Alien Chess

Dva šachové turnaje v Mostech u Jablunkova

12.06.2017 16:42 | ostatní turnaje

Dva šachové turnaje v Mostech u Jablunkova uspořádal v minulém týdnu tamní šachový oddíl.

Pro žáky základních škol byl připraven třináctý ročník Mostecké věžičky, kde letos v pěti kategoriích soutěžilo celkem 88 mladých šachistů z patnácti základních škol z České republiky a Slovenska. Starosta obce Mosty u Jablunkova Josef Szotkowski a předsedkyně TJ Sokol Mosty u Jablunkova, z.s. ing. Ingrid Legierská pozdravili všechny hráče a popřáli jim úspěšnou hru a sedmikolové zápolení pak mohlo začít. Pro všechny zúčastněné byly připraveny zajímavé ceny, pohár pro vítěze si však mohli odnést jen ti nejlepší.

Výsledky:

1. třída                 Michal Hawliczek             MZŠ Návsí                          5,5 b.

2. – 3. třída         Matej Bulej                       ZŠ Čadca Žarec                 6,5 b.

4. – 5. třída         Patrik Miko                        ZŠ a MŠ Čierne                 6 b.

6. – 7. třída         Dávid Slivka                       ZŠ Rázusova Čadca         6,5 b.

8. – 9. třída         David Szotkowski            PZŠ Jablunkov                  6,5 b.

Pohár Ladislava Švejkovského pro nejlepší školu letos poprvé nezískali reprezentanti domácí školy, cennou trofej si odvezli žáci MZŠ Návsí.

Sobotní turnaj Mostecká věž, který letos zaznamenal šestnácté pokračování, byl určen široké veřejnosti, jak amatérským hráčům, tak profesionálům. I v letošním roce byl turnaj zařazen do série deseti nejvýznamnějších turnajů v rapid šachu GRAND PRIX ČR a letos byl zapojen i do programu ČUS – Sportuj s námi. Pořadatelé se připravovali na vysokou účast a počet 137 zúčastněných opět překonal rekord v počtu účastníků. Možná tomu přispělo i deštivé počasí, kdy je ideální čas pro zasednutí k šachovnici.


Na startovní listině figurovali dva velmistři, devět mezinárodních mistrů a deset FIDE mistrů z České republiky, Slovenska a Polska.

Boje za šachovými stoly byly napínavé až do posledního kola, které nakonec přisoudilo vítězství se ziskem 8 bodů Ladislavu Langnerovi z oddílu TŽ Třinec. O pořadí na druhém a třetím místě rozhodovalo až pomocné hodnocení, které měl lepší Petr Velička (Šachový klub HM Ostrava). Třetí místo tak připadlo Janu Sosnovi (ŠK Slavoj Poruba). Na turnaji bylo vyhodnoceno i mnoho vedlejších kategorií. V kategorii mládeže roč. 2002 a mladší zvítězil Marek Miča (Beskydská šachová škola). Nejlepšími v kategorii juniorů a juniorek byli Patrik Štěpán (Beskydská šachová škola z.s.) a Vendula Bohanesová (Interchess z.s.). Kategorii seniorů ovládl Jaroslav Sobek (Šachový klub Karviná o.s.). Mezi ženami byla nejúspěšnější Olga Sikorová (TŽ Třinec). Mezi hráči bez ELO hodnocení zvítězil Pavel Holáň (Sokol Brušperk), kategorii do 1600 ELO bodů opanoval David Szotkowski (Interchess z.s.), do 1800 ELO Marek Miča (Beskydská šachová škola z.s.), do 2000 ELO Pavel Pšenička (HTJ Odra Ostrava) a do 2100 ELO Patrik Štěpán (Beskydská šachová škola z.s.). Pohár Vitalplast Cup pro nejlepšího domácího hráče obhájil Martin Cupek.Ceny pro nejlepší hráče, mimochodem bylo připraveno celkem 80 cen, a bohatou tombolu, která následovala po konci turnaje, bylo možné zabezpečit díky grantu obce Mosty u Jablunkova, TJ Sokol Mosty u Jablunkova, z.s. a všem sponzorům: Autodílna Libor Lepič, Autodoprava Leoš Kufa, Břetislav Kretek – pojišťovací agent, CompTech servis s.r.o., Cukrárna Tadek, Cykloservis Šance, ČeSi s.r.o. – Eso – Esíčko, Elektro Kříž Jablunkov, ENEZA s.r.o., Enviform a.s., GOTIC Mosty u Jablunkova, HaMPR a.s., Horalka Čmiel, Horská chata Skalka, Horská chata Studeničné, Hotel Grůň, Ing. Bohuslav Szotkowski, JOVAMI – voda, topení, plyn s.r.o., Karel Goryl – knihař, Kavárna Lotos, KOHUT Třinec s.r.o., Moravia steel a.s., Motorest u Taufrů, Květinka Bohunka, Pekárna Bajusz, Penzion U SKI areálu, Potraviny BONA, Potraviny Lipowski, Potraviny Na tunelu, Potraviny Šance, Skiservis Kohut, Ubytování ve Dvoře, Velkoobchod Martin Przybyla, Vitalplast, odštěpný závod. Tímto všem děkujeme a těšíme se na další ročník.


Pavel Kantor

1x 1619x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
14.06.2017 17:09 | lykan

Mě zaujal ten seznam sponzorů v posledním odstavci. Jak tohle děláte? Co říct sponzorům, aby mi platili moje hobby, i když z toho nebudou mít prakticky nic. Tady se často diskutuje o tom, jak zlepšit situaci českého šachu. Vy, co umíte sehnat peníze, kdybyste se podělili o svoje zkušenosti, uděláte pro český šach mnoho. Každý umí něco. Velmistři zvládnou napsat článek o tom, jaké hrát tahy, nebo jak trénovat mládež, ale shánění peněz vyžaduje úplně jiný druh autorů. Někteří univerzální šachoví funkcionáři by třeba mohli obětovat zlomek času, který cpou do tréninku dětí, kde stejně nemaj výsledky, a raději napsat článek o tom, čemu opravdu rozumí.

Připravuje se