Alien Chess

Druhé kolo v taktu papírových předpokladů

19.11.2017 20:18 | Extraliga 2017/2018

V 2. kole nejvyšší české šachové soutěže se body dělily poměrně předvídatelně. Favorité měli žně, papírově slabší týmy odjely dom s nulkou. Nedělními výkony snad může být trochu rozladěná Beskydská šachová škola, určitě doufala ve víc než zápasovou remízu

Po úvodní výhře nad BŠŠ si hráči 1. ŠK Novoborského mohli trochu vydechnout a vyrazit na jednoduššího soupeře.  V druhém kole je totiž čekal papírově nejslabší soupeř Tatran Litovel. Souboj Davida s Goliášem dopadl v tomto případě podle očekávání ve prospěch Goliáše. Nový Bor zvítězil jednoznačně 7:1. Za Litovel dokázali uhrát dvě remízy Antonín Neoral proti GM Štěpánu Žilkovi a také FM Vojtěch Straka proti GM Viktoru Lázničkovi. Výsledek ale nemusel být tak jednoznačný, kdyby zahráli přesně soupeři GM Lázničky a IM Kriebela (úvodní foto). 


-
. kolo -

-
. kolo -

Unichess po výhře nad Tatranem Litovel hostil tým BŠŠ Frýdek-Místek. Ten rozhodně chtěl zabodovat, protože soupeř byl oproti Novému Boru jistě hratelnější. BŠŠ Frýdek-Místek byl mírným favoritem, ale rozdíly na elu nebyly příliš velké, což se nakonec potvrdilo i během hry. Šest partií skončilo remízou, k tomu za Frýdek-Místek naplno bodoval GM Andrey Zhigalko, za Unichess ovšem zabodoval FM Jiří Rýdl, a tak se družstva rozešla smírně 4:4.

ŠK Zikuda Turnov, dobře naladěný ze soboty po těsné výhře nad Slavojem Porubou, si brousil zuby také na druhý ostravský tým Labortech Ostrava. Za Turnov sice na první šachovnici zabodovala jejich nová posila GM Maxim Rodshtein, na zadních šachovnicích se však ukázala mírná převaha ostravských, kde těsnou výhru Labortechu zajistili výhrami GM Vladimír Talla a IM Richard Biolek ml. Pro Turnov tedy po těsné výhře přišla stejně těsná prohra 3,5:4,5, což je vzhledem k tříbodovému bodovacímu systému ale lepší, než dvakrát remízovat. Pro Ostravu to naopak byla druhá výhra a Ostraváci tak prozatím naplňují tvrzení velmistra Roberta Cveka, který se nechal slyšet, že Labortech po změnách v sestavě bude letos velkým favoritem se schopností porazit každého: „Labortech posílil o Ríšu Biolka jr. a pak „zarošoval“ v podobě stažení Víti Rašíka na zadní šachovnici. Labortech byl vždycky silný, ale teď je ještě silnější! Opírá se o klasickou polskou trojku a pak má české hráče: GM Velička, FM Kočiščák, IM Biolek junior, GM Rašík, GM Talla a IM Biolek senior. To je síla!" domnívá se Robert Cvek. Vivat Ostrava!

Dvě poražená družstva z prvního kola se střetla v kole druhém. GASCO Pardubice bez největších hvězd nastoupily proti druhému ostravskému týmu. V zápase proti ŠK Slavoj Poruba byly i bez svých opor favority. Pardubičtí svůj druhý zápas tentokrát zvládli a v zápase zvítězili 5:3.

V posledním dvojzápase hostily brněnské týmy šachisty z Lysé nad Labem. ŠK Duras Královo Pole po úvodní těsné výhře nastoupil proti Výstavišti Lysá nad Labem, která však byla pro brněnské daleko tvrdší oříšek. Rozlousknout se jim ho také nakonec nepodařilo a prohráli poměrně jednoznačně 2,5:5,5. Za Lysou nad Labem zvítězili GM Evgenyi Najer, GM Vojtěch Plát a GM Jan Krejčí.

