Karlovy Vary, Kroměříž, Janské Lázně

09.05.2012 17:34 | Turnajový souhrn

Trochu ve stínu Ostravského koníka se konaly také menší openy. Přinášíme výsledkový servis z Karlových Varů, kde se hrál 11. ročník Otevřeného přeboru Karlovarského kraje, Kroměříže, kde se konal rovněž 11. ročník Memoriá...

Trochu ve stínu Ostravského koníka se konaly také menší openy. Přinášíme výsledkový servis z Karlových Varů, kde se hrál 11. ročník Otevřeného přeboru Karlovarského kraje, Kroměříže, kde se konal rovněž 11. ročník Memoriálu Pavla Slavíka, a Janských Lázní, kde si to hráči rozdali o titul přeborníka Královéhradeckého kraje. Jak jinak než v 11. ročníku turnaje...Turnajové vavříny si z Kroměříže odvezl IM Vítězslav Priehoda (2402), z Karlových Varů IM Serguei Vesselovsky (2364) a z Janských Lázní FM Jan Jüptner (2350).

Open Karlovy Vary

Serguei Vesselovsky

FIDE open se hrál v Karlových Varech již ve dnech 26. 4. – 1. 5. 2012. Tempo bylo obvyklé, 90 minut na partii + 30 s/tah, počet kol už méně: hrálo se švýcarským systémem na 8 kol. Turnaj se vešel do šesti dní, v sobotu a pondělí byla na programu dvojkola. Šest a půl bodu nasbírali Serguei Vesselovsky (2364) a Srb FM Jovica Radovanovič (2296), ve prospěch hráče z Beskydské šachové pak hovořila pomocná kritéria. Ale tentokrát promlouvala jen velmi nesměle: při shodném středním buchholzu i buchholzu obou hráčů rozhodl až o půl bodu lepší sonnenborn Vesselovského. Vesselovsky neprohrál a připsal si tři remízy, v posledním kole právě s hlavním konkurentem Radovanovičem. Pro něj začal turnaj šokem, podlehl v prvním kole domácímu Ondřeji Tomanovi (1872). Pak ale nasadil k sérii výher, která skončila až ve zmíněném posledním turnajovém kole. Třetí místo obsadil FM Jakub Tuma (2287), nejlepší ze čtyřčlenné skupiny hráčů se šesti body, který na turnaji přemožitele nenašel (nepotkal se však v přímém souboji se dvěma nejlepšími hráči turnaje). Pochvalu zaslouží také výše zmíněný Ondřej Toman, který s pěti a půl body obsadil sedmou příčku. Hráč ratingu 1872 předvedl výkon úrovně 2343, porazil druhého hráče turnaje a remizoval s vítězem! V turnaji si zahrálo 82 hráčů ze šesti zemí, jeden mezinárodní mistr a 9 mistrů FIDE.

Vítězslav Priehoda

FIDE open v Kroměříži se hrál jako 11. ročník Memoriálu Pavla Slavíka a přebor Sokolské župy Hanácké. Také v Kroměříži se hrálo tempem 90 minut na partii + 30 s/tah, švýcarským systémem na 7 kol. Turnaj proběhl ve čtyřech dnech, třikrát se hrálo dvojkolo. Náročný program byl ještě okořeněn nabídkou tenisového turnaje. Cestu si do Kroměříže našlo 71 hráčů, z toho dva mezinárodní mistři a dva mistři FIDE. Nejvýše nasazení hráči si podle očekávání rozdělili místa na stupních vítězů: turnajovou jedničku IM Štěpána Žilku (2513) však o půl bodu předstihl IM Vítězslav Priehoda (2404). Vzájemná partie obou mezinárodních mistrů skončila smírně, Štěpán Žilka pak další turnajovou polovinu bodu ztratil v posledním kole v duelu s FM Josefem Mudrákem (2313), Vítězslav Priehoda už nezaváhal. Třetí místo obsadil Priehodův oddílový kolega z Lysé nad Labem Petr Munk (2200), který byl nejlepší z tříčlenné skupiny hráčů s pěti a půl body.