Prvenství do Polska

04.01.2009 07:00 | Třinec Open 2008

Správný tip na vítězku by po 5. kole, kdy ve vedení byla se stoprocentní bilancí 5/5 Polka Karina Szczepkowská-Horowská (2273), jistě nebyl příliš velký problém. Ovšem uhádnout, že prvenství ji doslova spadne do klína i při nepove...

Správný tip na vítězku by po 5. kole, kdy ve vedení byla se stoprocentní bilancí 5/5 Polka Karina Szczepkowská-Horowská (2273), jistě nebyl příliš velký problém. Ovšem uhádnout, že prvenství ji doslova spadne do klína i při nepovedeném finiši 0,5/2, to už by čekal málokdo. Možná po odehrání všech předních partií posledního kola byla překvapená i ona sama. Do karet jí totiž hrály nepovedené výsledky favorizovaných mezinárodních mistrů – IM Kalinin bílými neprorazil Dudyse (2098), IM Michenka pak taktéž bílými dokonce prohrál se Zwardoněm (2194).

Na první místo tak nakonec stačilo na otevřené turnaje možná až podprůměrných 6,5 bodu. Pomocné hodnocení mezi čtveřicí hráčů rozhodlo následovně:

Pořadí Jméno Rating Body
1. Karina Szczepkowská-Horowská 2273 6,5
2. IM Oleg Kalinin 2373 6,5
3. Jakub Dudys 2098 6,5
4. Vojtěch Zwardoň 2198 6,5
5. IM Jozef Michenka 2400 6

Z dalších výsledků snad zmiňme jen katastrofální začátek IM Milana Babuly (2298), který po 4 kolech měl pouhý 1 bod se soupeři s průměrem 2078! Záverem 4,5/5 se prokousal výsledkovou listinu sice trochu výše, ale přesto jistě už dlouho nepamatuje, kdy v turnaji naposledy zahrál na perfo pod 2000.

Stránky pořadatelů jsou na další informace velmi skoupé – nenalezneme zde fotografie, ani partie, a tak se ještě krátkou vzpomínkou vrátím do minulého roku, konkrétně do 5. kola 2. ligy C, kde zápas Turnov ”B” – Polabiny ”C” mohl dopadnout naprosto opačně. Stačilo pouze, aby pardubický Korol viděl černými v partii s Maršálkem skoro až studiový mat:

Místo logického ústupu napadenou věží totiž mohlo přijít 36...Sh3!! a bílý nemůže pokrýt mat na g2. Počítače v tento okamžik nemilosrdně hlásí mat nejpozději 6. tahem. Černý však ustoupil věží na b7 a po několika dalších nepřesnostech partii dokonce prohrál.