Blízká setkání třetího druhu

06.04.2011 05:43 | Memoriál dr. Karla Treybala

V pondělí ( 4.4.2011) byl závěrečným bleskovým turnajem zakončen dlouhodobý turnaj, hrál se od ledna do dubna na 11 kol, „Memoriál dr.Karla Treybala“. Byl to jeho 64. ročník, čímž se zařadil mezi nejstarší konané turnaje v na...

V pondělí ( 4.4.2011) byl závěrečným bleskovým turnajem zakončen dlouhodobý turnaj, hrál se od ledna do dubna na 11 kol, „Memoriál dr.Karla Treybala“. Byl to jeho 64. ročník, čímž se zařadil mezi nejstarší konané turnaje v naší republice. Mimochodem, pátral jsem na netu, existuje-li starší ročník turnaje, hraný klasickým tempem, ale žádný jsem neobjevil (možná mě někdo opraví).

Něco k historii

V říjnu 1947 byl založen „Šachový klub Podmokly“, který upořádal dne 3.3. 1948 první ročník „Memoriálu dr.Karla Treybala“, který se hraje dodnes. V tomto prvním ročníku turnaje vyhrála děčínská šachová legenda Jan Urban, který později vychoval řadu dobrých šachistů. A na 12. místě se tehdy umístil 17 letý František Líbal, který hraje aktivně dosud, je platným hráčem „B“ družstva a i v letošním ročníku Memoriálu obsadil výborné 2. místo. Poznamenejme, že tento Memoriál nikdy nebyl ani na jeden rok přerušen. Byl vždy pro děčínské hráče svátkem, příležitostí poměřit síly mezi oběma děčínskými družstvy (zprvu Dynamem, později Slávií – sídlila na levém břehu Labe a SK Děčínem (dřívější název Loko-Plavba, poté Kablo, nyní SK), který měl domov na pravém břehu Labe). Největší účast měl Memoriál v r. 1961, to se hrálo v 6. skupinách o 70 lidech, a vůbec poprvé jsme ho hráli: já v 10 letech a Sejkora v 11 letech. Dalšími účastníky byli např. jablonecký Bohouš Vyhnálek a mostecký Martin Kameník, kteří aktivně hrají dosud. V posledních ročnících se účast pohybovala kolem 30 účastníků, přičemž poměr slávistů a členů SK se výrazně obracel ve prospěch hráčů SK.

K 64. ročníku Memoriálu dr. Karla Treybala

Letošní ročník (stylově 64.ročník, shodující se s počtem šachových políček) se vyznačoval velkou bojovností a mimořádnou vyrovnaností až do konce. Do 5.kola jsem vedl já – když mě v tomto kole postihla, při duelu s Markem Papayem, slepota: při promýšlení útoku na soupeřova krále jsem se tak dlouho kochal možnostmi kombinace ve 2-3 tahu, až jsem úplně zapomněl, že v 1.tahu musím nejdříve cuknout napadenou figurou :). Marek Papay se tímto vítězstvím dostal na 1.místo. Ovšem Marek v 6. kole podlehl 80 letému Líbalovi, když svou bojovnost hodně přehnal, a byl po zásluze vyškolen v koncovce. Pak do konečného pořadí významně zasáhl Jindra Papay, do té doby skoro „neviditelný“, výhrami s Uhlíkem, Líbalem a Straussem, téměř „vydláždil“ cestu svému synovi k prvenství. O prvním místu Marka Papaye (je to nejmladší vítěz v historii turnaje) nakonec rozhodl pouhý půlbod v pomocném hodnocení. Moc nechybělo, aby Líbal znovu vyhrál Memoriál po 7 letech.

Setkání s pravnukem dr. Karla Treybala

Velice milé bylo setkání s pravnukem dr.Karla Treybala, Jindřichem Trejbalem, který také předal ceny třem nejlepším hráčům. Nikdy by mě nenapadlo, že se setkám s žijícím potomkem dr.K. Treybala. Byla to náhoda. Při loňské GP v rapidu v Hostivicích jsem si všimnul na místní tabuli letáčku ŠK Zlonice, který oznamoval uspořádání 2.ročníku Memoriálu dr.Karla Treybala ve Slaném. Zažertoval jsem k Jindrovi Papayovi, že „zažalujeme“ slánské pořadatele, že nám chtějí vzít pořadatelství Memoriálu. V tom zezadu ke mně přistoupil mladý muž, a řekl nám: “Pánové, omlouvám se, že se vám vměšuji do debaty. Vím, že v Děčíně dlouho pořádáte Memoriál dr.Karla Treybala. Jsem tomu moc rád, já jsem totiž jeho pravnuk.“ Moc mě to překvapilo a potěšilo. Domluvili jsme se tehdy, že Jindřich přijede poznat náš turnaj a předat ceny, což se nakonec letošní ročník stalo. Při krátkém posezení s námi se Jindřich podepsal do kroniky Slávie Děčín, kterou celá desetiletí pečlivě vede (a samotný turnaj pořádá) Vladimír Leibner. Dozvěděli jsme se také, před vyhlášením výsledků, některé neznámé, o to více zajímavé podrobnosti, ze života dr.Karla Treybala. Děčínští šachisté na toho naše setkání budou mít milou vzpomínku a potěšilo mě, že nám, s Jindrou, za toto uskutečněné setkání, poděkovali.

Nejstarším hráčem byl 85 letý Jiří Varta . Vzadu Jindřich Trejbal s přítelkyní

Zleva : vítězný Marek Papay, Jindřich Trejbal, rozhodčí Jindra Papay a pořadatel Vladimír Leibner.