Výsledky ze Starého Města, Jeseníku a Znojma

24.08.2009 08:21 | Z českých luhů a hájů

Uplynulý víkend byl v ČR na šachové dění velmi bohatý. Byly zahájeny turnaje v Brně, Havířově, Prostějově a Říčanech, ukončena byla naopak více než týdenní klání ve Starém Městě, Jeseníku a Znojmě. Právě do těchto měs...

Staré Město

Martin Petr, vítěz turnaje ve Starém Městě

Svůj první staroměstský start přetavil v turnajové vítězství pardubický IM Martin Petr (2478), a to i přesto že po vynikajícím startu podlehl v 5. kole nakonec stříbrnému GM Zakhartsovovi (2541). Následným finišem, včetně klíčové výhry v předposledním devátém kole s Rusem Kireevem (2389), se však opět dokázal dostat do čelní skupinky, která se po skončení závěrečného 10. kola ustálila na šestici osmibodových. O pořadí na stupních vítězů se definitivně rozhodlo na zadních stolech – po půl bodu buchholze se seřadili vítězný Petr, Zakhartsov a Sosna. Zlínský IM Jan Sosna (2395) odehrál vynikající turnaj, když k bilanci 6,5/7 dokázal ve třech závěrečných partiích udržet ratingově silnější hráče a pouze jeden bod buchholze ho dělil od překvapivého prvenství. Kromě výše zmíněné trojice dosáhli 8 bodů ještě velmistři Ivanov, Vokáč a Popchev.

K zapamatování nabízím jména mladíků – slovenského Matěje Hrabušy (2219, *1990) a polského Kacpera Drozdowského (2105, *1996). Oba odehráli velmi silný turnaj a získali skalpy řady silnějších hráčů. Nebýt prohry v závěrečném kole, mohli jsme jejich jména vidět ve výsledkové listině ještě výše.

Odkazy

Stránky turnaje
Reportáže na webu staroměstského oddílu
Výsledky z Chess-results.com

Jeseník

V Jeseníku se tradičně hrává turnaj s názvem O pohár lázeňského města Jeseník. V letošním ročníku se dlouho na čele pohybovala rodinná dvojice Janů Krejčích, a přestože otci nakonec závěr jistě nevyšel podle jeho představ, tak po suverénním prvenství Jana Krejčího ml. (2453) jistě v rodině panuje spokojenost. Na stupně vítězů doprovodili nejvýše nasazeného Krejčí ještě zbylí mezinárodní mistři – polský IM Dobrowolski (2407) a třinecký IM Babula (2285).

Odkazy

FIDE open
Národní open

Znojmo

Velice skromnou účast vykázala letošní Znojemská rotunda. Do vinařského kraje zavítala jedenadvacítka hráčů, mezi kterými od začátku vynikal nejvýše nasazený Ondřej Matras (2244) z pražských Bohnic, který měl prvenství jisté již kolo před koncem.

Odkazy

Výsledky z Chess-results.com

Partie

Uplynulý víkend byl v ČR na šachové dění velmi bohatý. Byly zahájeny turnaje v Brně, Havířově, Prostějově a Říčanech, ukončena byla naopak více než týdenní klání ve Starém Městě, Jeseníku a Znojmě. Právě do těchto měst se v následujícím souhrnném článku podíváme.

23x 349x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (23) Aktualizovat
28.08.2009 18:09 | Autor neznámý

Tohle asi opravdu nemá cenu.  Já osobně bych už to nechala být. Když se to vezme kolem a kolem, tak bych ani Marcelovi nedávala žádný postih. Je to jeho (subjektivní) názor. Ale předtím, než si udělám o situaci nějaký obrázek, bych si přečetla i (subjektivní) názory ostatních...Přijde mi docela nefér tady házet na někoho špínu, ať už na Martina či Marcela, aniž byste se podívali na to, jak to vidí ostatní. Proto jsme to taky psali. Pravda, nejsou tam názory všech a to je chyba... 

Jen nechápu, proč si někdo myslí, že se hráči spikli proti Marcelovi. Co já vím, tak všichni, vyjma Cyrila, jej znali už před turnajem a z toho, že zbytek týmu byl v tom jejich spolku (či jak to nazvat) skill boys, se dá lehce vyvodit, že spolu vycházeli dobře...

To už je ode mě asi všechno, stejně si z toho každý vybere co chce a dál si bude stát za svým názorem.

