Výhru si vykoledoval Rojíček

10.04.2012 11:43 | Pobeskydí (GM, IM, OPEN), 33. ročník Turnajů šachových nadějí

Od 5. do 9. dubna se ve Frýdku-Místku konal 33. ročník Turnajů šachových nadějí. Vlajková loď turnajů Beskydské šachové školy přilákala na start šesti turnajů 294 hráčů ze 12 zemí. Nejdůležitějším z nich byl desetičlenný...

Od 5. do 9. dubna se ve Frýdku-Místku konal 33. ročník Turnajů šachových nadějí. Vlajková loď turnajů Beskydské šachové školy přilákala na start šesti turnajů 294 hráčů ze 12 zemí. Nejdůležitějším z nich byl desetičlenný uzavřený velmistrovský turnaj. Velikonoční výslužku ale nenabídnul, cennou GM normu tentokrát nikdo neuhrál. Šanci měl IM Lukáš Černoušek (2420), který po osmém kole vedl, kolo deváté mu však bylo osudové: porazil jej domácí IM Vojtěch Rojíček (2406, na fotografii), který si touto výhrou zajistil vítězství v celém turnaji. „Koho by vítězství v takovém turnaji nepotěšilo. Bylo ale trochu se štěstím,“ přiznává Vojtěch Rojíček. Festival ve Frýdku-Místku kromě mistrovských i mládežnických turnajů nabídl také bohatý doprovodný program s řadou výletů a šachových přednášek. Hosty turnaje byli Vlastimil Hort, David Navara či Jana Jacková. Velmistři vystoupili v besedě na téma "Mé partie proti mistrům světa".

Velmistrovský turnaj

Velmistrovský turnaj si zahrálo pět Čechů, dva Poláci, Slovák, Rus a Ukrajinec. Nejvýše nasazeným byl GM Eduard Andrejev (2478) z Ukrajiny, dvojkou turnaje byl domácí GM Petr Velička (2471). Jak bylo zmíněno výše, turnaj se stal kořistí domácího IM Vojtěcha Rojíčka, který stejně jako Andrejev a Černoušek uhrál šest bodů, měl však nejlepší pomocné hodnocení. Čtvrtou příčku obsadil s pěti a půl body Petr Velička, který s bodem a půl náskoku na pátou příčku rozdělil tabulku mezi úspěšné a neúspěšné.

Mistrovský turnaj

Uzavřený mistrovský turnaj nejlépe zvládl Ukrajinec IM Viktor Dmitrenko (2361), který v devíti kolech získal sedm bodů. Druhé místo získala Polka WIM Joanna Worek (2255) se šesti body, bronz bral domácí IM Josef Juřek (2344) s pěti a půl body.

Open

Otevřený turnaj přivítal 91 hráčů ze 7 zemí, z toho dva mezinárodní mistry. Nejlepším hráčem turnaje byl IM Vojtěch Plát (2436). Se ziskem osmi a půl bodu zvítězil suverénně, předvedl výkon 2602. Konkuroval mu pouze FM Jiří Kočiščák (2340), který uhrál osm bodů – osmkrát zvítězil a v jediné partii podlehl právě Plátovi. Další hráči ztráceli bod a půl, nejlepší z nich byl IM Jan Bernášek (2464), nejvýše nasazený hráč turnaje. Čtvrté místo je úspěchem pro Kristýnu Novosadovou (2055), která ke svému ratingu připisuje 44 bodů.