Ženy dnes hrají dvojkolo

15.05.2011 08:57 | Mistrovství ČR mužů a žen 2011

V Pardubicích bylo v sobotu zahájeno Mistrovství ČR žen 2011. Osm hráček bylo rozděleno dle ratingu do dvou skupin a hráčky si vylosovaly startovní čísla. Ve skupině A bude bojovat WIM Kristýna Havlíková (2288), WIM Petra Sochorová (...

V Pardubicích bylo v sobotu zahájeno Mistrovství ČR žen 2011. Osm hráček bylo rozděleno dle ratingu do dvou skupin a hráčky si vylosovaly startovní čísla. Ve skupině A bude bojovat WIM Kristýna Havlíková (2288), WIM Petra Sochorová (2205), WFM Hana Kubíková (2178) a WFM Alena Kubíková (2121). Skupina B má složení WIM Martina Kořenová (2231), WIM Karolína Olšarová (2242), Hana Pirklová (2153) a Martina Folková (2131). Ženy hrají v sobotu jedno kolo a po nedělním dvojkole musí být rozhodnuto o dvou postupujících ze základních skupin. Při shodě bodů přijdou na program dodatečné partie v rapid šachu a případně bleskové hře. Zatímco ženy hrály včera první kolo, muži nastoupili k třetímu kolu.

Muži

GM Tomáš Polák - IM Jan Krejčí (1-0)

Velmi netradičně pojaté zahájení vyústilo v zisk pěšce černého, za kterého měl bílý velmi slušnou kompenzaci. Velmistr Polák prokázal výborný cit pro pozici, vylepšoval figurky a po oběti kvality 30.Vxd6! získal rozhodující převahu, kterou s přehledem realizoval. Připravil tak Honzovi Krejčímu první porážku v turnaji - zítra uvidíme, jak se s tím náš nejtalentovanější mladý hráč srovná.

IM David Kaňovský - GM Vlastimil Babula (0-1)

Partie měla až do 36. tahu vyrovnaný průběh, ovšem po 37.Vf1? zahrál velmistr Babula silné 37...Vf5!, po kterém již s přehledem realizoval výhodu pěšce. Vyrovnané šance by dobře hrajícímu Davidovi Kaňovskému zůstaly po silném 37.Vb8!

GM Jiří Štoček - IM Pavel Šimáček (1-0)

Nasazená jednička, velmistr Štoček, prokázal v dnešní partii svoji úroveň a po vynikajícím výkonu nedal Pavlovi Šimáčkovi mnoho šancí. Agresivním tahem 26.f5 s následujícím Jh4, Jxf5, korunované tahem 29.e5! bylo lahůdkou pro každého milovníka královské hry.

IM Vítězslav Rašík - GM Vlastimil Jansa (1/2)

Vyrovnaná partie skončila po dlouhém boji zaslouženou remízou. IM Rašík se celou partii snažil o iniciativu, hrál agresivně, ale výborná obrana zkušeného velmistra Jansy slavila úspěch a tak se soupeři zaslouženě rozešli smírem.

GM Viguen Mirumian - GM Jan Votava (1/2)

Pardubický souboj zprvu nenaznačoval, že by se měla hrát příliš zajímavá partie. Nestejnobarevní střelci signalizovali brzký smír, vše bylo ovšem jinak - Honza Votava odmítl v 18. tahu remízu, ale posléze se dostal díky výborné agresivní hře Viguena Mirumiana do značných potíží. Vznikla velmi nepřehledná taktická šarvátka, která po časové kontrole vyústila do remízové pozice. Velmi pěkný výkon obou hráčů!

