtěch Holásek z Ústí. V ženách rozhodlo opět poslední kolo a přímý souboj mezi Kateřinou Šmajzrovou a Zdeňkou Blümelovou, kde slavila úspěch zkušenější paní Blümelová ze Slavie Kroměříž.

Letos byla také udělena cena fair play, kterou obdržel FM Fero Vrána. Dvakrát jsem se ocitl u jeho šachovnice v posledních vteřinách hry a dvakrát Fero férově zhodnotil pozici a uznal pro sebe nepříznivý výsledek. To u hráčů bojujících o finanční ceny není zrovna běžné. Klobouk dolů!!!

Jako každoročně musím poděkovat rozhodcovské dvojici Šmajzrových za výbornou šachovou organizaci turnaje. Netuším, jak to dělají a ještě si u toho i zahrají :).