V zápase Moravská Slavia BrnoŠK města Lysá nad Labem bojovala obě družstva o první body. V tomto zápase se rozhodlo na předních šachovnicích, kdy byli favorité domácí. Na prvních třech šachovnicích vyhráli GM Csaba Balogh, GM Bartolomiej Haberla i IM Roven Vogel. Na porážce Lysé nad Labem 3:5 nic nezměnila ani výhra IM Jana Šuráně. Pro brněnskou Slávii jde rozhodně o důležité body.

Po prvním extraligovém dvoukole mají tedy plný počet bodů přesně podle předpokladů 1. ŠK Novoborský a Výstaviště Lysá nad Labem. Přidal se k nim však i Labortech Ostrava, který navíc získal cenný skalp v podobě Pardubic. Bez výhry zůstaly týmy ŠK města Lysá nad Labem, ŠK Slavoj Poruba a Tatran Litovel.

Třetí a čtvrté kolo nás čeká už za 14 dní, tedy 2. a 3. prosince.

Domácí 2. kolo Hosté
1. Novoborsky SK 7 - 1 Tatran Litovel
GASCO Pardubice 5 - 3 SK Slavoj Poruba
Moravska Slavia Brno 5 - 3 SK mesta Lysa nad Labem
SK DURAS BVK Kralovo Pole 2 ½ - 5 ½ Vystaviste Lysa nad Labem
SK Zikuda Turnov 3 ½ - 4 ½ Labortech Ostrava
Unichess 4 - 4 BSS Frydek-Mistek

 


Odkazy


47x 6727x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (47) Aktualizovat
22.11.2017 16:25 | Martin Petr

Hlavní důvod je ten, že starý web k sobě neměl normální administraci. Databáze neměla normální podobu - navenek to fungovalo, ale uvnitř už to nefungovalo. Změna nutná byla, ale samozřejmě souhlasím, že to šlo udělat líp.

22.11.2017 16:01 | takychcineconapsat

Jaký byl vlastně důvod měnit něco, co bez problému funguje? Na nové stránky nebudu nadávat, protože si s nima někdo dal práci, ale mohl (a svaz též) své úsilí věnovati jiným směrem. Vymýšlíte zbytečnosti.

22.11.2017 14:36 | Martin Petr

Předpoklad je, že starou databázi necháme spuštěnou ještě cca měsíc. Slouží především jako záloha, a podle dosavadních ohlasů jsem rád, že jsme ji nechali žít :-)

22.11.2017 14:29 | Martin Petr

Hezký den všem, databáze běží obě. Nová na chess.cz i stará na db.chess.cz. Právě proto, aby si vedoucí soutěží i návštěvníci webu mohli zvyknout na nový systém. Pro vedoucí soutěží je nahrání výsledků na dvě místa práce na max. 5 minut jednou za 14 dní. Pokud někde v databázi narazíte na rozdíl, dejte vědět vedoucímu soutěže, anebo opět Radimovi Borůvkovi.

22.11.2017 13:53 | ELOminator

Jako to si děláte kozy - některé soubory jsou ve staré databázi a některé v nové?! To snad má běžet nad jednou databází, nebo kam to teď ti vedoucí soutěží mají dávat?

21.11.2017 16:57 | capjar

Ta původní verze databází soutěží družstev on-line mi přijde přehlednější a praktičtější. Asi to je tím, že jsem si (a nejen já) na ní rychle zvykl. Naopak nová verze této databáze se mi vzhledově nelíbí, navíc je v ní spousta chyb (špatné elo, chybí adresy - hrací místnosti družstev, atd. jak už tu bylo v diskusi řečeno) a pro mne co běžného uživatele zatím nepřináší nic nového. Navíc dělat podstatnou změnu v průběhu soutěží nepovažuji za šťastný nápad.

21.11.2017 15:16 | kuřimák

Těžko si budu zvykat na horší...

Nešlo by zůstat u původních stránek?wink

Zatím fungují, ale jak dlouho.

21.11.2017 14:42 | Vojta

Hm. Takže se předělávalo všechno? Bez konkrétního kódu je těžké posuzovat, co všechno se muselo přepsat, ale s ohledem na stáří toho muselo opravdu být dost. Ovšem výsledná verze vypadá, že byla nasazena předčasně. ŠSČR není zas tak velká organizace, takže jediným důsledkem bude pár nespokojenců na fórech, jako třeba já. Ale považuji za správné se ozvat, protože zvolený postup nepovažuji za profesionální. 

