Prague International Chess Festival

S Antonínem Surmou o ....

07.10.2008 07:10 | Extraliga dorostu 2008/2009

První víkendové extraligové klání dorostu skončilo, můžeme, potažmo vedoucí představitelé týmů, bilancovat. O krátký rozhovor jsme požádali Antonína Surmu. Přínosem pro mládežnický šach byl i on-line přenos ze všech utkán...

První víkendové extraligové klání dorostu skončilo, můžeme, potažmo vedoucí představitelé týmů, bilancovat. O krátký rozhovor jsme požádali Antonína Surmu.
Přínosem pro mládežnický šach byl i on-line přenos ze všech utkání BŠŠ Frýdek-Místek. Díky tomu si mnozí z Vás mohli nedělní dopoledne zpríjemnit sledováním napínavého zápus s Lokomotivou Brno.

Jak hodnotíte celkové vystoupení vašeho týmu?
Nepopírám, že jsme chtěli mít plný počet bodů. Tři utkání jsme sehráli na jedničku, ale s Brnem se nám utkání nepovedlo. Takže z pohledu bodů je to neúspěch. Nicméně v našem vystoupení bych našel více pozitiv než negativ. Celý tým hrál jako opravdový tým a nebál se ve prospěch družstva i osobních ztrát. Což z dlouhodobého a výchovného hlediska je pro nás skvělá zpráva.

Utkání 3. kola BŠŠ Frýdek-Místek vs Lokomotiva Brno. Zleva Vojtěch Plát v souboji na první šachovnici s Honzou Krejčím (zdroj: jmšs)

Co říkáte k prohranému utkání s Lokomotivou Brno a jaké tam můžete najít pozitiva, když jste prohráli?
Utkání jsme bohužel nezvládli a prohráli si jej sami díky hrubým chybám. Někdy se to prostě stane, že v jeden okamžik a v jeden zápas vás potká tolik chyb. Nebyl jsem fyzicky přítomen, takže hodnotím z toho, co jsem viděl na on-line či mi řekl trenér Standa Jasný. Začalo to brzkou prohrou Honzy Krejčího, kterému partie vůbec nevyšla. Ostatní šachovnice však nenaznačovaly, že bychom se měli strachovat o výsledek. Jenže pak Magda Miturová v jasně lepší pozici zahrála jednotahovou hrubku a více než remízu již vybojovat nešlo. Ale utkání bylo pořád pod kontrolou, protože Jakub Rabatin a Tomáš Pavelek měli na svých šachovnicích bod v náš prospěch a Tomáš Pecha s Jirkou Kočiščákem měli rovinu. Naneštěstí hrubým chybám nebyl konec a do matu si vlezl Tomáš Pavelek a chybu udělal i Jirka Kočiščák a utkání bylo prakticky rozhodnuto. Jakub Rabatin svou partii vyhrál a již se jen čekalo, jak si povedou Tomáš s Jirkou. Oba ukázali, co je to hrát pro tým. Tomáš se snažil na samé hraně rizika partii v koncovce zkomplikovat, ale víc než remízu nevydoloval a Jirka předvedl názorně, že hra pro tým je nad hru na své triko. Soupeř prakticky silou vynucoval remízu, ale Jiří stále v časovém presu pro oba hráče, nacházel různé „špeky“, jenže ty se neujaly. A na závěr vymyslel „hop nebo trop“, ale soupeř byl pozorný a byla z toho prohra nejen pro Jiřího, ale i celý tým. Tomáš a Jirka předvedli jak hrát v zájmu družstva a toho si nesmírně cením. Závěrem chci říct, že Brno vyhrálo zaslouženě, protože dokázalo využít našich chyb a k vítězství mu gratuluji.

Jaké jsou nyní vyhlídky vašeho týmu na celkové umístění?
Pro nás se cíl nemění. Chceme obhájit mistrovský titul. Jistě, již to nemáme jen ve vlastních rukou, ale budeme i nadále poctivě pracovat a snažit se být úspěšní a trpělivě sbírat body a na závěr je sečteme a uvidíme, jaké pořadí nám ty body dají. Již nejednou jsme byli v pozici útočícího zezadu a podařilo se, proč by tomu nemohlo být i tentokrát? Brno teď bude pod velkým tlakem, nesmí nic neztratit a s tím se vyrovnat nebude jednoduché. A pozor, ještě je tu skupina západ a tam jsou také aspiranti na titul, takže z celkového hlediska je ještě vše otevřené. A pokud si cíl nesplníme? Žádná tragédie, kdo sleduje vývoj BŠŠ, tak ví, že toto je jen cíl krátkodobý, ale my jdeme především za cíly dlouhodobými, tam zlatá či jiná medaile nerozhoduje.

