Suverénní Jiří Soukup

20.04.2009 14:07 | Memoriál V. Tietze

Včera se v budově Alžbětiných lázní konal 12. ročník memoriálu Viktora Tietze, hraný zároveň jako krajský přebor Karlovarského kraje v rapid šachu. Na startu se sešlo 52 hráčů v čele s domácím Jiřím Soukupem (2338), který t...

Včera se v budově Alžbětiných lázní konal 12. ročník memoriálu Viktora Tietze, hraný zároveň jako krajský přebor Karlovarského kraje v rapid šachu. Na startu se sešlo 52 hráčů v čele s domácím Jiřím Soukupem (2338), který také systémem start cíl zvítězil, když první půlku pustil až v posledním 9. kole. Se 7,5 body mu úspěšně sekundoval údlický FM Pavel Paganik, bronz vybojoval za 6,5 bodu Jiří Vanko ze Sokolova (2118). Pro ty, kteří se na turnaj nedostali, nabízíme připomenutí osobnosti Viktora Tietze z pera Jana Kalendovského.

Došel ještě popis turnaje z pera Ladislava Hajšmana:
V Karlových Varech opět zasedli v neděli 19.4. šachisté k šachovnicím v rámci 12. ročníku Memoriálu Viktora Tietze. Pořadatelům ve spolupráci s městem Karlovy Vary se daří pro tento turnaj nacházet velmi příjemné a důstojné prostředí - velký sál v Alžbětiných lázních je náramný - vzdušný, světlý a noblesní. Samotné lázně stojí na hranici lázeňského území, přesto někteří účastníci měli problém s drahým parkováním a tlačí pořadatele k jednání o slevách.
Vítězem turnaje se stal Jiří Soukup z pořádajícího Karlovarského šachklubu Tietz, který nenašel přemožitele a až v posledním kole, kdy měl již vítězství v kapse, daroval půlku a tím i třetí místo v turnaji sokolovskému Vankovi. Ale o průběhu partií by mohli mnozí Soukupovi soupeři vyprávět. Třeba obhájce loňského vítězství Jiří Krejčík (KŠ Tietz) ve třetím kole mu už skoro nenahmatal tep ... Je tedy otázkou, kdo vlastně komu tu půlku v posledním kole daroval. Častým účastníkem a medailistou turnaje je také Pavel Paganik z TJ Sokol Údlice, který letos skončil na druhém místě.
Turnaj se hrál i jako krajský přebor Karlovarského kraje v rapidu, přeborníkem je Soukup, druhý Vanko (Global Sokolov) a třetí Čontoš (KŠ Tietz).

Viktor Tietz - legenda karlovarské šachové hry

"Nejznámější karlovarský šachista, organizátor, úředník a politik, který významnou měrou přispěl do bohaté historie královské hry v Karlových Varech (započaté již produkcí živých šachů hraběte Thuna roku 1768). Viktor Tietz se narodil dne 13. dubna 1859 v Rumburku. Po gymnáziu v České Lípě, pražském Novém Městě a Litoměřicích (maturita v roce 1878) studoval v Grazu a Vídni." Takto začíná vyprávění Josefa Hally o legendě, uvedené na stránkách karlovarského klubu.

Breslau 1889 aneb jak Brňák, Vídeňák a Severočech pomohli Laskerovi k mistrovskému titulu

VI. Kongress des Deutschen Schachbundes Haupturnier - Gruppe I

Toto je jediný mezinárodní turnaj, kterého se kdy Viktor Tietz (1859-1937) zúčastnil. V biografii druhého mistra světa dr. Emanuela Laskera (1868-1941) tvoří východisko - zde Lasker získal mistrovský titul! *) Zajímavou postavou je i hráč na posledním místě - je to jeden z prvních propagátorů šachu v Brně - ivančický advokát dr. Albert Wlach **). Zmínku zaslouží i řecký lyrický básník Dr. Lorenzo Mabillis (1860-1912), který tehdy studoval v Mnichově a zde hrál pod průhledným pseudonymem Sillibam.

Emanuel Lasker

*) Německý šachový svaz pořádal takové šachové sjezdy již předtím v Lipsku (1879), Berlíně (1881), Norimberku (1883), Hamburku (1885) a Frankfurtu nad Mohanem (1887). Tentokrát byla místem sjezdu Vratislav (Breslau). Konal se turnaj pro ty, kteří již byli uznanými mistry, a další pro ty, kteří chtěli mistrovský titul získat. Tito kandidáti mistrovského titulu hráli v tzv. „hlavním“ turnaji a ještě slabší borci byli zařazeni do turnajů vedlejších. Mistrovský turnaj vyhrál v Breslau dr. Siegbert Tarrasch. Lasker byl zařazen do turnaje hlavního, kde se utkal s velmi silnými, později docela známými hráči mezinárodní úrovně. Ale již jeho první start v mezinárodní soutěži přinesl Laskerovi prvenství. Nestalo se tak ovšem bez notné dávky štěstí. Vítězové předskupin postoupili do finále hlavního turnaje, kde Lasker prohrál s jistým Emilem rytířem von Feyerfeilem***) a v konečném účtování se s ním dělil o první místo (a čekal je zápas o mistrovský titul). Ovšem Feyerfeil mohl být sám první. Prohrál totiž s budoucím mistrem Lipkem partii, kterou vůbec prohrát nemusel! Při dohrávce postavili oba hráči přerušenou pozici zpaměti, a přitom zapomněli postavit na pole h2 bílého Feyerfeilova pěšce! A on pokračoval v partii ilegálním tahem 53.Vh2. Kdyby se na to přišlo v průběhu partie, byla by podle tehdejších pravidel anulována a hrála by se nová. Jelikož se však na to přišlo až po hře, platil dosažený výsledek a tak byl, jak tvrdí šachový publicista Jacques Hannak ve své monografii Emanuel Lasker (Berlín 1952) Lasker možná zachráněn pro šachy, neboť kdyby se v Breslau 1889 mistrem nestal, jistě by se byl vrhl na nadějnější akademickou dráhu matematika...

Lasker pak vyhrál „play off“

Turnajová kniha – reprint – vydaná nakladatelstvím Olms

**) Wlach Albert, JUDr., nar. 1847, zemřel 17.6.1905 v Brně. Advokát v Brně a po jistou dobu na přelomu 90. let 19. století působil v Ivančicích. Průkopník šachu v Brně, spoluzakladatel Brűnner Schachklub (1873) a Brűnner Schachgesellschaft (1892). První český hráč, který se zúčastnil mezinárodního turnaje (Vratislav 1889, v předskupině hlavního turnaje byl 10. – zde debutoval též pozdější mistr světa Emanuel Lasker). Uspořádal korespondenční zápas Brno – Opava 1899. Vyhrál turnaje v Brně 1899 a 1905, byl od 1904 členem Spolku českých šachistů v Brně. Byl německé národnosti, měl však velmi přátelský vztah k českým kolegům.