Tabulka po 3. kole - Muži

Poř.JménoRtgFED12345678910Body PH 1  PH 2  PH 3 
1GMBabula Vlastimil2566CZE*½½12.03.250.00
2GMPolák Tomáš2526CZE½*1½2.03.000.00
3GMŠtoček Jiří2600CZE*½1½2.02.250.00
4IMKrejčí Jan2489CZE½0*11.52.500.00
5GMVotava Jan2541CZE½*½½1.52.250.00
6GMMirumian Viguen2513CZE0½*11.51.750.00
7IMKaňovský David2472CZE0*½11.51.500.00
8IMŠimáček Pavel2462CZE½0½*1.01.750.00
9GMJansa Vlastimil2518CZE½0*½1.01.500.00
10IMRašík Vítězslav2485CZE½0½*1.01.250.00

Ženy

WFM Alena Kubíková - WIM Petra Sochorová (1/2)

Alena Kubíková podala v úvodní partii velmi dobrý výkon – celou partii svoji soupeřku tlačila a měla příjemnou výhodu, ale zkušená reprezentantka Petra Sochorová se dobře bránila a v časové tísni soupeřky nabídla remízu, která byla akceptována.

WFM Hana Kubíková - WIM Kristýna Havlíková (0-1)

Hana Kubíková zareagovala na netradiční 7. tah soupeřky obětí pěšce, kterou ovšem nechytla do ruky dle svých představ. Nepodařilo se jí najít kompenzaci a posléze ztratila i pěšce druhého. Realizace již nebyla pro největší favoritku mistrovství, Kristýnu Havlíkovou, velkým problémem a zaknihovala tak svůj první bod na turnaji.

Hana Pirklová - Martina Folková (1-0)

Souboj rychnovských odchovanek skončil ve prospěch bílými hrající Hanky Pirklové. Vše ovšem zdaleka nebylo tak jasné - Martina Folková sehrála velmi dobře zahájení, ovšem po 21..Jxe4 se pustila do komplikací, které ji v konečném součtu stály figuru. Bílá nezahrála správné 22.Sxe4! a tak klíčový moment nastal ve 25.tahu, kde se černá dopustila hrubé chyby. Po správném 25...dxe4 by stála černá lépe, ale po ztrátě figury již bílá materiální výhodu bezpečně uplatnila.

WIM Martina Kořenová - WIM Karolína Olšarová (1/2)

Souboj dvou favoritek skupiny skončil po velkém boji remízou. Martina Kořenová obětovala v zahájení pěšce, kterého dobrala posléze zpět, což ovšem stačilo Karolíně Olšarové ke zkonsolidování pozice a vyrovnání šancí.

V neděli od 15:00 budou na programu partie 4. kola MČR mužů:

IM Jan Krejčí - GM Jan Votava
GM Vlastimil Jansa - GM Vigen Mirumian
IM Pavel Šimáček - IM Vítězslav Rašík
GM Vlastimil Babula - GM Jiří Štoček
GM Tomáš Polák - IM David Kaňovský

Ženy mají v neděli na programu dvojkolo:

WIM Petra Sochorová - WIM Kristýna Havlíková
WFM Alena Kubíková - WFM Hana Kubíková
Martina Folková - WIM Karolína Olšarová
Hana Pirklová - WIM Martina Kořenová

WFM Hana Kubíková - WIM Petra Sochorová
WIM Kristýna Havlíková - WFM Alena Kubíková
WIM Martina Kořenová - Martina Folková
WIM Karolína Olšarová - Hana Pirklová

Partie k přehrání:

Odkazy:

web
výsledky
on-line
31x 1133x
Fotogalerie
Komentáře (31) Aktualizovat
20.05.2011 09:32 | Autor neznámý

Tak prý hráčky podaly protestní dopis proti současnému systému MČR, je tam i nějaký alternativní návrh a když tak jaký?

18.05.2011 09:08 | Autor neznámý

No dobrá, to je názor jedné hráčky - tedy kopírovat formát mistrovství mužů, a co ty ostatní...?

18.05.2011 07:18 | Autor neznámý

 

Děkuji Martině Folkové, ano jak píši budeme velmi rádi za konkrétní návrh účastnit (lépe či zároveň i poslat na předsedu STK).