21.11.2017 13:16 | Martin Petr

Rozpočet svazu je veřejný, na nových stránkách se dá najít lépe než na starých :-) Stejně jako zápisy z jednání Výkonného výboru svazu. Ale pro historii projektu webu se budete muset vrátit do roku 2015. Archiv stránek jsme zachovali. Co se týká "přestylování", tak to možné nebylo, vzhledem ke kódu starého webu, databázi, atd. - všechno odpovídalo době vzniku. Asi chápete, že bychom byli všichni radši, kdyby se jen natřel web nanovo ...

21.11.2017 13:06 | ELOminator

Nevím, mi to přijde, že ty stránky jsou koncipované pro někoho, kdo na ně přijde poprvé a chce se naučit hrát šachy nebo zaregistrovat v kroužku. Což je sice záslužné, ale vedle toho by měly fungovat stránky, kde si závodní šachisti najdou rychle a přehledně to svoje. Ale samozřejmě je to taky o zvyku tak uvidíme za rok...

21.11.2017 12:38 | Vojta

Když staré stránky fungovaly tak dlouho, ač se vzhledem z devadesátých let, říkal jsem si, kdy nějakého, řečeno slušně, funkcionáře s rozhodovací pravomocí nad rámec svých technických schopností, napadne je předělat. Nevím, proč nestačilo přestylování (už dávno). Nové stránky ještě nejsou očividně dodělané, tak asi nebylo zrovna šťastné je dát na oficiální adresu. Nebo je to záměr a testování probíhá na běžných lidech, tak jak je to dnes někde standardem. Každopádně by bylo zajímavé si přečíst příslušnou položku v rozpočtu a záznam ze schůze, kde se to upeklo - ten by už mohl existovat.

21.11.2017 12:00 | PrazskykavarnikalykanaZmestabilehojsouc****i

Stránky svazu o ničem, zdejší debata(y)taky...

21.11.2017 11:33 | pawel

Od začátku to přec dělaj 2 profesionální firmy, svaz pouze zpracuje a předá připomínky.

21.11.2017 10:45 | strelec

ad Poutnik 9:51  díky, teď již chápu váš pohled na věc, byť na to mám jiný názor. 

21.11.2017 10:00 | mircea

@Poutnik - Zajímalo by mě, co je konkrétně zprasené na SEO a co myslíte dynamikou div polí resp. co je u div polí nevhodně pořešené. 

21.11.2017 09:55 | Poutnik

mimochodem zde: https://validator.w3.org/  vložíte link na jakýkoli web a zjistíte, jestli byl řádně naprogramován. Tak se mrkněte, jak to autoři zprasili. Pro neznalce, pokud je web s chybami = není validní, pak s ním mají problém prohlížeče, vyhledávací roboti, je pomalejší načítání atd. 

21.11.2017 09:51 | Poutnik

střelec - protože i informace, tedy připomínky k tomu co by se mělo na svazovém webu zlepšit mají svou cenu. Zvyšují hodnotu webu a pokud o tyto informace někdo stojí, měl by za to něco nabídnout. Mohou to být finance, ale i třeba přístup k VIP online přenosům. Nebo třeba simultánku s Navarou. Cokoli. Nicméně nemělo by to být tak jak to zde stojí, dejte nám informace zdarma ...

21.11.2017 08:03 | strelec

ad Poutnik: to moc nechapu - proc porovnání placeného onlajnu a připomínkování svazového webu......?

21.11.2017 06:22 | Poutnik

Nedávno psala Tobi, že když stojíme o kvalitní online přenos, máme si jej zaplatit. Pokud má zájem šachový svaz o revizi webu a o narovnání chyb, ať si to zaplatí. Totálně zprasili SEO a nevhodně pořešili dynamiku Div polí. Nešťastné je také použití některých skript efektů, ale proč bychom jim to měli grátis připomínkovat v dnešní době, kdy nám Tobi radí připlatit si za online přenos partií? 

20.11.2017 23:41 | david brazina

lykan, vsak ano, to se oznacuje jako responzivni. na nss ale muzes vybrat zobrazeni pro mobi tablet, coz je imho to same (nevim pod jakym rs to bezi) jen to nebere diskuzi. na osel.cz to muzes zvolit i pro tu diskuzi, tady to nejde, nebo mi to alespon nefunguje, coz je docela otravne.

