Zlatý Movsesjan. Příští rok: "Konec lámání rekordů!"

08.06.2009 06:59 | O pohár starosty města dobrého vína

Je páteční večer a v Hustopečích rapidně stoupá hustota velmistrů na metr čtvereční. Na úvodní večeři vítá starosta města dobrého vína Luboš Kuchynka účastníky již 4. ročníku. Opět padá rekord předchozího ročníku v ú...

Hráči se rádi vrací

Při vstupu do hracího sálu mě upoutává nové rozestavení stolů. Více prostoru pro hráče, více přehledné. Obrazový i textový materiál z probíhajícího turnaje vkládá na stránky JMŠS David Cypris, o on-line přenos se stará Petr Zálešák, výsledkovou část má na starosti rozhodčí Miroslav Hurta. Vše běží jako na drátkách.

Ještě loňské nejasnosti ohledně uspořádání 4. ročníku jsou definitivně rozptýleny a v Hustopečích opět padá rekord v účasti velmistrů. V sále napočítáte dvacet velmistrů a čtyři velmistryně. "Letošní účast mě velice těší. Ale...rekordy již lámat nebudeme," uvádí starosta města Luboš Kuchynka. Za čtyři roky dokázali pořadatelé vytvořit účastníkům nejen velmi silnou konkurenci, ve které si dobře zahrají, ale i příjemnou atmosféru, kvůli které se do města dobrého vína rádi vrací. "Od hráčů mám kladné ohlasy a to je pro mě tou nejlepší odměnou," říká šéf organizace Luboš Kuchynka a dodává: "Již nyní můžu potvrdit konání 5. ročníku. Další překonání rekordní hranice však neplánujeme, neuvažujeme přeci o nějakém zápisu do knihy rekordů. Myslím, že se nám za čtyři roky podařilo vybudovat silný a oblíbený rapid turnaj, což je obecně pro šachy přínosem."

Stupně vítězů

Zlatý vavřín zvedá nad hlavu GM Sergej Movsesjan, který s 8/9 o půl bodu předstihuje dvojici GM Tomáš Polák (stříbro) a GM Jiří Štoček (bronz).

Rozhovor s vítězem

Vítěz GM Sergej Movsesjan

Pocity vítěze?
"Je příjemné vyhrát jakýkoliv turnaj, u Hustopečí to pro mě platí dvojnásob. Byl jsem vlastně u prvního ročníku, kdy se mi podařilo vyhrát. Letos byla konkurence mnohem vyšší, takže si toho velice cením. Měl jsem v průběhu trochu štěstí, ale to k tomu patří."

Určitě byly v turnaji horké chvilky!
"Jako hlavní musím uvést partii s Viktorem Lázničkou, která se otočila v podstatě v můj prospěch po jeho hrubé chybě. Pozici měl v tu chvíli vyhranou. Dobrý pocit jsem neměl ani v partii s Vlastimilem Jansou. Jinak jsem byl s průběhem spokojen. Paradoxně byla pro mě situace nejlehčí v posledním kole."

Situace v posledním kole. Stačila půlka!? Uvažoval jsi o tom?
"Mohl jsem uvažovat o remíze, ale kdyby bylo pomocné hodnocení řekněme méně proměnlivé, tak bych to zvažoval více. Spoléhat na střední bucholz je fakt ošidné. Měl jsem bílé a říkal jsem si, že bych tu partii neměl prohrát. Soupeř mi v hned v průběhu zahájení partie trochu nahrál, jelikož nabídl remízu. Bylo to pro mě trochu překvapení, jelikož jsem si myslel, že je to právě on, kdo by měl hrát. Myslím si, že když někdo takhle nabídne remízu, tak se sám dostane po odmítnutí do nepříjemné situace. Pozici jsem měl v průběhu pod kontrolou a na mou stranu se dostala i psychologická výhoda. To asi rozhodlo i o konečném výsledku partie."

Dvě účasti, dvě vítězství. Které bylo těžší?
"Rozhodně to letošní. Při prvním ročníku nebylo obsazení tak hvězdné. Tehdy jsem se sice za šachovnicí potkal s Davidem Navarou, ale partie se mi povedla a vyhrál jsem dokonce černými. Opravdu, jak říkám, letos to bylo znatelně těžší. Více kvalitních hráčů, více těžkých partií."

