Bučovický hattrick pro Vojtu Pláta!

03.04.2009 06:59 | Primus 2009

Ve středu 1. dubna se v Bučovicích na místním gymnáziu uskutečnil již 17. ročník juniorského turnaje zvláště pro středoškoláky do 20 let, hraného zároveň jako otevřený přebor Jihomoravského kraje v rapid šachu pro dorostence a...

Ve středu 1. dubna se v Bučovicích na místním gymnáziu uskutečnil již 17. ročník juniorského turnaje zvláště pro středoškoláky do 20 let, hraného zároveň jako otevřený přebor Jihomoravského kraje v rapid šachu pro dorostence a juniory. Letos se jej zúčastnilo 52 hráčů a hráček, což není až tak mnoho, pamatuji si, že ještě před pár lety bývala aula bučovického gymnázia plná skoro k prasknutí... Jasným favoritem turnaje byl IM Vojtěch Plát, který svou roli nakonec uhájil, i když to vůbec neměl jednoduché! Již potřetí za sebou tak vyhrál tradiční první cenu tohoto turnaje, a to poukázku na šachový zájezd do Itálie.

V sedmém kole totiž Vojta prohrál s Vaškem Fialou, který se tak dvě kola před koncem turnaje dostal do samostatného vedení, a měl tak vítězství zcela ve svých rukou. Vojta nám k tomu napsal: "V sedmém kole jsem hrál s Vaškem Fialou, což je asi má "noční můra"...:) Partii jsem ještě rozehrál jakž takž, ale postupem času to bylo horší a horší, až jsem ztratil kvalitu a konec. Možná kdybych si nenechal dát vidličku koněm, dal bych mat, ale to je kdyby..." Na otázku, zda-li i po této partii Vojta věřil ve své vítězství, odpověděl: "No věřil, ale nebylo to v mých rukou. Vašek však hned další kolo remizoval, čímž jsem se vrátil na 1.misto a to již díky lepšímu pomocnému hodnocení (jímž byl bucholz) nepustil." Druhé místo obsadil po výhře v posledním kole nad Michalem Zeinertem právě Václav Fiala ze SŠP Uherského Hradiště, avšak i toto vítězství se nejspíš nerodilo snadno, jak nám napsal Vojta: "V devátém kole Vašek hrál skoro posledni a byl prohraný s Michalem Zeinertem, nakonec však ještě vyhrál. Já jsem naštěstí již věděl, že na bucholz mě Vašek nepředběhne." Na třetí příčku se finišem 6/6 poté, co prohrál druhé a třetí kolo, vyšvihl Jiří Šantora z Gymnázia Kroměříž, pěkný úspěch a určitě překvapení turnaje! Nejlepší hráčkou se stala na 13. místě skončivší Světlana Smrčková z Gymnázia Znojmo.