Ema je slovenská Queen´s Gambit: Najmladšia šachová rozhodkyňa má 17 rokov

03.03.2021 04:00 | Zahraniční zprávy

Ema Romanová se stala v 17. letech nejmladší slovenskou šachovou rozhodčí a to si zaslouží pozornost. Mimochodem je to dcera prezidenta slovenského šachového svazu pana Milana Romana. Tedy důvod navíc k tomuto článku.

Obrovský úspech! Eme Romanovej zo Skalice (17) sa v decembri minulého roku podarilo úspešne absolvovať školenie šachových rozhodcov.

Organizujú ho ženská komisia Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) a Európska šachová únia. Vo veku 17 rokov sa tak stala jednou z najmladších rozhodkýň na svete. Prejsť náročnou skúškou pritom dokázala iba polovica z prihláseých žien z celej Európy.
Stať sa šachovou rozhodkyňou a úspešne zložiť skúšku nie je vôbec jednoduché. Svedčí o tom aj fakt, že zo 17 prihlásených účastníčok z celej Európy ju zvládlo iba 8, medzi nimi aj mladučká Ema. Štvorhodinový test jej dal poriadne zabrať.

„Otázky mali overiť naše schopnosti od počítania ratingov a titulov, párovania na turnajoch a znalosti anti-cheatingu až po reálne situácie, ktoré sa stali, alebo môžu stať. Od štandardných testov v našich školách bol test iný hlavne v tom, že ku každej svojej odpovedi bolo treba vysvetliť prečo a na základe čoho sme urobili takéto rozhodnutie, čiže nejaké tipovanie odpovedí neprichádza do úvahy,“ opisuje študentka bilingválneho gymnázia, ktorá musela pred samotnou skúškou absolvovať aj podrobné školenie.

„Prebiehalo online v angličtine cez Zoom od pondelka do piatka, každý deň 4 hodiny a v sobotu nasledoval test. Prednášajúci boli IA Takis Nikolopoulos z Grécka a sekretárka ženskej komisie FIDE IA Ilaha Kadimova z Azerbajdžanu, obidvaja vysokouznávaní medzinárodní rozhodcovia,“ prezrádza. Len sedemnásťročná Ema tak už teraz môže robiť rozhodkyňu na slovenských turnajoch. Na tých medzinárodných smie byť do dovŕšenia 21 rokov zatiaľ iba pomocnou rozhodkyňou.

Svoju novú rolu si vyskúšala tento mesiac na bratislavskom turnaji Hybrid Cities Cup, kde sa zúčastnili tímy z Malmö, Osla, Barcelony a Bratislavy. Ten sa konal v Primaciálnom paláci pod záštitou primátora Matúša Valla. „Partie sa hrali pomocou smart šachovníc, ktoré prenášajú ťahy zo šachovnice do počítača. Tak hráči nemuseli cestovať na turnaj do zahraničia a stretli sa len s hráčmi svojej krajiny,“ vysvetľuje nadaná šachistka. Pevne verí, že po skončení pandémie bude môcť zbierať cenné skúsenosti na rôznych podujatiach a turnajoch.


Šachové detstvo

Eme učarovala hra s čierno-bielymi figúrkami už ako šesťročnej. Jej potenciál si všimla učiteľka v základnej škole. Vášeň pre tento šport má však takmer celá jej rodina. „Tatko hrával šachy celý život a momentálne je prezidentom Slovenského šachového zväzu, starší brat tiež kedysi hrával a po mne nastúpila ešte mladšia sestra, ktorá je teraz slovenskou reprezentantkou v šachu,“ prezrádza s tým, že už odmalička myslela a pozerala na všetko logicky.


Tento pre mladých ľudí nie úplne tradičný šport si obľúbila hneď z niekoľkých dôvodov. „Za šachovnicou miznú všetky spoločenské rozdiely a všetko, na čom záleží, je vaša myseľ tu a teraz. Zároveň sa v ňom skrýva veľa lekcií aj do reálneho života,“ hovorí. Hra je vrtkavá a nevyspytateľná. Najhorší je pre mladú Záhoráčku pocit, keď sa pre ňu výborne rozohraná partia v jednom nepremyslenom ťahu otočí a nie je cesty späť.

