Prague International Chess Festival

Sněženky rozkvetly hned v prvním kole!

30.11.2008 13:49 | Sněženky a Machři

Sál se pomalu plní, blíží se šestnáctá hodina prvního dne zápasu Sněženky a Machři. Oči diváků, kamery a fotoaparáty reportérů zahřívají své buňky na již přítomných hráčích. Naplno se však závěrky fotoaparátů rozjed...

Sál se pomalu plní, blíží se šestnáctá hodina prvního dne zápasu Sněženky a Machři. Oči diváků, kamery a fotoaparáty reportérů zahřívají své buňky na již přítomných hráčích. Naplno se však závěrky fotoaparátů rozjedou až při příchodu posledního Anatolije Karpova. Karpov nedává na sebe dlouho čekat a první kolo může začít.
Úvodní cereminii zahajuje ředitel pořádájící Pražské šachové společnosti Pavel Matocha, po chvíli předává slovo hlavnímu rozhodčímu IM Pavlu Votrubovi. V prvním kole "bílé" Sněženky neskrývají svou motivaci uspět.

Komentátorský salónek

"Na prvních dvou šachovnicích nás Machři převezli," těmito slovy zahajoval zhruba po čtvrthodince kapitán Sněženek Michal Konopka povídání v komentátorské místnosti. Karpov zvolil k velkému překvapení nejenom komentátorů sicilskou. "V posledních letech sice na "c" pěšce sahá, ale posunuje jen o jedno políčko," odkrývá Michal Konopka přípravu Jany Jackové. Také Vlastimil Hort projevil svoji lišáckou náturu a černou pozici začal bránit ve francouzském stylu.

Mediální zájem byl hlavně o tuto šachovici - Jana Jacková a Anatolij Karpov (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

úvodní tahy francouzské obrany mezi Kateřinou Němcovu a Vlastimilem Hortem (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

Na sto procent však vyšly přípravy ve zbylých dvou partích. S Viktorií Cmilyte nastoupil černými Wolfgang Uhlmann a až tah b5 přinutil litevskou mezinárodní mistyni poprvé se zahloubat do pozice.
Ostrá pozice vznikla v partii z olympiády stříbrné Ukrajinky Anny Usheniny s islanďanem Fridrikem Olafssonem. Potvrdila se slova Vlastimila Horta, která se mnou prohodil dopoledne: "Olafsson je dobře nalaďen. Ten to bude řezat, ještě s ním bude sranda." Variantu, která se objevila na šachovnici, hrával Olafsson již často, ale 4.Dc2 proti němu nikdo nepoužil.

K podání ruky mezi Viktorií Cmilyte a Wolfgangem Uhlmannem samozřejmě dochází v dalším záběru (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

V komentátorské místnosti se řeč stočila i na olympiádu. Vzhledem k přítomnosti arménského občana padly otázky i na úspěch jeho národního týmu: "Před olympiádou jsem do šachových médií avizoval, že favorizuji Rusko nebo Azerbajdžán. Nevěřil jsem, že Arméni dokáží zlatý úspěch z Turína zopakovat," připomněl Michal Konopka. Důvody se pokusil odkrýt David Navara: "Arménie disponuje na takovýchto akcích skvělým zázemím. Sami Rusové uznali, že ohledně příprav a analýz vypadají v porovnání s Armény jako individualisté."

První kolo komentoval IM Michal Konopka (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

Svou komentátorskou premiéru si odbyl David Navara. Skvělý zážitek. (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

Dva tahy jezdcem

Druhý tah jezdcem byl už smrtelný - 20.Jf4

Tipy na výsledek prvního kola se u zde přítomných značně lišily. Většina sice mírně favorizovala Sněženky, ale výsledek 3:1 vyslovil pouze náš fotograf Vladimír Jagr. Ani ten ale nečekal, že první bod připíše Jana Jacková, leč měla bílé figury, s Anatolijem Karpovem. Nezvolit své zaběhlé systémy, i když se jedná o snahu vyvést svého soupeře z přípravy, může být někdy značně kontraproduktivní. Dovolím si tvrdit, že právě první ukončená partie je toho zářným příkladem. Nad 13....Vfe8 strávil Karpov více jak půl hodiny a problémů s časem se již nezbavil. Kolem dvacátého tahu vznikla na šachovnici pro černého již dosti prekérní situace, která se s minutou na hodinách nedala řešit. I když partie oficiálně skončila pádem praporku, pozice černého je již v posledním tažení. Jana Jacková zvedla hodně sebevědomí týmů Sněženek.

Na čas končí i partie Viktorije Cmilyte s německou legendou Wolfgangem Uhlmannem, který si volá hlavního rozhodčího Pavla Votrubu a požaduje shlédnutí propozic. Verdikt je však jasný.
Pozice Fridrika Olafssona před časovou kontrolou nebyla zcela příznivá, ale ne zas tragická. Třicátý (kontrolní) tah islanďana Olafssona je však hrubou chybou. Na důkaz stačí Anně Ushenine dalších pět tahů. Olafsson oznamuje svou kapitulaci.

Když má poslední z Machrů Vlastimil Hort čas zvednout zrak od své partie s Kateřinou Němcovou, nestačí se divit. Nad stavem 0:3 jen zakroutí hlavou. Ke štěstí jeho týmu francouzská zabrala a po časové kontrole se již dá hovořit o jeho lepší pozici. V oboustranné časové tísni sice nevyužívá vítězné 29...Vxc1, ale v následné koncovce jde již pevně za celým bodem. Z pohledu Machrů připisuje Vlastimil Hort první, v prvním kole jediný, bod.

Při prvním kole bylo divácky živo (zdroj: nss.cz, foto: Vladimír Jagr)

Partie 1.kolo

Stav po 1.kole

I II III IV V VI VII VIII
Sněženky 3
Machři 1
Celkově Sněženky 3
Celkově Machři 1

Rozpis kol

Round I Round II Round III Round IV
Ushenina - Olafsson 1:0 Hort - Ushenina Ushenina - Karpov Uhlmann - Ushenina
Němcová - Hort 0:1 Olafsson - Němcová Němcová - Uhlmann Karpov - Němcová
Jacková - Karpov 1:0 Uhlmann - Jacková Jacková - Olafsson Hort - Jacková
Cmilyte - Uhlmann 1:0 Karpov - Cmilyte Cmilyte - Hort Olafsson - Cmilyte
Round V Round VI Round VII Round VIII
Olafsson - Ushenina Ushenina - Hort Karpov - Ushenina Ushenina - Uhlmann
Hort - Němcová Němcová - Olafsson Uhlmann - Němcová Němcová - Karpov
Karpov - Jacková Jacková - Uhlmann Olafsson - Jacková Jacková - Hort
Uhlmann - Cmilyte Cmilyte - Karpov Hort - Cmilyte Cmilyte - Olafsson

Odkazy

Pražská šachová společnost
On-line přenos a partie ke stažení
4x 1413x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
01.12.2008 17:55 | Autor neznámý

Nicméně ve třetím kole to vypadá na výraznou výhru sněženek, Ushenina stojí prakticky na výhru a na zbylých třech deskách je to mezi +/= a +/-. Komplikace očekávám jen u Kateřiny vzhledem k jejímu času a bohužel i její formě, celkově budou dnes machři rádi za každou půlku.

01.12.2008 10:51 | Autor neznámý

No tak nám hnedle ve druhém kole zase zvadly :-(

30.11.2008 22:22 | Autor neznámý

Pěkná odveta! Už se těším na zítřek.

30.11.2008 21:12 | Autor neznámý

Hezky se dneska machři vodvázali!

Připravuje se