Šachový Pohár města Bučovic opět s vynikající účastí

16.11.2010 07:43 | Grand Prix ČR v rapid šachu 2010/2011

Pravděpodobně díky zařazení tohoto tradičního jihomoravského turnaje do seriálu Grand Prix ČR se sjeli do Bučovic letos mimořádně kvalitní šachisté. Desítku hráčů ověnčených mezinárodními tituly, kteří by urputně bojovali ...

Pravděpodobně díky zařazení tohoto tradičního jihomoravského turnaje do seriálu Grand Prix ČR se sjeli do Bučovic letos mimořádně kvalitní šachisté. Desítku hráčů ověnčených mezinárodními tituly, kteří by urputně bojovali o hlavní ceny, tato soutěž za 30 let od svého založení ještě nepamatuje. Hned od počátku se za prvními šachovnicemi usadili favorité - nejvýše nasazení mistři Bernášek z Pardubic a Kaňovský z Grygova, kteří čekají již jen na svoje poslední potvrzení (tzv. „bal“) k zisku titulu šachového velmistra. Cestu k vítězství se jim snažili překazit zvláště další nejvýše nasazení hráči – již trojnásobní vítězové Poháru z minukých ročníků - Plát z Třince a Sosna ze Zlína. Ale z vítězství se po devíti kolech nakonec radoval až sedmý nasazený podle startovní listiny mistr FIDE František Vrána (viz foto) ze Starého Města, který tak zopakoval svůj triumf z roku 2003.

ředitel turnaje Jan Gorčák

Stejný zisk 7,5 bodu (z 9 možných), ale o jen jeden bodík horší pomocné hodnocení posunulo na 2. místo mezinárodního mistra Jana Bernáška a třetí cenu bral se 7 body mistr David Kaňovský. Z domácích hráčů (z vyškovského okresu) svojí hrou nezklamali a svoji stabilní výkonnost potvrdili ziskem 5 bodů Zdeněk Kupčík z Vyškova na 19. místě, Petr Kunčar z Bučovic na 21. místě a Jaroslav Hejný z Brankovic na 23. místě.

Cenu pro nejlepšího juniora zaslouženě získal Vojtěch Plát (TŽ Třinec) na 4. místě a nejlepšího žáka Marek Papay (SK Děčín) na 5 místě, oba s 6,5 body. Nejlepší šachistkou byla vyhlášena mezinárodní mistryně Věra Medunová (Loko Brno) na 22. místě s 5 body a juniorkou Jitka Košutová (TJ Náměšť nad Oslavou) se 3,5 body.

Nejlepší žena turnaje WIM Věra Medunová

Z dvaašedesáti účastníků mělo 24 šachistů svůj národní koeficient vyšší než 2000 elo bodů, proto si určitě zaslouží zveřejnění alespoň další „šestibodoví“ borci konečné tabulky: 7. IM S. Vesselovsky (Jakl Karviná), 8. P. Kičmer (Baník Havířov), 9. P. Koutný (ŠK Zlín), 10. L. Urbanec, 11. M. Kratochvíl (Loko Brno), 12. FM I. Břečka (Mittal Ostrava), 13. V. Valenta (Sokol Šumperk), 14. Z. Janda (SK Děčín). Z hráčů pořádajícího klubu je třeba vyzvednout ještě i Michala Sysla na 30. místě, Víťu Sedláře na 45. místě a nejlepšího domácího žáka Petra Smísitele s 2,5 b. na 60. místě.

Turnaj na svém notebooku bez jakýchkoliv problémů a protestů zvládla rozhodčí Jana Hejná s několika pomocníky. 22. ročník turnaje uspořádal pod patronací Městského úřadu Bučovice a několika sponzorů ve velkém sále Katolického domu Klub šachistů TJ Bučovice.

Turnaj z pohledu IM Davida Kaňovského

Turnaj se hrál na devět kol tempem 2x15 minut na partii. Po čtyřech kolech se vedení ujala dvojice Plát, Vrána a tito dva se spolu utkali v pátém kole. Po divoké časovce měl šťastnější ruka Fera Vrána, který svého mladého soupeře ublical. Tím si vytvořil celý bod náskoku, ale v šestém kole podlehl Honzovi Bernáškovi, který zvítězil hrdinným pochodem krále z královského na dámské křídlo. Tím se situace na čele srovnala a nakonec oba borci protnuli cílovou pásku společně, když získali 7,5 bodů. Lepší pomocné hodnocení přiřklo vítězství v turnaji FM Františku Vránovi, neporažený IM Jan Bernášek se tak musel spokojit s druhým místem. Na třetí místo se nakonec se sedmi bidy prodrala moje maličkost, i když spíš nezaslouženě, protože jsem v turnaji opravdu nehrál dobře.)

V souboji Honzy Bernáška a Fery Vrány byl úspěšnější prvně jmenovaný, přesto mu to k vítězství v turnaji nestačilo.

Vítězové bučovického rapidu, zleva: IM Kaňovský, FM Vrána, IM Bernášek.