 Jen dvakrát odpovím. Ano tak bylo v roce 2006, takovéto delší úvahy jsem obdržel (oslovil jsem první dvacítku žen), z čehož vyšel tento systém. Předal odpovědi s návrhem ke schválení STK komisi a VV.  Ale samozřejmě po prověření praxí se může zjistit, že není tak vhodný jak se předtím mohlo teoreticky očekávat či se najde další posun ke kvalitě přeboru (chápu i, že se chtěla jakákoliv změna oproti slabému roku 2006). 
 Druhá odpověď je, že  v SŘ jsou uvedeny oprávněné účastnice, pak se berou náhradnice dle ela (podobně jako u mužů). Ano, dá se říci "od stolu", ale dle předem stanovených a jasných kriterií.  O kolizi s ME již zde bylo řečeno, to mne velmi mrzí, ale za to svaz opravdu nemůže.

17.05.2011 23:51 | Autor neznámý

Zdravím všechny.

Sice se obvykle nezapojuji do obdobných diskuzí, avšak udělám výjimku, neboť mě mrzí, že se tu diskutuje "o nás, bez nás". Předně mě zaráží, jak někteří z přispěvatelů znají šachistky zřejmě lépe než ony samy, a to včetně jejich názorů, či případné "ziskuchtivosti". Doposud jsem neslyšela od žádné šachistky, že by současný systém mistrovství požadovala či dokonce podporovala, naopak některé se letošního šampionátu kvůli němu odmítly účastnit. Jak již napsal Marek, ženy ho zcela odmítly (doposud pouze ústně, v rámci letošního ročníku i písemně). O jeho neobjektivnosti se již vedly dlouhé diskuze, v podstatě se podařilo jeho „přednosti vyzdvihnout“. Je zcela evidentní, že v základní části, kde se hrají pouze tři rozhodující partie, mají hráčky, které si vylosovaly dvakrát bílé a jednou černé obrovskou výhodu (nevýhoda černých kamenů přitom ani není zohledněna v pomocných kritériích při rovnosti bodů).
 
Pro mne nepochopitelné je i dvoukolo v úvodu turnaje, většina z nás je pak na pokraji fyzických i psychických sil, zvlášť, když dopolední část si prodlouží náročnou a vyčerpávající partií. Za této situace se kupí zcela zbytečné chyby a přehmaty, přitom stačí jednou zaváhat a zavřou se postupové dveře, neboť při rovnosti bodů nově (narozdíl od ročníku 2009) rozhodují pomocná kritéria, tj. na prvním místě SB, pak vzájemná partie. A tohle prý "ženy chtějí"... Nevím, proč se stále někdo schovává za touto nepravdivou větou. Hráčky mají zájem hrát obdobný uzavřený turnaj jako muži (o 10 event. 8 účastnicích) střídavě s otevřeným šampionátem spojeným s přeborem mužů (v tomto duchu i podepsaly své prohlášení). Já osobně vždy preferovala alternativu zahrát si MČR žen v rámci mistrovství mužů (ať ČR či Čech), s možností utkat se silnými soupeři (vzhledem k náročnému zaměstnání, rodině, nezbývá čas na nepřínosné turnaje). Proto směrem k loňskému šampionátu v Ostravě jen pěji chválu. Pro většinu hráček je otevřený přebor finančně a samozřejmě i časově náročný, neboť v tomto případě si většina hráček hradí veškeré náklady sama (nevím, jak je to u WGM a WIM, předpokládám, že alespoň jejich náklady jsou z větší části pokryté). Z toho vyplývá, že pro nás není důležité dosažení zisku, jak si někteří z dopisovatelů pro mne nepochopitelně myslí. Pokud bych takto uvažovala, asi již dávno šachy nehraji, neboť start na turnajích je pro mne téměř stejně finančně náročný jako zahraniční dovolená. Na druhou stranu zcela jistě není řešením „víkendové“ mistrovství (samozřejmě pro polovinu méně šťastných hráček), abychom si PRÝ mohly odběhnout od rodiny… Pracující šachistky si vesměs stejně musely vzít dovolenou na celou dobu turnaje.
 