článek vyšel na: https://www.cas.sk/


26x 2650x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat
04.03.2021 06:36 | giocozo

Zmestabileho - Troška sebereflexe by ti neuškodila. Přečti si po sobě všechny svoje příspěvky k tomuto tématu a zjistíš, že si se k němu ani jednou nevyjádřil. Možná to pro tebe bude překvapení ! A další překvapení zřejmě bude pro tebe to, když si poté uvědomíš, že si zde pouze trollil.

03.03.2021 22:42 | Zmestabileho

Pane ciki333, já jsem se první obrátil s touto prosbou na pana Koutného. Tak mě prosím takto nekopírujte. Nechcete být přece plagiátorem mých myšlenek :-).

Proč tady nabízíte přízemní témata o soukromí do bulváru? Jsme přece na seriózním šachovém serveru. V tomto Vám tedy vůbec nerozumím.

 

03.03.2021 22:11 | ciki333

03.03.2021 21:40 | Zmestabileho

Prezentace mojí osoby, nejen z hlediska šachové tvorby, ale i politických názorů, na nss již proběhla. A to v dostatečné šíři. Cokoliv navíc by bylo nošením dříví do lesa a obtěžováním čtenářů. Proto se obracím na pana Koutného s prosbou: " Nebylo by možné udělat velký rozhovor s tajuplným doktorem Davidem Aichmaierem, alias ZMB?" Čtenáře by jistě zajímalo, v kolik hodin doktor vstává, co snídá, zda mu manželka připravuje před odchodem do zaměstnání svačinu. Dále jaký denní tisk a značku cigaret si kupuje ve stánku PNS. Můj soukromý tip, jako uvědomělý občan čte Respekt. Jak si krátí dlouhou chvíli v zaměstnání. Zda má jednu milenku, případně dvě...atd. atd. Investigativní žurnalistice se meze nekladou. Petře (Koutný) nejen já, ale i dychtivé publikum očekává, že rozhovor se ZMB vyjde v nejkratším možném termínu a návštěvností překoná koutek pana Fialy. Upřímně, na nudné životy GM, kteří tráví většinu času analýzami na PC, není nikdo zvědavý.

03.03.2021 22:06 | david brazina

mam takovy pocit ze vyskakovani aichmaiera by skoncilo v okamziku, kdybychom stali proti sobe v tvati v tvar. :D ubozacek zakomplexovany. :)

03.03.2021 21:57 | Petr Koutný

Nic není nemožné. Zítra tuším ostrou palbu do mě, protože mám článek k ŠSČR a tak jdu spát. Zítra to  schytám....Petr 

03.03.2021 21:52 | Zmestabileho

Ale dala by se tady ta diskuze rozvíjet i jinak. Co myslíte?

03.03.2021 21:40 | Zmestabileho

Pane Koutný, pokud chcete si mě jako věrného čtenáře hýčkat, smím být tak smělý, a mít malou prosbu? Opravdu se kochám četbou na Vašich stránkách - a Vaše osobní skvělá zamyšlení nad šachem i nad obecnějšími tématy si zde mohu užívat dosytosti (i když toho se jen tak nenasytím!). Nebylo by ale možné udělat i rozhovor s dalšími osobnostmi - předně s panem ciki333 a s panem brazinou? Možná to není jen můj dojem - že právě názory těchto pánů zde mocně rezonují a mohou svou hloubkou a šíří záběru ještě více zasáhnout své čtenáře, pokud budou předloženy uceleněji v samostaném článku... Děkuji. 

03.03.2021 21:35 | david brazina

ZMB je hnup, divim se ze na nej reagujete. 

Kokainista jako obvykle mimo misu. 

To ze se starsi generace muze vzeprit tem idiotum bez zkusenosti co vse vi nejlepe dokazuji nejlepe volby. nejlepsi je kokotek co bydli u maminku studuje genderova studia, ktery poucuje ostatni jak se co ma delat. 

03.03.2021 20:30 | Petr Koutný

Zmestabileho - Budeme se snažit Vás nezklamat! Věrné čtenáře si musíme hýčkat...:) 

03.03.2021 19:40 | Zmestabileho

Ad ciki333: Ano, je tomu skutečně tak - když píšete o nespoutanosti svěžích myšlenek.