28.08.2009 17:30 | Autor neznámý

Vykat si v tom případě nemusíme, měl jsem ten pocit už při psaní toho příspěvku ;-) , to jsme tedy mohli na toto téma popovídat už na Áčku, nu což.. V Pardubicích jsem byl, ne přímo na ME juniorů a juniorek, což zní logicky, pokud se tedy za někoho nevydávám ^^

Tobě bych zprávu pro svaz s následným zveřejněním pro veřejnost nevyčítal, je pacifistická, ale promiň, tak nějak mi z ní plyne, že o tolik víc, než já o tom turnaji nevíš, pokud tedy vůbec . Nemám teď na mysli turnaj juniorek, o tom jsem ani žádné zásadní informace neobdržel, tak tedy ohledně těch fakt.. nerad bych tu strhl nějakou novou vlnů nezasvěcených přispívajícíh, kteří jen hájí ty, které znají lépe, či ty vlivnější, což je dnes velmi moderní. Myslím tedy ty, které jsou sepsány v článku Marcela. V tomto se mi líbí postoj p.Jandy, který dobře nezná ani Martina Petra, ani Marcela Bednáře, pokud vím a i přesto po zamyšlení nad zprávou vidí to samé spiknutí proti Marcelovi- nemyslím tedy na samotném turnaji, do takových podrobností bych jako nepřímý účastník nerad zacházel- mám na mysli tím sepsáním "údajných faktů".

28.08.2009 17:19 | Autor neznámý

po přečtení příspěvků mám takový pocit, že pivovar Bernard by mohl udělat nový billboard se svým oblíbeným sloganem  - "svět se zbláznil, držte se!" Uprostřed by stál ubohý Marcel, kterého by svými těly chránili pánové Kadlec, Janda a Holeš (omlouvám se pokud jsem někoho vynechal) proti hrstce zabedněnců se zavřenýma očima, kteří spolu se svazem vyžadují pro Marcela co nejpřísnější trest - nejlépe snad trest smrti...

28.08.2009 17:09 | Autor neznámý

To Michal Holeš: Jaká fakta máte na mysli? Byl jste snad přítomen? Já ano. A o žádném spiknutí proti Marcelovi nemůže být řeč. Myslím, že do toho přecijen vidím o něco více než Vy. Tereza Olšarová

28.08.2009 15:42 | Autor neznámý

to bytheway: Vidím, že Tvé oči zůstávají nadále zavřené, jelikož závěrečná zpráva na chess.cz je to, co všechny tak rozhořčilo a kvůli čemu probíhá diskuse i nadále. Spiknutí proti Marcelovi ze strany svazu- a dokonce i spoluhráčů je skutečně nevídané. Nějaké báchorky o polopravdách a podobné napadání autora, ač nekompromisního, ale pravdivého článku zákládajícím se jen na faktech, rozhodně nejsou na místě. To, v jakém časovém sledu je podávána "aféra" se střídáním vzhledem k účasti na bleskovém maratonu mne už jen rozesmálo, ale jak je známo, o chybách "nadřízených" je v našem státě lépe mlčet.

28.08.2009 12:50 | Autor neznámý

Nechápu, co tady dělá diskuze na téma Martin Petr vs. Marcel Bednář. Každopádně pokud někoho z vás zajímá názorostatních hráčů na Martina, jakožto kapitána, na chess.cz byla zveřejněna závěrečná zpráva z ME včetně několika postřehů našich reprezentantů... Třeba vám to otevře oči...

27.08.2009 21:42 | Autor neznámý

pánové Jando a Kadleci, ty osobní invektivy pro příště vynechejte. Jinak toto "letní téma" bylo tady na novoborském webu probíráno pod jiným příspěvkem, tak to laskavě respektujte. Děkuji předem. 

27.08.2009 14:26 | Autor neznámý

Už jen pár slov na letní téma: Mistrovství Evropy nepořádala Albánie, nebo Kosovo, ale Česká republika. Přesto na tuto akci nebyla oficiálně dána ani jedna koruna. Předseda, aby zachránil situaci, sponzoroval tuto akci ze svého. Kapitán, místo pořádné přípravy mančaftu, hrál za družstvo jinou soutěž. Vše bylo tedy jen na oko, aby se neřeklo, spíchnuto horkou jehlou, trochu amatérsky. Přitakávač pan Konopka hlásí, že je vše naprosto v pořádku. ( ne nadarmo studoval v Sojuzu ). Ten, kdo poukázal na to, že je to trochu jinak, je viníkem a zasluhuje potrestat  - na doporučení kapitána Martina Petra, "charakterního, čestného, slušného a perspektivního mladého muže", který ovšem nechápe, že se nezachoval jako chlap, ale jako srábek .