20.11.2017 20:11 | lykan

david brazina: Psal jsem o změnách při změně velikosti okna. Já těmhle věcem moc nerozumím, ale vím, co se stane se stránkou seznam.cz, když zmenším okno.

 

capjar: Tak by to mělo být, ale nebylo. Předtím, než web přestal ukazovat ela, byla u zápasů v ks uvedena ela národní. Možná nechtěná chyba, možná záměr.

20.11.2017 20:01 | capjar

Lykane, jen technická: KHŠS uvádí ela, o která se v soutěžích družstev hraje. Takže v KP a KS jsou obě ela fide a národní, zatímco v RP (prales - pětičlenná družstva) pouze národní. 

20.11.2017 18:44 | david brazina

Lykan, ne. Myslim uzpusobeni vzhledu stranky na pouzivany zobrazovac. Ne zmenu usporadani... Responsivni web

20.11.2017 17:57 | Bucefalos

https://www.litea.cz/

20.11.2017 17:34 | Martin Petr

Web není prací Radima Borůvky, ale teď ho spravuje. Pokud chcete znát autory webu, tak na chess.cz rolujte dolů :-)

20.11.2017 17:20 | Bucefalos

Možná by webmaster Radim Borůvka, mohl projevit trochu aktivity a aktivně hledat zpětné vazby na svoji práci. A ne čekat na mail. Jinak to rolování mi vadí asi nejvíce. Připomínka, že je to světový trend s odkazem na Jablko je no jak to říci... prostě nic moc... Možná by to chtělo trochu vlastní fantazie místo přejímání cizích myšlenek obzvlaště, pokud nepatří k těm lepším. 

20.11.2017 15:30 | Martin Petr

Jeden z návštěvníků, který napsal na adresu webmastera, :-) odhalil, že se u výsledků šachovnic zobrazuje bleskové FIDE místo normálního. To je čistě technický problém. V kartě hráče (když kliknete na jeho jméno) i ve vyhledávání hráčů jsou listopadová ELA v pořádku. Ve výsledcích šachovnic to do příštího nedělního kola soutěží opravíme.

20.11.2017 15:13 | HonzaSvatoš

Potvrzuji, že v nové verzi jsou u výsledků partií naprosto nesmyslné hodnoty ELO. Jako by se dělal join přes ID ELO v tabulce jedné do tabulky druhé, kde ale to ID není to samé, jinak si to vysvětlit neumím. Navíc se zdá, že někdy je to dobře, někdy špatně:

http://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2015/kolo-1/

http://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2015/kolo-2/

V prvním kole ta ELO vypadají uvěřitelně, ve druhém u některých hráčů buď úplně chybí, nebo jsou tam naprosté nesmysly.

Dále mi připadá (kdyžtak mne opravte), že zatímco dříve byly výsledky generovány dynamicky z databáze přes parametry v PHP, tak teď jsou ty stránky statické, takže zbytečně zabírají místo na disku, ale to je jen nepodstatný detail.

Chápu, že hodnocení designu je věcí vkusu (za mne je celkem přijatelný), ale za ta zmršená ELO dávám ne jeden, ale všechny čtyři palce dolů. Plus dosud nejsou stránky optimalizovány pro mobilní zařízení, na rozdíl od starých stránek. Což už je dnes, kdy tzv. chytrý MT nebo tablet má skoro každý, dost podstatná vada.

 

 

20.11.2017 15:02 | Martin Petr

Počtvrté - připomínky prosím směřujte na adresu webmastera: radim.boruvka@chess.cz. Díky!

Šance, že pak připomínky budou zapracované, je poměrně velká. Všechno poctivě evidujeme a zapisujeme priority (podle toho, která věc vadí nejvíc). Pokud ale budete připomínky psát sem, je šance na zapracování přesně 0 procent. Tak si vyberte :-)

20.11.2017 14:55 | Tobi

No ale jak říká Martin Petr, že. ...tady si to pověřené osoby, které by s tím i snad mohly něco udělat, ani nemusí přečíst. Je tedy fajn, že se tu diskutuje, když na webu šsčr to nejde, ale abyste to taky písli tam, kde to má skutečně nějakou moc něco změnit (aspoň teoretickou tedy).