Nebudu komentovat příspěvky Pavla Chrze, není mi zřejmé, z jakých vyjádření vychází, z prohlášení účastnic letošního ročníku je patrné něco jiného.
 
Závěrem bych doplnila, že základní problém eventuální neúčasti nejsilnějších hráček tkví dle mého názoru především v nejednoznačných nominačních kritériích, kdy nejsou striktně postaveny na nejvyšší ženské soutěži, spíše se stále rozhoduje „od stolu“. Tím favoritky, které mají zájem reprezentovat, nic nenutí si šampionát zahrát a bojovat o účast na olympiádách, ME, MS apod. To je však téma pro hlubší zamyšlení a diskuzi dotčených osob.  
 
Příjemný zbytek večera a další zážitky z pěkných partií mistrovství mužů i žen přeje
Martina Folková

17.05.2011 23:00 | Autor neznámý

Jsem a byl jsem všemi deseti pro, aby si ženy navrhly systém samy (nejen jak ne, ale jak ano). Tak byla koncipována i anketa 2006. Jistě můžeme po 4 ročnících změnit, samozřejmě, že  jsem viděl i nedostatky. Za rok (nemá-li VV jiný záměr), bude švýcar s muži (zase se objeví hlasy, že ženy spolu nehrály a o mistryni rozhodl B-H, prostě něco za něco). Tak budeme řešit asi až pro rok 2013. Připoměl jsem níže jen změnu po roce 2006 a kvalitativní posun tohoto systému. Marek Vokáč má pravdu, i předtím byly ankety/petice ala K.Vary i dříve: Ne dohromady, ale samostatný x další rok samostatný je slabý, nemá smysl, raději o normy s muži, atd. Jak některé přiznaly v anketě, kdo bude chtít vymyslet systém, nebude to mít snadné. Takže většinový systém ze špičky žen bychom velmi rádi uvítali, jak píši v úvodu. 
 Anketa 2006 přinesla i budoucí zrod extraligy žen. Sice zdrženlivé názory, že by bylo zajímavé, ale otázka silné účasti. Pak mne oslovila BŠS skvělou myšlenkou Č-S extraligy a pak mělo pořadatelství 1.ročníku zelenou. I když účasti nevěřila ani některá média, naopak na nss byly motivační články před 1.ročníkem, myslím, že kvalita v této týmové soutěži je a smysl má.
  Dovolím si trvdit, že problém MČR žen a repre žen vůbec je v tom, že špička žen s elem 2200-2300 se nemá o moc větší šanci se "živit" šachem než  muži 2200-2300 (jasně ceny kat. žen, startovné za WGM, WIM, startovné za repre, ale to je spíše nárazové kapesné). Vyřešilo by vše možnost platit 3-5 reprezentantek, jako v některých státech, jistě bychom jim to všichni přáli, mohli by dosáhnout 2400 i více, dobře reprezentovat, hrát MČR v kompet složení, ale samozřejmě kde na to z rozpočtu vzít, či kde sehnat spozory.

17.05.2011 22:50 | Autor neznámý

ad Steve Splasher: ME je turnaj, na který se může přihlásit kdokoli (viz Bivoj von Mähren s ELO 0).

17.05.2011 22:01 | Autor neznámý

Vycházím z příspěvků Pavla Chrze, který jak předpokládám vycházel z potřeb hráček (určitě si ty argumenty nevycucal jen tak z prstu). A ten jasně uvádí, že hráčky nejsou ochotny obětovat tolik dní "pro nic". Já když hraju turnaj, tak nepředpokládám, že by mi někdo uhradil ušlý výdělek, ostatně vezmu si dovolenou a žádný výdělek mi neuchází. To je rozdíl od profesionálů mužů, kteří si sice taky můžou vzít na MČR "volno", ale nikdo jim to neuhradí, takže si ty peníze musejí vydělat na turnaji. Takže až i naše ženy budou na profesionální úrovni (ELO 2400+), tak jsem všemi deseti pro navýšení cenového fondu.

