Festival zná své vítěze

04.05.2009 13:45 | Open Znojmo

V neděli skončil v Louckém klášteře ve Znojmě IX. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN ZNOJMO 2009, který byl zahajující kláním IX. ročníku seriálu CZECH TOUR 2009/2010. Festival se konal pod záštitou hejtmana Jihomo...

Festival se konal pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Michala Haška a starosty města Znojma Ing. Petra Nezvedy.
V jeho rámci se uskutečnilo celkem 6 turnajů a simultánka naší nejlepší hráčky, velmistryně Jany Jackové. Jacková porazila 12 soupeřů, remízu s ní uhrál pouze Hacaperka z Prahy.

V otevřeném FIDE turnaji, jehož výsledky se započítávají do ELO FIDE startovalo celkem 47 hráčů z Izraele, Ukrajiny, Švýcarska, Německa, Rakouska a České republiky. Vítězem se stal mistr FIDE Vorobjov z Ukrajiny, který získal 6 bodů ze 7 partií. 2. místo obsadil Beil z Olomouce a 3. skončila Porat z Izraele, která byla zároveň nejlepší ženou a juniorem v turnaji. Nejlepším seniorem byl Šnorek, který obsadil 7. místo.

V neděli vyvrcholilo otevřené Mistrovství České republiky v rapid šachu žen – Znojemská královna. Mezi 11 ženami byla nejlepší velmistryně Jacková, která porazila všechny svoje soupeřky, před mezinárodní mistryní Sikorovou, která získala 10 bodů z 11 partií. Třetí místo obsadila mistryně FIDE Modrová díky lepšímu vedlejšímu hodnocení před Sochorovou a Sabolovou (všechny 6,5 bodu). Pořadatelé zajistili přímý přenos vybraných 4 partií každého kola na internetu.

V turnaji dívek do 14 let – Znojemská královnička obhájila loňské vítězství Richterová, která získala 7 bodů z 8 partií stejně jako druhá v pořadí Lužiková. Startovalo celkem 9 dívek.

Tradiční memoriál Ing. Turka, který se hrál současně jako otevřený přebor Jihomoravského šachového svazu vyhrál nečekaně Markovič z ŠK Hustopeče ziskem 5,5 bodu a stal se tak krajským přeborníkem. 2. místo obsadil Holemář z ŠK Zakřany, 3. Blodig (Něm.), oba získali rovněž 5,5 bodu. Nejlepší znojemský šachista Fojtík obsadil s 5 body 7. místo. Startovalo celkem 38 hráčů z Izraele, Srbska, Německa, Slovenska a České republiky.

Turnaje mládeže se zúčastnilo 23 hráčů ze Slovenska a České republiky. Vítězem turnaje se stal Slovák Vrba před loňským vítězem desetiletým Hofírkem, když oba získali 6 bodů. Z děvčat byla nejúspěšnější Klimešová ze Slovenska, která obsadila se 4 body 6. místo.

Vítězem sobotního večerního bleskového turnaje se stal mistr FIDE Sabol z Vysokého Mýta, který získal 9,5 bodu z 11 partií. 2. místo obsadil Fojtík ze Znojma a 3. Dvořák z Litoměřic, oba 8,5 bodu. Startovalo celkem 28 hráčů z České republiky a Německa.