Prague International Chess Festival

Favorit Gregor potvrdil suverénně své nasazení

14.10.2008 08:10 | Fejfarův memoriál 2008

Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu konal již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. Účast byla tentokrát skrovnější, úroveň také (pouze 11 hráčů nad 2000 s favority Gregorem (2267) a Vránou (2215), přesto...

Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu konal již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. Účast byla tentokrát skrovnější, úroveň také (pouze 11 hráčů nad 2000 s favority Gregorem (2267) a Vránou (2215), přesto si myslíme, že až na trable s losováním posledního kola se turnaj vydařil. Na cenách bylo vyplaceno celkem 8.300,-Kč v hotovosti a rozdáno bylo ještě dalších 7 věcných cen. Za podporu turnaje děkujeme Městu Nový Bor a firmě Aktivit s.r.o.

Hustá mlha zapříčinila pozdní příjezdy hráčů z větších dálek, ale jinak proběhla úvodní prezentace řádně. Nakonec nedorazila pouze výprava z Varnsdorfu, která předehrávala úvodní zápas družstev se Slavií Liberec a zapomněla se odhlásit. Vzhledem k problémům s včasným vydáním propozic (ohrožena byla hrací místnost), je však účast 44 hráčů třeba považovat stále za vcelku slušnou.

Turnaje jsem se nakonec zúčastnil krom role rozhodčího i jako aktivní hráč. Zahrál jsem si sice pěkně, ale výsledek i předvedená hra byly poměrně tristní. Velmi pěkně jsem ale prohrál třeba s Dr. Jandou.1.c4? Ve špatné pozici jsem aspoň „aktivně“ nakopl kobylu. 1...Jb4 2.Kc3 Při c4 jsem si myslel, že vnesu mezi figury černého trochu chaosu, opak je ovšem pravdou. Hned po Jb4 jsem si uvědomil, že zamýšlené Kc3 nikam nevede pro Ja4, ale proč neopakovat tahy, hlavně se moc nezdržovat počítáním, jsou to přece jenom blicky... 2...Jbxd3!! Rána z čistého nebe! Černý mi sebral figuru a nemůžu jí dobrat pro krásný úsporný mat! Ještě jsem to chvíli zkoušel (3. Vb1), ale nebylo vůbec kudy..3.cxd3 Ja4#.Vše běželo jako po drátkách až do losu posledního kola. Někteří účastníci si dokonce velmi pochvalovali, jak turnaj pěkně odsýpá – to bylo zásluhou nehrajících pomocných rozhodčích Petra Boleslava a Václava Bartoše. Já zase v roli hlavního rozhodčího kvitoval s povděkem, že nevznikají žádné spory a panuje skvělá přátelská atmosféra.

Bojovalo se do posledního dechu – zde zkouší novoborského Marečka z lekce rychlého matování krásnolipský Trávníček.

Menší počet hráčů měl ale za následek, že losovací program Swiss Manager měl náhle velký problém nalosovat poslední kolo. Při výpočtech se chytl do nějaké smyčky a nakonec zkolaboval úplně. V tu chvíli se ukázalo, jak užitečné je ukládat si průběžný stav turnaje - všechny kola po obědě se do něj totiž musely cpát nanovo. Jenže pak ani pokusy zkušených rozhodčích nepomohly program přinutit k losu. Jelikož prodleva v tu chvíli již nabírala kritických rozměrů, rozhodli jsme se nakonec 19. kolo zrušit a vyhlásit jako konečné výsledky po kole 18.

Jídelna Crystalexu poskytuje hráčům vysoký komfort.

V turnaji s přehledem zvítězil Jiří Gregor. Loňské stříbro Petra Kučery tentokrát potvrdil jeho synovec Petr Kučera ml. Bronz zbyl na našeho Honzu Vránu.

Nejlepší ženou se stala Monika Štěrbová s 9 body. Vlevo stojí Tereza Bendová, která získala o půl bodu méně a vpravo třetí v pořadí, naše Dana.

Odkazy:

propozice
Výsledky
Reportáž 2007
Fotogalerie 2007
5x 969x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
14.10.2008 18:55 | Autor neznámý

Je zcela zřejmé, že bychom v posledním kole vyhráli úlně všichni, kdyby nám to zlomyslný program nepřekazil.

14.10.2008 15:14 | Autor neznámý

Já jsem se v posledním kole taky chystal vyhrát, škoda:-). Myslím, že s programem se zkoušely různé triky, ale jelikož to už pak trvalo příliš dlouho a někteří hráči byli již na odjezdu, tak jsme to usekli. Chtěl jsem všem poděkovat, že to vzali v klidu a pohodě.

14.10.2008 13:35 | Autor neznámý

Viktore,hluboké koření nad Vaší pamětí,já bych tu pozici nedal dohromady už po půl hodině :-).Hezký turnaj v pěkném prostředí (škoda by byla zániku Crystalexu,mám tam pacienty-i ti jsou skeptičtí,nevěří,že se výroba udrží,bohužel sklo se již nekupuje,je to smutné,ale je to tak),jen jsme se zasmáli s Jindrou Papayem,že Fejfar je nějaký zakletý,občas se tam něco "stalo".Pamatuji,kdy se program sesypal po asi 13 kole,ale to byly pionýrské doby nastupujících programů.Tyto drobnosti se dají přežít,jen kdybych věděl,že to 18.kolo bude poslední,tak bych Honzu Oreského asi zmastil a možná obhájil 5.místo :-).

14.10.2008 11:32 | Autor neznámý

Pro případ, že nelze najít kombinaci za použití daných pravidel, by měl mít program možnost přepnutí do nouzového režimu, v němž nabídne nasazení s porušením některé podmínky, např. že se někteří hráči vzadu spolu utkají podruhé.

14.10.2008 09:56 | Autor neznámý

Nj, zálohovat, zálohovat, co kdyby "jen" vypadl proud? Ale po bitvě je každý generálem... Spíš mě překvapují problémy SwissManageru. Sám jsem kdysi švýcar programoval ještě pro firmu Honzy Ambrože a podobných záseků pamatuju několik, přičemž vždy za to mohla chyba programátora ;) Že byste tedy taky nějakou odhalili? Jo a zkusili jste 19. kolo nasadit ručně?

Připravuje se