17.05.2011 21:48 | Autor neznámý

BTW: průměr ME je 2224.

17.05.2011 20:04 | Autor neznámý

Bond(James) - jak jste přišel na to, že ženy očekávají, že pro ně bude akce zisková, jak víte, že neupřednostnují např. možnost uhrání norem, či prestiž titulu? Kolik z nich jste oslovil? Jak to víte, že můžete VEŘEJNĚ tvrdit, že jim jde o peníze především?Jak víte, že očekávají, že pro ně bude automaticky zisková?

17.05.2011 12:33 | Autor neznámý

No podle mě je spíše problém v přistupu žen k MČR, dokud budou očekávat, že akce pro ně bude automaticky zisková, tak nenastavíme ideální systém nikdy (tedy až do příchodu generálního sponzora).

17.05.2011 11:07 | Autor neznámý

Zdravíčko. Všechny účastnice MČR v Pardubicích ovšem podepsaly "petici", že současný hrací systém vhodný není, takže k nějaké změně určitě dojde. Vyzkoušeli jsme ovšem za poslední léta systémů několik, a neuspokojil nakonec žádný. On asi nebude problém v přeboru, ale v našem přístupu k šachu žen obecně.

Nicméně není nc snazšího, než aby se podobně jako v družstvech účastnice dohodly především mezi sebou, jaký herní systém jim bude připadat nejvhodnější, a na jaké přebory budou jezdit. V době snadné elektronické komunikace to není zvláštní problém. Dokonce v sekci diskusa na tomto webu je na to zavedena kolonka, jen názorů je v ní jako šafránu.

16.05.2011 09:49 | Autor neznámý

ad níže příspěvky:

  U přeboru žen bude vždy možné vidět zápory systému. Problém je ten, že každý řekne v čem je špatný, ale nikdo neřekne, jak v daných podmínkách udělat lépe. Ostatně, jak jsem psal, uznaly to samy ženy v anketě 2006, že to jednoduché není a nebude nikdy. I na lońském švýcaru s muži (nádherný turnaj) se našly nedostatky, připomínky. Že ženy nehrály mezi sebou a pak o 1.-4. místo šlo o pomoc. hodnocení či půlbod, hrozná náhoda, koho chytil koho v posledním kole. 

  Jen jsem řekl, že tento systém je lepší, než předchozí (2006). Co se první čtyřky ela týče, v roce 2006, před změnou, byl 2115 (místo dnes kritizovaných 2201 - navíc bohužel u toho dnes ME).
  Může se nám nelíbit, že ve FIDE jsou podobné systémy v postupových soutěžích, můžeme na to nadávat, jak můžeme (ne)ovlivnit - víme, nebo se přizpůsobit a "natrénovat".

 Kritizovat svaz (starý či nový VV) za termín, to již opravdu nekomentovat. Víme, že to změnila teď FIDE změnou pořadatele - ME termín. Běžte za pořadatelem ze Světlé n.S. a řekněte mu, aby o 3 týdny posunul, zrušil smlouvy, zrušil Interhotel, muži si zruší plánovaný čas turnaje nebo snad uděláme turnaje dva v jiných termínech, přeci né. To opravdu každý soudný musí pochopit, že pokud na někoho nadávat, tak rozhodně zde na svaz ne.

  Nejde tolik o peníze ušetřené svazem za pobyt, ale o čas a výdělek hráčkám, kteří právě proto že namají elo 2500, se šachem neživí (mají jiná povolání) a obětovat týden musí být pro ně smysluplné (peníze nebo silný turnaj o normy). Peníze omezené, tak se platí jen těm, co hrají ve 3-4 dnech pracovních, ostatní stáví jen víkend. Má se dát peněz více ? O.K., kde se vezme. Možnosti: vyšší příspěvky, škrtnout jinde v rozpočtu, či sehnat jinde (víme všichni jak těžké). Tyto možnosti byly i pro jiné položky zde mnohokrát diskutovány.

