Dva poháry pro GM Krejčího

09.09.2014 23:01 | Uživatelské zprávy

Velmistr Jan Krejčí vyhrál v Boskovicích turnaje v rapid šachu i bleskovém šachu.

V sobotním rapidu "O putovní pohár TOPNET" si nejvýše nasazený hráč počínal suverénně. Soupeřům povolil jen dvě remízy a zvítězil s náskokem celého bodu na dvojici IM Neklan Vyskočil a FM Kirill Burdalev.

Hra v plném proudu
Hra v plném proudu

Nedělní blesk "O putovní pohár Makkabi" se zdál být dlouhou dobu jasnou záležitostí GM Petra Veličky. V první polovině turnaje nedal nikomu šanci a získal osm bodů z osmi partií. Porazil i dva nejvýše nasazené hráče turnaje, GM Krejčího a IM Kočiščáka. Závěr mu však nevyšel. Vyhrál jen dvakrát ze sedmi partií a v konečném pořadí se propadl až na třetí místo. Díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil GM Jan Krejčí před IM Jiřím Kočíščákem.

Oba turnaje si tradičně zachovaly dobrou úroveň, letos startovala dvojice velmistrů, ale celkový počet hráčů zůstal za očekáváním. Potvrdil to i hlavní organizátor a ředitel turnaje Pavel Hubený: "Dle praxe a počtu přihlášených jsem doufal v šachové číslo 64 v obou turnajích". Nedělní bleskovky hrálo 56 hráčů, rapidu se zúčastnilo jen 45 šachistů. Přes nižší účast viděl Hubený oba turnaje především v pozitivním světle: "Nejvíce mne potěšila hra "fair play". Kromě jednoho případu nebylo třeba rozhodčích a to přesto, že se bojovalo mimo jiné o titul Přeborníka JmŠS. Samozřejmě mě těší i spolupráce s kamarády a spoluorganizátory Mirkem Osouchem, Mirkem Schůrkem i Milanem Boháčkem a dámou Alenou Dvořáčkovou". Význam rozhodčích ovšem nebyl tak úplně zanedbatelný. "Letos bylo více sporů, než za několik předchozích let dohromady. Většinu se naštěstí podařilo vyřešit docela rychle, takže je nezúčastnění hráči pravděpodobně vůbec nezaznamenali," vysvětlil rozhodčí Milan Boháček.

Ředitel turnaje také prozradil, co mu o uplynulém víkendu nejvíce utkvělo v paměti. "Sugestivní pláč našeho talentovaného hráče Vladislava Martyniuka, kterého utěšoval otec Valerij a nestor českého šachu František Vykydal," řekl.

Občas se partie nepovede (autor: Pavel Hubený)
Občas se partie nepovede (autor: Pavel Hubený)

Nedělní bleskový turnaj se hrál zároveň jako přebor JmŠS v bleskové hře. Titul získal FM David Holemář. Nejlepším juniorem se stal Oskar Hájek. Ženy na startu chyběly. Ani emancipační nařízení, přikazující pořadatelům krajských přeborů vypisovat odměny pro muže a ženy ve stejné výši, šachistky přilákat nepomohlo.

Pořadatele teď čeká chvíle volna a čas na hodnocení. "Nyní pořádáme turnaj v menším rozsahu, dříve jsem měl měsíc "volna" mezi doladěním skončené akce a přípravách na novou. Nyní začínám až v lednu," upřesnil Hubený.

Vladislav Martinyuk v akci
Vladislav Martinyuk v akci

Odkazy

0x 4504x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat