Vítězem FIDE OPENu v Táboře se stal GM Vladimír Talla

07.08.2012 06:43 | Fide Open Tábor 2012

Táborský FIDE OPEN je od předvčerejška minulostí, celý týden bojovalo 125 šachistů z 11 zemí světa o pěknou řádku finančních i věcných cen. Vítěz hlavního turnaje si každoročně odnáší prémii 10 000 Kč. Letos byl turnaj ve...

Táborský FIDE OPEN je od předvčerejška minulostí, celý týden bojovalo 125 šachistů z 11 zemí světa o pěknou řádku finančních i věcných cen. Vítěz hlavního turnaje si každoročně odnáší prémii 10 000 Kč. Letos byl turnaj velmi vyrovnaný, což bylo způsobeno jakýmsi „virem mírumilovnosti“ mezi pátým až osmým kolem. Abych někomu nekřivdil, ne všichni byli této remízové taktice nakloněni, přesto i po velkých bojích končila většina partií na předních stolech remízou. Pro zajímavost vezměme prvních pět šachovnic od šestého do devátého kola, to máme 20 partií. Z těchto dvaceti partií skončilo 15 remízou a jen pět jich skončilo rezultativně! Není se tedy co divit, že do rozmezí jednoho bodu se „naskládalo“ 22 šachistů!

Zaslouženým vítězem se tak stal mezinárodní velmistr Vladimír Talla, který nejdříve s přehledem nastřádal 4½ bodu z pěti, poté v poklidu tři partie remizoval a v závěrečném kole se mu povedlo jako jedinému ze špičky zvítězit bílými figurami. Tím získal 7 bodů a stal se samostatným vítězem.

Výše zmíněná mírumilovnost pak způsobila, že všichni hráči na druhém až dvanáctém místě nastřádali 6½ bodu, takže je muselo rozřadit pomocné hodnocení. Stříbrnou medaili tak získal německý mezinárodní mistr Olaf Heinzel (mimo jiné vítěz ročníku 2007) a bronz jeho kolega mezinárodní mistr Sebastian Plischki. „Až“ bramborovou medaili získal chorvatský mezinárodní velmistr a nasazená jednička Bogdan Lalič (vítěz ročníku 2010). Mezi tuto „elitu“ se mocným finišem 4½/5 vsunul domácí Jan Trepka. O vyrovnanosti svědčí i to, že dalších 10 hráčů (13. - 22. místo) nastřádalo 6 bodů.

Přebor Jihočeského regionu

Jako každoročně se v rámci openu hraje i jihočeský přebor, ve kterém se rozděluje pět finančních cen. Dlouho to vypadalo na slavný comeback Jindřicha Zapletala ml., který dlouhodobě pracuje v USA a šachy nehrál prakticky 20 let. Před 3-4 lety si táborský open zahrál, pak dlouho nic, letos si zkusil Fide Open v Pule, kde se mu nedařilo, jak by si přál, vše si pak vynahradil v Táboře. Po 8 kolech měl 6 bodů bez jediné prohry (když mimo jiné porazil IM Michálka a „zremizoval“ GM Vološina), v závěrečném kole de facto rozhodoval o vítězi, když černými čelil GM Tallovi. Už z nadpisu článku je jasné, jak partie dopadla, Jindřich bohužel poprvé prohrál, což ho stálo několik míst v celkovém pořadí a hlavně jihočeský titul přeborníka.

Jihočeským přeborníkem pro rok 2012 se tak stal domácí hráč Jan Trepka, jemuž se hrubě nevydařil úvod (1/3). Poté se však do toho „obul“, nastřádal 4½ z 5 a získal zlatou medaili. Celkem tedy 6½ bodu přineslo zlato. Hráči na 2 až 5 místě měli 6 bodů, takže je opět rozřadilo pomocné hodnocení. Stříbro FM Adolf Lacina (Strakonice), Bronz Zdeněk Vybíral (QCC České Budějovice), „bramborová“ Jindřich Zapletal (Sokol Tábor) a konečně pátá symbolická cena 200 Kč zbyla na „ředitele“ Milana Borkovce (Sokol Tábor).

V turnaji bylo dále rozdáno spoustu dalších cen, jak finančních, tak věcných, vše v hodnotě cca 55 000 Kč. Kdo má zájem o bližší informace, nechť nahlédne na stránky Sokola Tábor, kde se dozví daleko více.