20.11.2017 14:54 | ELOminator

No já to řeknu lapidárně - takový design je drahý i zadarmo. A stejně to zmršili třeba na Horizonu, tam si určitě nějaký vývojář taky pěkně namastil kapsu (teda boohužel jsem to nebyl já sad).

20.11.2017 14:40 | jh89

Na nový design si zvyknu, trochu mi vadí, že je tam vše vypsané a není to schované (ale asi si zvyknu). Co mi vadí trochu víc, je datová náročnost. Staré stránky měly 35kb, nové 407kb (stránka "mojí" soutěže).. Tj. 12 násobný nárůst...

Chybí odkaz na chess-results dané soutěže.

A ta žlutooranžová barva (hořčicová??) je fakt děsná... V kombinaci s bílou to tahá oči.. Proč nezůstala modrá? V logu ŠSČR není žádná podobná barva.

Zkuste si zmenšit stránku na velikosti mobilního displeje... To je vtip, že? :) Pořadí, název družstva.. Od jednoho družstva vše v jedné tabulce...

Přehrávač partií (alespoň v externím okně) bych taktéž ocenil.

V tabulkách řádek s Hlavičkou se opakuje i na konci.. Divné...

U přehledu jednotlivých šachovnic v kole: Některá ELA se nezobrazují (ukážou 0)

Proč někdy je výstup nad filtrem (rozpis soutěže) a někdy pod filtrem (šachovnice v kole)?

Napoprvé dobrý, ale chce to ještě máknout :)

Chybí mi tam adresy klubů (a propojení na google mapy - hodí se, když bloudíme na místě).

Detail: U přehledu hráče, šlo by přidat celkem partie/body (případně i po sezonách).. Nebo rozklikávací sezony.. Vidím všechny své partie, ale nevadilo by mi kdybych viděl jen 2003/2004 a tam (9/22).. A pak bych si rozklikl a viděl podrobněji...

Každopádně dá se na tom stavět, pokračujte (y)

20.11.2017 14:05 | lykan

david brazina: Ještě jednou: web může vypadat dost odlišně v malém a velkém okně, viz seznam.cz. 

20.11.2017 13:04 | david brazina

Mne se novy design libi. Ze lidi maji s novymi vecmi problem, je celkem normalni. Pepa byl zvykly na svem xx palcovem displeji, klikat tam a tamhle udelat pohyb ukazovackem na mysce tak a tak a pak zase kliknout tam, popripade celou proceduru zopakovat at zjisti zase jinou informaci... Ze ie drtiva vetsina pristupu na web pres mobil sice pepa tusi, ale on to nepouziva, tak je to spatne... Btw redesign mi chybi spis tady, proc se prizpusobeni obrazovky netyka take komentaru nechapu a taky neřvu., prit9m redakcnich systemu co to umi existuje vic nez dost.

20.11.2017 12:48 | IMEI

Zkuste třeba anketu spokojenosti :-)

20.11.2017 12:47 | IMEI

Za mne taktéž nelíbí, otravné rolování, původní db.chess.cz nemají z mého pohledu chybu...

20.11.2017 12:46 | Martin Petr

Potřetí - připomínky prosím směřujte na adresu webmastera: radim.boruvka@chess.cz. Díky! :-)

20.11.2017 12:39 | lykan

Ela jsou teď nesmyslná, ale děsivější mi připadá to, co tam bylo předtím: byla to národní ela, místo ela fide, u výsledků zápasů. Alespoň u krajských soutěží KHŠS tomu tak. Tak ať si svaz ta svoje národní ela počítá sám pro sebe, když ho to baví (za peníze hráčů), ale ať nám je alespoň tímto způsobem nevnucuje.

20.11.2017 12:39 | lykan

Martin Petr: Točení kolečkem je zoufale pomalé, zdržující a iritující. A hlavně jde o přehlednost, aby bylo pokud možno vše na jedné obrazovce.