Po dvou letech v Hustopečích. Co se změnilo?
"Hlavní rozdíl jsem vnímal v samotném průběhu turnaje z hlediska pořadatelského. Dalo by se říci, že první ročník platil takovou tu "nováčkovskou daň". Letos bylo již vše bez nervozity, organizační tým získal za ta léta tu správnou rutinu. Myslím si, že turnaj je výjimečný v tom, že dokáže zkloubit kouzlo víkendových turnajů a dovolil bych říci domácího prostředí. Turnaj nemá jen čistě šachovou část, ale i večerní posezení, které je příjemnou součástí."

Od prvního ročníku působíš v organizačním týmu jako jakýsi externista. V čem tvá úloha spočívá?
"Jelikož sleduji, kdy se nejen v republice, ale i ve světě konají různé ligy a turnaje, domlouvám s Lubošem Kuchynkou především vyhovující termín. Nemyslím tím, termín vyhovující přímo mě, což je vidět na mé účasti v předchozích letech. Minule mi na poslední chvíli přehodili turnaj v Bosně, na který jsem musel odjet. Jsem rád, že to letos konečně klaplo."

Starosta již potvrdil další ročník. Co ty na to?
(smích)"S Lubošem jsme se již o tom v průběhu večera bavili. Říkali jsme si, že musíme hlavně vybrat dobrý termín."

Zaslechli jsme, že již pobýváš v Praze!? Plány na léto?
"V podstatě od června jsem "pražák". Červen bude ještě volnější, ale od července to vypukne. Čeká mě turnaj v San Sebastianu, potom nevynechám živé šachy v Bánské Štiavnici, kde sehraji partii naslepo s Viktorem Lázničkou. Účastním se fischerových šachů a rapidu v Pardubicích a koncem července pojedu do Mainzu, kam jsem dostal pozvánku na účast do skupiny o titul mistra světa ve fischerových šachách. Podzim je pak ve znamení Evropského klubového poháru a Světového poháru."

Fotogalerie

(zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

GM David Navara a GM Radek Kalod (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

GM Jiří Štoček a GM Sergej Movsesjan (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Stříbrný GM Tomáš Polák (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Člen organizačního týmu Petr Pisk (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Souboj v posledním kole: GM Imre Hera a GM Sergej Movsesjan (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Nejlepší ženy: zleva Karolína Olšarová, Zuzana Štočková a Jana Jacková (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Stupně vítězů: zleva: druhý GM Tomáš Polák, vítěz GM Sergej Movsesjan a bronzový GM Jiří Štoček (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Šťastně vylosovaná Adéla Nytrová si odváží diamantové pero (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

GM Vlastimil Babula a GM Jan Votava (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

(zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Nápoj vítězů (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

GM Robert Cvek a IM Jan Bernášek (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Povedená partička (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

GM Vlastimil Jansa (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Porada v místní restauraci (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Partie

Odkazy

kompletní výsledky
článek na stránkách JMŠS - průběh
Je páteční večer a v Hustopečích rapidně stoupá hustota velmistrů na metr čtvereční. Na úvodní večeři vítá starosta města dobrého vína Luboš Kuchynka účastníky již 4. ročníku. Opět padá rekord předchozího ročníku v účasti titulovaných hráčů. Oproti loňskému roku vykazuje startovní listina ještě o tři více, tedy plnou dvacítku.
Přijíždí i vítěz prvního hustopečského klání Sergej Movsesjan, který po dvou letech opět přebírá žezlo turnajové jedničky od Davida Navary.
4x 1396x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
08.06.2009 20:40 | Autor neznámý

Martin - Vojta Plát hrál jinde, protože měl navíc i nějaké fotbalové angažmá - www.63plus1.cz/

mravecuk - Stává se, Viktor říkal, že to chtěl Sergejovi vrátit jako nemožný tah, natolik "oslepl"

Vláďa Jágr - Jsem myslel, že pózujeme jen pro Mikiho domácí album a Ty to hodíš sem.

08.06.2009 20:19 | Autor neznámý

To jsem taky koukal a to v živém přenosu...

08.06.2009 17:34 | Autor neznámý

60. Jb7?? ... neuvěřitelný... Teď jsem si to přehrál a jsem v šoku. Sergi Lázňu uhranul či co?

08.06.2009 16:59 | Autor neznámý

Jen mi tam chyběl Vojta Plát! Proč do Hustopečí nedojel Vojta Plát? Byli tam stejní borci z větší dálky...