  Přesto je tento systém se zájmem sledovaný. V roce 2009 hrozilo snad celonárodní vzbouření , když se pořadatel rozhodl nepřenášet on-line tie-brak dvou hráček, asi jako kdyby ve fotbale televize ustřihla penalty.

16.05.2011 09:28 | Autor neznámý

No tak za termínovou kolizi nemůže svaz, za tu může ECU a jak už jsem psal, v případě žen se o žádné profesionálky nejedná, takže nechápu, proč by si nechtěly zahrát mistrovství republiky i kdyby za to neměly ani korunu. Já bych do toho na jejich místě šel.

16.05.2011 09:02 | Autor neznámý

K čemu je takový přebor žen? O postupu ze čtyřčlenné skupiny vždy bude rozhodovat náhoda. Nebo partie příbuzných... Chápu radost funkcionářů z ušetřených "člověkodní" a peněz, nechápu šachovou veřejnost, že se jí to "líbí" (či je zcela lhostejné). Letošní přebor ČR žen v Pardubicích pokládám za frašku (stejně jako právě probíhající zápasy kandidátů MS). Kam až dospěla komercializace šachu... Navíc dvě z favoritek hrají v současné době Mistrovství Evropy - úžasná koordinace dění. Zdálo se, že nově zvolený výkonný výbor ŠS ČR hodlá pracovat lépe než staré struktury, no nevím, možná toto mistrovství "zdědil".  Bude-li však pokračovat v této tendenci (nejsou prachy - tak se bude hrát o titul ve 2, ve 4, v 6 - nejlépe rapid) - co bude mladé lidi (potažmo sponzory) k šachu motivovat? Takže není ten přebor žen jenom formalita (k čemu opravňuje vítěze?), aby se mohla odfajfkovat akce?  Peníze... Funkcionáři to všude řeší stejně. Vzpomínám si, když v Brně měl Městský šachový svaz koncem 90. let  nižší rozpočet, tak tehdejší předseda p. Kosina zrušil přebor Brna (Gargulákův memoriál), který se hrál nepřetržitě od r. 1919 (!) s tím, že "máme přece II. etapu" - to je taky přebor Brna!  Tak se mi zdá, že naše krásná královská hra míří kamsi (ani se to neodvažuji napsat... )

15.05.2011 23:40 | Autor neznámý

Re ... : A jaké to snad ne? Všechno bylo nejspíš v pořádku, ale ta pachuť i jen z té možnosti, která navíc vyšla, ta už zůstane - navždy.

15.05.2011 23:34 | Autor neznámý

Re Bond: Zábava začíná, když jsou pokryté náklady - což tady jsou, i při posledním místě. Bez toho by se tam ostatně nijak zvlášť nevyplatilo jezdit, kvůli jistotě třech partií v tempu 90+30, se soupeřkami s ratingem, který se dá potkat i v nižším krajském přeboru? 

Vše ostatní je navíc, ale proč to nechávat ležet na zemi , když může pomoci šťastný los, či náhoda.

15.05.2011 20:22 | Autor neznámý

Mistrovství s průměrem ratingu čtyř finalistek 2201 patří do kabinetu kuriozit.

15.05.2011 19:35 | Autor neznámý

No tak v prvé řadě je absurdní, aby hráčka s ELO ololo 2200 uvažovala, jestli se jí turnaj finančně vyplatí nebo nevyplatí. Až budou mít 2400, tak možná můžou uvažovat o profi kariéře, ale do té doby hrajou šachy pro radost