20.11.2017 12:35 | Martin Petr

Hezký den všem, zkusím to ještě jednou - připomínky prosím směřujte na adresu webmastera radim.boruvka@chess.cz. Díky! Co se týká rolování, v tomhle jdeme s dobou. Podívejte se například na www.apple.com. Samozřejmě, pokud Vás protestujících bude hodně, pokusíme se rolování maximálně omezit. Například by šlo vyhodit uvítání na úvodní stránce, které je ale slušné (pro první návštěvníky) a použít kolečko na myši není problém - ale chápu, že to je subjektivní.

20.11.2017 12:30 | lykan

Tobi: Co? Kouknu a vidím?? Kouknu a nevidím nic, musím rolovat dolů. Na různých monitorech to bude vypadat různě, ale na mojí 4:3 sedmnáctce vidím na úvodní stránce jen obří nápis „Vítejte na oficiálních stránkách ŠSČR“ a pod ním 3 obrázky odkazující na poslední články. Titulky článků jsou pod nimi, ale ty už bez rolování nevidím. Ten oranžový obdélník odkazující na databázi soutěží družstev pro mě klidně můžou zrušit, je mnohem rychlejší jít přes menu, než k němu rolovat. V menu jednotlivých soutěží vidím jen tabulku a tady to bez točení kolečkem už neobejdu. V menu družstva je tabulka nesmyslně až dole (a pod ní chybí seznam zápasů). Na oranžovo bílou kombinaci si zvyknu, mohlo být hůř. Třeba růžová.

 

S internetem v mobilu nemám zkušenosti, ale osobně nechápu, proč by se kvůli tomu měl nějaký web mrvit. Přece se to dá udělat tak, aby se stránka přizpůsobila malému oknu. Zkuste si otevřít seznam.cz a zmenšete si okno.

20.11.2017 12:22 | M!

k nové podobě soutěží družstev: *nelíbí se mi design (subjektivní)

*nevidím nikde partie (pgn ke stažení), v novém verzi bych čekal možnost přehrát si partie přímo na webu (což lze velmi jednodušše udělat- umím udělat i já)

*nenašel jsem adresy týmů

*dále jsou ve výsledcích špatná ela

*nikde není statistika partií pro daného hrače včetně změna ela

20.11.2017 11:58 | Tobi

Ty jo, tak to jsem překvapená. Mně se líbí hodně a vyhovuje mi naprosto. Docela by mě zajímalo, jaký má nový web ohlas. Je jasné, že se ozvou především ti nespokojení, ale nevěřím, že by se většinově nezamlouval. Je přehledný, je jednoduchý, je jasný. Všechno na něm člověk najde stylem "kouknu a vidím", což osobně považuji v dnešní hektické a informačně přehlcené době za obrovské plus.

20.11.2017 11:45 | Horník z hnědouhelný pánve

Neznám nikoho z mého okolí, komu by nový design stránek vyhovoval. Slyšel jsem, bohužel, jen samá negativa. Bohužel...

20.11.2017 11:19 | jarousek

Bohužel, musím souhlasit s M! Chápu sice snahu ŠS o nový a sjednocený design stránek, ale výsledek je dost tragický. Evidentně silně zatlačila lobby chytrých mobilistů, zatímco zastaralí uživatelé PC a tabletů ostrouhali. Stačí se podívat na starý přehledný jednoobrazovkový přehled vybrané soutěže po šachovnicích a porovnat ho s novou jednosloupcovou posuvnou hrůzou (to nemluvím o nesmyslných či chybějících elech, ale to beru skutečně jen jako technickou a odstranitelnou drobnost). Proč se ruší něco, co dlouho a dobře fungovalo? ŠS tím říká - máte-li velkou obrazovku a chete přehledné zobrazení iformací, tak si trhněte nohou... Jdeme s dobou, že.

20.11.2017 10:25 | Martin Petr

Hezký den, ještě stále máte možnost chodit na starou databázi na adrese db.chess.cz, funguje teď souběžně s novým webem. Právě proto, abychom mohli odstranit chyby v novém designu. Pokud máte nějaké konkrétní připomínky, směřujte je prosím na adresu webmastera, radim.boruvka@chess.cz .

20.11.2017 09:29 | M!

Osobně se mi nelíbí nový web chess.cz. Obzvláště sekce s výsledky. db.chess.cz má pár much, ale jinak je to velmi kvalitní databáze výsledků. Místo toho svaz přišel s něčím, co já osobně považuji za velmi zmršený projekt a velký downgrade.

Připravuje se