Očekávaní vítězové

21.08.2011 20:33 | Srpnové turnaje

Ve vyrovnaných otevřených turnajích se stává spíše výjimečně, že by je vyhrál hlavní favorit. V tomto ohledu se tak stala statisticky velmi neobvyklá situace – FIDE openy ve Starém Městě, Jeseníku i Liberci totiž shodně vyhráli...

Ve vyrovnaných otevřených turnajích se stává spíše výjimečně, že by je vyhrál hlavní favorit. V tomto ohledu se tak stala statisticky velmi neobvyklá situace – FIDE openy ve Starém Městě, Jeseníku i Liberci totiž shodně vyhráli nejvýše nasazení. Turnajový triumf si tak na své konto připsali GM Kislinsky (2521), FM Malík (2318) a IM Neuman (2454). Následující řádky budou alespoň krátkým shrnutím každého z turnajů.

FIDE Open Staré Město (12. – 20. 8.)

Skutečnost, že open ve Starém Městě se hraje na 10 kol, ocenil nejspíše nejvíce pardubický Michal Novotný (2327), který si remízou v závěrečném kole zajistil normu mezinárodního mistra. Z finančního hlediska by sice přivítal turnaj sedmikolový, kdy se 6 body celému startovnímu poli vévodil, naopak oči pro pláč by mu zbyly při turnaji devítikolovém, protože to by pro svou druhou normu neměl dostatečný počet cizinců. O celkové prvenství se však bojovalo ještě o celý bod výše. Do závěrečného kola vstupoval s půlbodovým náskokem IM Dmitrenko (2353), přičemž výchozí pozici měl velmi dobrou – bílými hrál s IM Klímou (2349), ratingově nejslabším ze skupiny pronásledovatelů. Svou partii však vůbec nezvládl a po prohře se propadl až na 6. místo. Ani výhra nad průběžným lídrem však Lukáši Klímovi prvenství nepřinesla. Ukrajinec Alexey Kislinsky (2521, foto stránky turnaje), který by se v nejbližší době měl po vzoru Igora Rausise taktéž na FIDE listině objevit pod českou vlajkou, totiž rovněž černými porazil IM Zeberského (2382) a díky lepšímu pomocnému hodnocení se nakonec z celkového vítězství radoval právě on.

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results.com
reportáže na webu Starého Města

Metalmex Open (13. – 21. 8.)

Dva zúčastnění mezinárodní mistři – Petr Neuman a Ivan Hausner – měli oproti zbytku startovního pole odstup více než 150 bodů ratingu. Nicméně ani to jim hladký průběh turnaje nezajistilo. Obzvláště Ivan Hausner jistě nečekal, že po porážce s Kadeřábkem v 6. kole bude mít pouze +1. Naštěstí pro něj vydařeným finišem 3/3 zachránil dobrý výsledek v podobě dělení 2. – 5. místa. Pro vývoj turnaje pak byla klíčová zejména jeho výhra v závěrečném kole, kdy porazil průběžně vedoucího Vladimíra Karlíka (2268), čímž jej odsoudil k druhému místu a uvolnil cestu k prvenství právě Petru Neumanovi (2454, foto), který naopak v posledním kole zvítězil. Bronz si na své konto připsal Vladimír Vltavský (2219), který stejně jako klubový spoluhráč Neuman prošel turnajem bez porážky.

Loňské shrnutí na nss.cz

O putovní pohár lázeňského města Jeseník (13. – 21. 8.)

Jestliže v předchozích turnajích potřeboval vítěz vždy vydařený finiš, v lázeňském Jeseníku bylo jasno prakticky od samého začátku. Nejvýše nasazený Jan Malík (2318) totiž po celou dobu turnaje neopustil „jemu vyhrazenou“ první šachovnici a pouze střídavě usedal za bílé či černé figury. Jeho spanilou jízdu zpomalil remízou pouze jeho oddílový kolega a se 7,5 body nakonec stříbrný Jiří Bolacký (2251) a díky taktické remíze v kole posledním i neratovický Lukáš Jandourek (2221), kterému tento výsledek zaručil díky lepšímu pomocnému hodnocení bronzovou příčku před Petrem Mohaplem (2123).