15.05.2011 17:48 | Autor neznámý

to snad ne

15.05.2011 17:09 | Autor neznámý

Ve většině sportů omezení zařizuje příroda. Fotbal se brání účasti dvou týmů jednoho majitele a to i v případě evropských pohárů, kde je šance na vzájemné setkání relativně malá. V tenisu například sestry Wiliamsovy obyčejně hrávaly proti sobě až ve finále, i když tam za tím stálo většinou jejich vysoké nasazení. Přímo pravidly takový případ možná omezené není, ale určitě je lepší se takovému losu vyhýbat, pokud je to jen trochu možné. Třeba dnes ve 2.kole jsou dvojice skupiny A - Kubíková A. - Kubíková H. - pokud bílá vyhraje (proč by nemohla) a ve druhé partii favoritka neprohraje nebo dokonce podruhé vyhraje, je o postupu téměř rozhodnuto. Už je to asi odehráno, ale na výsledky jsem se nedíval .... Při jiném výsledku 1.kola by se dalo zase spekulovat o alternativě rychlé remízy. Že by spolu nechtěly hrát ve skupině soudím podle sebe, proč jezdit kvůli takové partii někam na výlet, když doma spolu hrály několiksetkrát.

Jestli s tím systémem hráčky souhlasily, dobře jim tak. Jak říkám, prodělat se nedá, protože pořadatel platí  ubytování i nějaké stravné, tak proč si pro těch pár drobných nezajet, s trochou štěstí se může i překvapit a pak už jsou ceny slušné - při těch krátkých minizápasech se může stát leccos.

15.05.2011 14:47 | Autor neznámý

Re P.Ch.: Asi to je fakt rozumný kompromis, díky za vysvětlení. 

15.05.2011 14:09 | Autor neznámý

Samozřejmě pokud všem hráčkám takový systém vyhovuje, tak není důvod ho měnit.

15.05.2011 13:30 | Autor neznámý

 

 Přiznávám se, že za zrod tohoto systému jsem zodpovědný já, když jsem přebíral vedení STK v r. 2006. Vymysleli jsme ho společně po cestě s Katkou Čedíkovou z olympiády z Turína (když spěchala na otočku k maturitě - tedy jako učitelka). Pak jsem anketou oslovil špičku žen a dostalo se mi sympatických odpovědí, že to při výběru systému pro tuto jejich kategorii nebudu mít vůbec lehké, že mi to nezávidí, a že návrh se může odzkoušet, změny oproti 2006 je potřeba. 

 Vědělo se však, že ke změně dojít musí. Mrkněte na malé průměrné elo OTEVŘENÉHO společného mistrovství  ŽEN+D20+D18  v roce 2006  o celkem jen 10 hráčkách při otevřené účasti 3 kategorií : http://www.chess.cz/www/souteze/mcr-zeny/_2006/konevledky1.html  s účastí jen 10 hráček a to 8 tehdy juniorek (včetně talentek na vzestupu) a dvou hráček sice kat. žen, ale s elem od 2000 dolu.

  Ano, máte níže pravdu, cenový fond je takový, že první čtyři obdrží slušnější ceny (dle možností svazu) 15.000 až 6.000 a ty, které vypadnou ve skupině jen malé všimné (1.000-2.000), avšak ztratí pouze víkend. Součet cen je stejný jako byl v roce 2006.
  Tak byl dělán záměrně systém cen od roku 2007 do teď (vyjma švýcaru s muži 2010). Účast byla (co do prům. ela) o mnoho lepší než 2006 a dnes též přesto, že do toho FIDE vlezla posunutým ME (co se s tím nadělá, když termín chceme mít dlouho dopředu?).

  Netvrdím, že tento systém je nejlepší, může dojít po 4 ročnících (2007-2009 a 2011) opět ke změně či úpravě, ale mějme na paměti, proč se tak měnilo a co to lepšího přineslo. Samozřejmě při zachování stejných fin. podmínek. Prostě za 4 pracovní dny jsou slíbeny všem slušnější ceny.  Pokud by svaz či pořadatel  získal prostředky navíc, či by někdo navrhl ( a bylo schváleno), kde ubrat a ženám přidat, bavíme se pak samozřejmě o jiných financích a tím jiných možnostech.
                                         Pavel Chrz, bývalý předseda STK

15.05.2011 13:24 | Autor neznámý

Netuším, kolik máte chápavých prstů, ale stále jste nenapsal, ve kterých sportech je omezení dáno vztahy v rodině a jak jste přišel na to, že ony spolu hrát nechtějí. Je to vaše spekulace, kterou se snažíte podpořit svůj názor, který na svazu jistě nepřevládá.