 

Když si tady čtu, cítím "svěží vítr" na svých tvářích - ...již tradičně velmi neotřelé a podnětné komentáře naší politické scény, se tady dnes snoubí i s úvahami o mezigeneračních problémech "staří versus mladí" (kteréžto téma je zde rovněž pojednáváno s patřičnou hloubkou a svěžestí názoru).

 

Snad se mohu těšit znovu na podobné čtení, i pod dalšími články i na jiných místech tohoto šachového serveru.

03.03.2021 19:10 | ciki333

03.03.2021 17:50 | Zmestabileho

"Výkvět mozků se zde schází!"

Bez Vás, doktore, jsme nebyli kompletní. Teď je to OK.

PS. Svěží myšlenky nelze spoutat do koryta  jedné řeky, zvané "Diskuzní článek - diskuze o čemkoliv." Jsou jako povodeň, která se šíří neregulována krajinou.

03.03.2021 17:50 | Zmestabileho

Tolik zajímavých názorů, a přiléhavých pohledů na život z různého úhlu... to je zde diskuze! Výkvět mozků se zde schází!

 

Stále těm místním pánům nestačí diskuzní prostor v souběžném tzv. Článku o všem (či spíše o ničem), neboť přetlak jejich hlubokých myšlenek je silnější a žádný prostor nedokáže jej ohradit! 

03.03.2021 16:10 | MaX

Harry Nelson Pillsbury 03.03.2021 13:30: ten byl dobrej, díky yes

03.03.2021 14:20 | HumphreyvanWeiden

Rozdělování lidí podle stáří na dvě nepřátelské skupiny dělaly všechny totalitní režimy. "Dědeček a babička, ujídají z chlebíčka" - to bylo v učebnicích pro 1.třídy za Gottwalda. 

Jejich pohrobci v tom dnes pokračují - staří lidé jsou "koblihy", "jsou popletení a zvládají jen jednoduché věty". To je ubohá demagogická masáž.

Já si vážím každého schopného a vzdělaného člověka, ať mladého nebo starého. Ovšem k tomu pouhý VŠ titul nestačí, člověk se vzdělává celý život.

03.03.2021 14:08 | Ketr Poutný

@paulz: halt nemůžem mít všechno :)

03.03.2021 14:03 | Petr Koutný

Chris - napsal jste to krásně, obdivuji Váš rozhled a moudrost. Opravdu smekám před takovým komentářem. Já si často říkám, že když nemám co říct, radši mlčím. Ale vy jste mi dokázal, že vypustit jakoukoliv kravinku má taky svojí cenu. Díky...budu si to pamatovat...:) Petr 

03.03.2021 13:54 | paulz

To chris: jak jsi vymazal těch 15 minut trvající test už to nemá tu údernost...smiley

03.03.2021 13:45 | Ketr Poutný

Slečna Ema v 17 letech zvládla po intenzivním školení projít testem na rozhodčí. Upřímně gratuluji, ale doufám, že Slovensko má na lepší Queen's Gambity, takovou přefouknutou medializaci si pěkně vyžere a autorům poděkuje. Buď teď, nebo až se jí budou vrstevníci vysmívat. Z přetisknutí článku je očividná jen ustavičná snaha pana Koutného lézt prezidentovi slovenského svazu do jeho glutea maxima, chudák holka, takové články si podle mě Ema nezaslouží.

03.03.2021 13:41 | Petr Koutný

Harry - když už politika...já asi nepůjdu volit. Vím, že tím volím každého, ale neumím si vybrat a nechci si vybírat menší zlo. I menší zlo je stále zlo. Mým subjektivním pohledem volit provařené strany s kmortry v zádech a tunely nemůžu. Tím šrktám ODS, ČSSD, TOP. KDU je na tom ještě hůř, protože by šli do vlády i s čertem a v mých očích nesou odpovědnost za posledních 30 let u nás. KSČM z principu ne. Tak a nové strany, populismums škrtám a zbývají snad piráti. Jako černý humor by to šlo,ale do vlády snad ne. Ano má své chyby taky. Tak a v takové situaci mám volit menší zlo? Za ty roky jsme pochopil, že nejdůležitější není to jaká je vláda, ale to jaks e dokáži postarat o rodinu. Věřím, že se o ní postarám i kdyby vládl kdokoliv. Stejně to nakonci bude jen na mě. 