27.08.2009 12:04 | Autor neznámý

ach jo, ale vždyť pan janda píše to co pan exot, vždyť je to stejné, tak už se na sebe tu nezlobte, nechte mládež, ať si to vyříkají sami, pravda je  uprostřed.

27.08.2009 11:41 | Autor neznámý

ak sa chcete dozvedieť čo sa o.i. udialo na turnaji v SM odporúčam diskusiu na stránkach Starého Města http://www.sachysm.cz/?q=openicek09sobota2

a tiež autentický komentár vyššie spomínaného Mateja Hrabušu na stránkach LŠŠ http://www.lss.chess.sk/aktuality

27.08.2009 10:19 | Autor neznámý

No,exote, nevím,zda-li jde názor pár desítek lidí prezentovat jako názor většiny soudných lidí této planety.Opravdu exotický názor.Já patřím mezi ty,co se snaží vidět obě stránky téže mince. Nepatřím mezi obdivovatele Marcela (tak maximálně obdivuji v jeho mladém věku strategický postřeh a literární rozsah ),ale vidím,že on má kus pravdy .Už to bylo jednou řečeno,oba mají svůj díl pravdy (já už dříve psal,že ta pravda je někde uprostřed), i já se v tom už nehodlám babrat,postačí,když si to oba aktéři navzájem vyříkají někde soukromě (požadování postihu je úplně mimo mísu) ,oba jsou přece velmi příjemní lidé , a tím bych kauzu,která se jistě už nebude opakovat,považoval za vyřízenou .

27.08.2009 09:34 | Autor neznámý

A jak to zřejmě vidí i většina soudných lidí na této planetě, kteří si přečetli závěrečnou zprávu.

Opravdu mě zaráží, jak ctitelé a obdivovatelé  M. Bednáře neustále dloubou do vosího hnízda a neuvědomují si, jakou celé situaci prokazují medvědí službu.

1) Bednář má průser. Ví to i on sám, jinak by nenapsal svůj článek ve stylu nejlepší obrana je útok.

2) Mně se také nelíbí nějaký postih. Ale kde máme záruky, že se v budoucnu nebude takové nezodpovědné chování ze strany nějakého hráče opakovat? Nejlépe by to asi vyřešilo nějaké osobní urovnání mezi zmíněným hráčem a kapitánem. Nejlépe formou omluvy. To už je čistě na Bednářovi a podle jeho chování se zachová i svaz.

3) Už bych se v tom nebabral. A vyvaroval se nejapných narážek. Vážně to za to nestojí.

27.08.2009 09:05 | Autor neznámý

to Jirka Kadlec: Zřejmě jste mne nepochopil, ale to není důležité, nechci vyvolávat zbytečnou polemiku. PS. Že se vám něco nelíbí jako soukromé osobě, je samozřejmě Vaše věc, ale podstatné je,  jak to v tomto případě vidí kompetentní lidé (svazoví funkcionáři) než jsme my dva.      

27.08.2009 00:20 | Autor neznámý

capjar: to, že znáte Martina Petra osobně, přeci není smysluplný argument. Každý zná spoustu lidí a každý má na ně nějaké názory... O stejném člověku si jeden myslí to a druhý zase ono ( tedy aby bylo jasno). Ten velmi slušný člověk Martin Petr ve své závěrečné zprávě navrhuje postih pro Marcela Bednáře a já mám určité důvody, proč se mi to vůbec, ale vůbec nelíbí.

26.08.2009 21:26 | Autor neznámý

Aby bylo jasno, Martina Petra znám osobně už několik let, je to velmi slušný člověk.  

26.08.2009 20:03 | Autor neznámý

  Nechápu, skoro mne to připadá od některých pisatelů, že když někdo něco udělá, stane se hned terčem narážek. Když napíše článek, vezme si za úkol trenéra mládežníků či si dokonce dovolí vyhrát turnaj. Jeseník a Staré Město jsem navštěvoval před více než 20 lety, krásné turnaje, bohužel nemám čas již tam znovu jet, ani hledat na stránkách podrobnosti. Tak to mám tady přehledně a za 3 minuty jsem celkem v obraze co se kde dělo, jako když slyším v kostce zprávy od redaktorů, kteří tam také nebyli a mají to z Četky. Je skvělé, že Martin Petr jde výkonostně nahoru a ještě se věnuje mládeži, stejně tak jako v pořadu V šachu velmi srozumitelně vysvětluje partie.  

