Dva se perou, Yu se směje

05.12.2014 05:30 | Katar masters open 2014

V průběhu celého katarského openu to vypadalo na to, že si to o první místo rozdá Giri s Kramnikem, oba tyto hráče však v posledních dvou kolech porazil čínský šachista Yu, který se tak stal překvapivým vítězem turnaje.

V sedmém kole došlo na prvním stole k partii, která měla výrazně naznačit, který z dvojice Kramnik – Giri se stane vítězem turnaje. Kramnik dokázal svého soupeře porazit a dotáhl se tak bodově právě na Giriho. Na čtvrtém stole zvítězil nenápadný Yu, který měl půlbodovou ztrátu na vedoucí dvojici.

Následovalo předposlední kolo a na prvních dvou šachovnicích se radovali hráči vedoucí černé kameny. Na první desce prohrál svou druhou partii v řadě Giri, který se tak po úvodních šesti výhrách propadl pořadím a jak se později ukázalo, tak v osmém kole prohrál s celkovým vítězem turnaje.

-

Naopak svou sedmou výhrou v řadě se vyšvihl na vedoucí příčku Kramnik, dvě remízy v úvodu jej evidentně nijak nepoznamenaly a následných šest výher v řadě působilo dominantně.

Salem s elem 2586 dosáhl na performance 2775 a připsal 23 bodů do ratingu, přičemž prohrál pouze s Kramnikem. (zdroj: oficiální web turnaje, www.qatarmastersopen.com)

-

Do posledního kola tedy vcházel s nejlepší výchozí pozicí Kramnik, který měl půlbodový náskok na svého soupeře, k tomu však černé figury. Na druhé šachovnici dokázal Giri napravit dvě porážky v řadě a vítězstvím se dostal na sedm bodů, reálnou šanci na vítězství v turnaji však neměl. Na první desce se hrálo o vše.

-

Narodil jsem se 8. června 1994, je mi tedy 20 let a vyhrál jsem Katar Masters Open 2014 - Yangyi Yu.

Kromě vítězství v turnaji si Yu připsal na své konto také hlavní cenu 25 000 $, 21 bodů do ratingu a kdo ví, dost možná také pozvánku do turnaje Tata Steel Chess ve Wijk aan Zee, kde pořadatelé již před turnajem avizovali, že poslední volné místo v A turnaji obsadí až po katarském openu.

Zbylé dvě místa na stupních vítězů obsadili Giri s Kramnikem, nizozemský hráč bral stříbro zásluhou lepšího pomocného hodnocení, kterým bylo uhrané performance.