Alien Chess

Dva vlci a jejich smečka

19.05.2017 12:53 | FIDE Grand Prix 2017

Šesté kolo Grand Prix žádné zemětřesení nepřineslo, ba naopak ještě více tabulku zahustilo. Probudili se Nakamura a Gelfand, lídr Ding opět zahodil velkou šanci.

Před poslední třetinou o vítězi pořád ještě není jasno. Na vedoucí dvojici Ding-Mamedyarov se s půlbodovou ztrátou lepí šestičlenná skupinka a záleží jen na tom, kdo dokáže dobře zafinišovat. Někteří hráči, kupříkladu právě Mamedyarov, se včera s nějakým finišováním moc nemazali – pravda, těžko bylo od souboje s jeho krajanem Radjabovem čekat lítý boj. Podobně hlubokou přípravu z volného dne prokázali i Grischuk se Svidlerem.

Peter Svidler se včera příliš nenadřel (zdroj: worldchess.com)

Ostatní partie byly bojovnější, ačkoliv ekvilibrium se podařilo narušit jen v nemnoha z nich. Chvíli to vypadalo, že se do problémů dostává Anish Giri, bránící černé figury proti Tomashevskému, ale své trable vtipně vyřešil obětí dámy za postavení neprodyšné pevnosti. Na Lirenu Dingovi byla vidět úporná snaha zaskórovat, jenže Maxime Vachier-Lagrave mu doslova utekl z lopaty.


-
. kolo -
Čestné vítězství si vystřelil Michael Adams, který v souboji otloukánků čistě skalpoval Ernesta Inarkieva, se dvěma body na kontě ale spokojen určitě nebude. Jednoduchou práci měl také Boris Gelfand, Harikrishnu sevřel v typickém katalánovi (katalán je něco na pomezí zahájení a rdousícího bojového hmatu). Hari neměl trpělivost dostatečně dlouho trpět a po nešikovném průlomu bylo prakticky po partii.

-
. kolo -

Ian Nepomniachtchi – jednou jsi nahoře, pak zase dole (zdroj: worldchess.com)

Nakonec velmi nápaditě zaútočil Hikaru Nakamura na najdorfovské obranné valy Nepomniachtchiho a s pomocí několika brutálních obětí se stejně jako Gelfand dotáhnul do skupinky pronásledovatelů. Naopak Nepo, nejbojovnější hráč turnaje (pouze jediná remíza ze šesti partií), je definitivně ze soubojů o nejvyšší příčky. Zlom v turnaji může nastat právě dnes – Nakamura naběhne bílými na Dinga a narozdíl od Dingovy partie s Mamedyarovem tato určitě rychlou remízkou neskončí.


-
. kolo -test a komentář: IM Tadeáš Kriebel

0x 2163x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
Připravuje se