FIDE Open Staré Město 2010

24.08.2010 06:43 | FIDE Open Staré Město 2010

Vítězem VIII. ročníku šachového turnaje FIDE Open Staré Město se stal GM Vladimír Talla se ziskem osmi bodů, který si do Beskyd odváží hlavní cenu turnaje ve výši 12000 Kč. Talla v posledním kole porazil Itala Bontempiho, který na ...

Vítězem VIII. ročníku šachového turnaje FIDE Open Staré Město se stal GM Vladimír Talla se ziskem osmi bodů, který si do Beskyd odváží hlavní cenu turnaje ve výši 12000 Kč. Talla v posledním kole porazil Itala Bontempiho, který na slovácký turnaj nebude vzpomínat úplně v nejlepším - dlouhou dobu byl vážným adeptem na jednu z předních příček a až porážka v posledním kole jej odsoudila k 9. místu.

Remíza z posledního kola v partii GM Marka Vokáče a IM Sebastiana Plischkiho stačila oběma jmenovaným na bronzovou respektive bramborovou medaili. Oba přeskočil turnovský IM Petr Neuman, který si výhrou nad Matějem Hrabušou zajistil stříbrnou příčku.

Stupně vítězů (zleva): Stříbrný IM Petr Neuman, vítězný GM Vladimír Talla a bronzový GM Marek Vokáč

Nejlepší ženou turnaje se stala Xuan Mai Phamová ze Zlína, která pouze díky pomocnému hodnocení porazila svoji oddílovou kolegyni Barboru Kolomazníkovou.

Nejlepším juniorem turnaje byl vyhlášen Petr Čižinský a na opačném věkovém pólu se z titulu nejlepšího seniora radoval Ján Bakalár.

Cenu pro nejlepšího hráče s FIDE ELO do 2200 vyhrál Tibor Čajka ze Slovenska, kategorii pro hráče s FIDE ELO do 2000 si do nedalekých Boršic odváží Luděk Volčík.

Svůj návrat k šachu oslavil bývalý hráč pořádajícího oddílu Radek Němec vítězstvím v kategorii pro hráče s národním ELO do 2000.

Turnaj byl zároveň hrán jako Přebor Zlínského kraje v šachu jednotlivců pro rok 2010. V mužské kategorii se blýskl domácí hráč a člen organizačního výboru František Vrána, který skončil na celkovém pátém místě a stal se krajským přeborníkem. Nejlepší ženou kraje je Xuan Mai Phamová hájící barvy ŠK Zlín a ze stejného klubu je i vítěz kategorie U20 Jakub Roubalík. Kategorii U18 dominoval boršický Luděk Volčík.

Přestože předběžný počet přihlášených překročil magickou hranici 200, nakonec za šachovnice ve staroměstském Společensko-kulturním centru zasedlo 181 hráčů. I přes menší účast titulovaných a ratingově silných hráčů zůstávají pořadatelé spokojeni - turnaj se počtem účastníků zařadil na třetí příčku v historii staroměstských Openů a účastí i obsazením se stále řadí mezi špičkové open turnaje v České republice.

Spokojenost většiny účastníků lze poznat jak z jejich přímých reakcí, tak z toho, že v početném startovním poli se objevuje spousta hráčů všech výkonností, kteří se na Slovácko každoročně vracejí - to je pro pořadatelský tým to nejlepší poděkování a výzva pro přípravu dalšího ročníku.