03.03.2021 13:30 | Harry Nelson Pillsbury

Já bych naopak aktivní volební právo snížil na 16 let. Dnešní mladí mají ve většině daleko větší rozhled než mnoho starších spoluobčanů. Ti se jednak nechají nalákat na koblihy, přídavky k důchodu , které dostávají od populistů jako je Babiš. Navíc často věří všelijakým , mnohdy zcela zjevně vymyšleným zprávám, jsou popletení, jejich duševní síly odcházejí , jsou schopni chápat jen jednoduché věty a pak se stávají loutkami v rukou Babiše, Okamury , Miloše Zemana a podobných lidí. Věřím, že příští vládu sestaví Piráti jako proevropská strana hlavně pro mladé společně s ODS, která hájí západní demokratické hodnoty ve spojení s konzervativismem. K nim se přidají i zkušení komunální politici a TOP 09 s mnoha vynikajícími osobnostmi, Babiš se bude zodpovídat za rozkrádání evropských dotací a další kriminální činy. 

03.03.2021 12:41 | ciki333

Mládí vpřed ano, ale ne za každou cenu a už vůbec ne v politice. Současná generace teenagerů, indoktrinovaná neomarxistickým školstvím, mainstreamovými médii... se dívá na svět pokřivenou optikou. Chybí jim též životní zkušenosti, což zapřičiňuje neschopnost rozeznat lež od pravdy. Čas tráví ve virtuálním prostředí sociálních sítí, kde se komunikace mezi lidmi smrskla na holé věty. To má za následek degeneraci nejenom prstů na pravé ruce (od mačkání tlačítek), ale často i myšlení. Ve výsledku mi připadá současná generace mladým daleko více infantilní, a tudíž i náchylná ke zmanipulování, než jejich předchůdci před čtyřiceti lety. Preference České pirátské strany jsou toho jasným důkazem. Věk občanů, mající aktivní volební právo, bych neprodleně zvýšil z dnešních 18-ti na 21 let.

03.03.2021 10:48 | Petr Koutný

Mládí je krásné....v mládí chcete změnit svět k lepšímu a jak stárnete, zjistíte jako skoro každý, že svět stejně nezměníte a že vám ke štěstí stačí opravdu málo. Jak zestárnete, pak se můžete koukat na mladé, jak chtějí měnit svět a říkáte si, no jo....však jsme byli stejní..:) 

03.03.2021 10:24 | david brazina

mladi vpred ani omylem. Jedna dementni krava bude volit TOP09, protoze Feri ma číro a mohla se s ním vyfotit. Program TOP09 - nezná. Jiný mlaďoch trvá na tom, že mu za komunistu, kdy jeste nebyl na svete, bylo strasne zle a trpel. Dalsi mlady kokotek ve 12 letech ladil hlas ameriky aby pocitil zavan svobody. Dalsi mlady hnup bude volit piraty protoze "chtej legalizovat travu voe".

Tohle mládí fakt ne.

03.03.2021 10:08 | lykan

Tento euroamerický kult mládí je základní důvod, proč lidi ve stáří dopadnou tak, jak dopadnou. Ten, kdo si na životě cení především kvalit mládí, se dobrovolně odsuzuje k tomu se cítit méněcenný celou druhou polovinu života. Mnozí trenéři mládeže si touto činností především kompenzují frustrace tohoto typu. 

03.03.2021 07:00 | Petr Koutný

naprostý souhlas, mladí v před....

03.03.2021 04:53 | giocozo

Naopak. Zdá se mně to přirozené. Mladí vpřed ! Mám sice úctu ke stáří, ale párkrát jsem zažil, že právě takový, rádoby zkušení rozhodčí, si nevěděli rady, ať už s nastavením hodin, s rozhodnutím v kritických situacích a dokonce i s opravdu elementárními věcmi.