26.08.2009 16:41 | Autor neznámý

to David Navara: No, poněkud jsem to se svým vyjádřením přehnal, nicméně se mně nelíbí to, že se jeden hráč kritizuje za to, že sehrál při turnaji blicák, zatímco trenér může hrát jiný turnaj a je to v pořádku.

26.08.2009 08:37 | Autor neznámý

to Mira: Když se Vám nelíbí trenérská práce Martina Petra, můžete zkusit Šachovému svazu sám nabídnout své služby. Jeden neúspěch (nehodlám se tady zabývat nějakým "hledáním viníků" ani nemám pocit, že by to mělo valný smysl) sám o sobě nemusí tolik znamenat. V roce 2006 GM Širov v rapid turnaji v Estonsku uhrál půl bodu z devíti partií, ale od té doby se už dvakrát vrátil do absolutní světové špičky. A před pěti lety v Olomouci jeden mladík skončil poslední se ziskem 1,5/11, přičemž zhruba za tři roky se stal snad nejmladším velmistrem na světě (Parimarjan Negi). Martin Petr se nejmladším velmistrem na světě nestane, ale takový nevděk si za své trenérské působení nezaslouží.  (Ne)úspěchy trenéra se projeví spíše s časovým odstupem než na základě internetové diskuse. Za pár let budeme moci mnohem lépe zhodnotit, jak se Martinu Petrovi daří v trenérské kariéře.

P.S.: Nehodlám se tady účastnit žádné delší diskuse, protože v takových případech věcná stránka někdy bývá vytlačena osobními urážkami. K tématu se vyjadřuji až teď, protože dříve jsem měl informace pouze z jedné strany.

26.08.2009 02:32 | Autor neznámý

to capjar: známý tragéd trenér na ME juniorů v Pardubicích

25.08.2009 22:33 | Autor neznámý

to Michal Holeš a Martin Vaculík: Souhlas!

PS. Aktuální info: Vítěz právě skončeného openu ve Starém Městě, známý IM Martin Petr, v sobotu vyhrál tento turnaj a poté se ihned hlásil co instruktor na  táboře šachové mládeže na Horalce v Orlických horách, který pořádá KHŠS, viz  http://www.chess.cz/kraje/khss/tabor2009.htm#indian 

25.08.2009 21:36 | Autor neznámý

MH: Díky za zastání:-) Jen doplním, že rozhodně není v silách žádného šachového serveru (a to ani plně profesionálního, kterým my ani zdaleka nejsme), aby referoval o událostech, kterých se osobně zúčastnil. Článek přinesl v krátkosti na jednom místě informace, které by čtenář jinak musel někdy více či méně složitě vyhledávat. Bližší informace o turnaji, příp. o některé zvláštnosti či pikantnosti, se můžeme dozvědět právě díky příspěvkům přímých účastníků, což je dle mého jeden z vůbec hlavních důvodů, proč na nss byla diskuze zavedena.

25.08.2009 14:54 | Autor neznámý

Informace z jednotlivých turnajů slouží dle mého názoru většinou jako informace pro návštěvníky NŠS, až v druhé řadě pro účastníky turnaje, u kterých by mělo být samozřejmostí, že o turnají vědí víc, než redaktor, který na turnaji nebyl a snaží se turnaj přiblížit ostatním, kteří vlastně vědí jen to, že probíhá.

A já zase nevím, zda jsou nutné narážky od někoho se jménem, přezdívkou, či iniciály 76, lépe připsat do příspěvku nějakou užitečnou poznámku z turnajového dění!

25.08.2009 14:46 | Autor neznámý

Nevím, zda má smysl psát o turnajích, na kterých dotyčný nebyl. Čtyřřádková informace vycucaná z konečné tabulky je zcela k ničemu, nic to neříká o turnaji, o jeho průběhu, o partiích. Lépe ušetřit čas sobě i druhým, kteří tyto nesmysly čtou v naději, že by se snad mohli dozvědět něco autentického.