15.05.2011 12:48 | Autor neznámý

Dvakrát víc partií jednou barvou a k tomu v jedné skupině rodinné derby (vsadím se, že ani ony samotné o něj nestály), které s velkou pravděpodobností může rozhodnout o obou postupujích, protože to je v tomto případě celá 1/3 zápasů. Dovolenou si nemusí brát jen ty, co nepostoupí a dozví se to nejdříve po 2.kole, den předtím - mě by tedy taková dovolená v práci asi neprošla. Ale když tak čtu ten cenový fond, tak se vlastně na účasti nedá prodělat. Pokud se nejedná o finále, kde už se s tím nedá nic dělat, určitě by bylo lepší vyhnout se takovýmto předčasným derby, ať z jedné rodiny, nebo z jednoho oddílu. V tomto případě stačilo přehodit Folkovou s Alenou Kubíkovou, rozdíl je pouhých 10 bodů, takže nerovnováha průměrného ELO v obou skupinách by se zase tolik nezměnila, nyní 8,75 a při prohození pak 13,75. Ve srovnání s tou barvou figur, kde statistický rozdíl bílý :černý je kolem 60 ELO (Megabáze2011, filtr rok 2000+ a ELO 2000+ oba, performance bílých proti černým +56) , zanedbatelné.

Jiné živočišné druhy mají třeba chápavé dva prsty místo jednoho, není jim to však v chápání nic platné, ten důležitý orgán je jinde.

15.05.2011 12:03 | Autor neznámý

Obávám se, že tento systém byl zvolen právě proto, aby byl časově náročný co nejméně, aby si hráčky nemusely brát dovolenou. Dále nechápu, proč by nemohla hrát dcera s matkou v jedné skupině.Systém je znám dlouho  dopředu, hrají ho nejsilnější hráčky, které projevily zájem.Neznám žádný sport, kde by toto bylo omezeno.

15.05.2011 11:37 | Autor neznámý

Určitě ty rozdíly v ELO nejsou tak značné, aby se nedala jedna dvojice prohodit. Souhlas s Honzou H., jet na "mistrovství" kvůli asi jen třem partiím by se mi tedy nechtělo.

Výhoda bílých obnáší zhruba 70 ELO, to je na tak krátký turnaj příliš. Kdyby postupovaly tři a po vzoru hokeje pak hráli v další skupině jen proti těm ze druhé skupiny a výsledky s vyřazenými by se již nepočítaly  ... ale to by zase určitě někdo musel mít 4xčerné a jen dvakrát bílé (a třeba jedna z těch partií bílými by se ještě nepočítala do výsledků finálové skupiny). No nevím, pokud by se sehnalo těch hráček alespoň deset, pak i švýcar na 5 kol by snad byl lepší, než tohle.

15.05.2011 11:08 | Autor neznámý

mě ten systém (a navíc i termín) přijde také divný... jedinou výhodu vidím v tom, že hráčky, které vypadnou ve skupině, si nemusí brát dovolenou :-) ale odehrát tři partie za víkend (z toho případně dvě černými) a mistrovství republiky pro ně končí?

 

15.05.2011 11:00 | Autor neznámý

Rozdělení bylo provedeno, tak aby obě skupiny byly výkonostně stejné. Tedy hráčky byly seřazeny podle FIDE ELO a rozděleny na 2 skupiny: Skupina A - 1+8+4+5 a Skupina B - 2+7+3+6. Poté si hráčky losovaly startovní čísla v rámci skupin a tedy i barvy.

15.05.2011 10:42 | Autor neznámý

A to vylosování je také divné, určitě není dobré, když matka s dcerou hrají v jedné skupině.

15.05.2011 10:25 | Autor neznámý

Ten systém u žen se mi moc nelíbí. Jestli to chápu správně tak ve skupině mají dvě hráčky dvakrát bílé a jednou černé. Při tak malém počtu partií to je pro ty druhé dvě dost nevýhoda.