Ve východní skupině díky BŠŠ mohli fanoušci sledovat boje on-line (zdroj: jmšs, autor: Stanislav Vémola)

Postarali jste se o zajištění historicky prvního on-line přenosu s extraligy dorostu základní skupiny. Co Vás k tomu vedlo?
Zakoupili jsme 9 souprav na on-line přenosy partií, protože bychom rádi všem frýdecko-místeckým šachovým příznivcům a nejen jim, ale všem milovníkům šachové hry, zprostředkovali přenosy z významných akcí, které pořádáme či kam budeme jezdit. Ano, chceme přenášet i utkání z venku, což je pro naše příznivce jistě dobrá zpráva. A Extraliga dorostu ve Vyškově? To byla první příležitost si vše vyzkoušet a podařilo se. Velké poděkování si zaslouží panové Vladan Pecha a Petr Záruba, kteří se tohoto úkolu ujali a zvládli jej na jedničku. Kdo již měl někdy s přenosem zkušenosti, tak ví, že to vůbec není snadné, aby se přenos zdařil a Vladan s Petrem to zvládli. Moc jim děkuji. Věřím, že spokojeni byli všichni, kdo přenosy sledovali a diváků bylo pro nás neuvěřitelně mnoho! Takže Vladane a Petře, děkuji za všechny.

5x 729x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
08.10.2008 10:46 | Autor neznámý

Německá Bundesliga (a stejně tak např. anglická 4NCL, která je vlastně celým systémem soutěží) jsou samostatné právní jednotky nezávislé na domácí Šachové federaci (v Německu je Schachbund členem Bundesligy). Řídějí si to sami zástupci klubů, kteří si zvolí vedení a určují směr. Kluby pak do tohoto systému přispívají - živí si ho. V Německu to stačí zhruba na provoz stránek Bundesligy (velmi dobrých), v Anglii získává 4NCL peníze ze startovného (300 liber za 1. divizi), registračních poplatků (16 hráčů na soupisku lze napsat v rámci startovného zdarma, každý další je za 5 liber), divokých karet (10 liber) a podílu z ubytování na hotelech, kde se liga koná. Platěj se z toho opět stránky, ale třeba i velmi slušné 2 ceny pro nejlepší týmy (vítěz divize 1 bere asi 3600 liber).
Německá liga je narozdíl od naší už tak finančně náročná, že to neužíví jeden nadšenec s malou firmou, kluby jsou si vědomi, že potřebují být hodně vidět, aby sehnaly silné sponzory. Proto si samy určují poměrně náročné podmínky ohledně toho, kde se může nejvyšší liga hrát a jak má vypadat její propagace. U nás je to většině týmů vcelku jedno, proto zatím takovýto směr nehrozí. Zajištění on-line vybavení je investicí přes 100 000,- Kč a musí se to také někdo naučit (zaškolení pro zájemce není takový problém). Nejen my nabízíme i pronájem šachovnic i s obsluhou, žádný tým zatím zájem neprojevil.

08.10.2008 10:20 | Autor neznámý

re Viktor-ta podmínka mít on-line mi začíná připomínat podmínku mít na zápas "reprezentativní" místnost :-).Možná by materiální zajištění nebylo už takový problém,ale neumím si představit zajištění přenosu nějakými techniky,kdy to byl problém i pro profesionání programátory (jak jsem měl jednou možnost sledovat).Kde je brát a "nekrást" ?

07.10.2008 22:48 | Autor neznámý

Jistě, online přenos je otázkou peněz (materiálním vybavení klubů) a taky záleží na precizní práci těch techniků. Proto ještě jednou díky za jejich realizaci. PS. Škoda, že extraliga se termínově kryje s ostatními nižšími soutěžemi, takže si toho online bohužel moc neužiju(jeme).

07.10.2008 22:23 | Autor neznámý

To trvalo i v bohatém Německu poměrně dlouho, teprve od letošní sezóny je on-line podmínkou. Od letoška se ale tedy snad dočkáme přenosů Extraligy i z Frýdku-Místku! :-)

07.10.2008 18:56 | Autor neznámý

Jako šachový fanda tímto děkuji oddílu BŠŠ Frýdku-Místku za zajištění online přenosu. Byla to myslím dobrá propagace šachu a našeho mládežnického šachu vůbec. Škoda jen, že nebyly zajištěny online přenosy ze všech zápasů extraligy, ale to je už spíše námět pro šachový svaz. Ještě jednou díky!

Připravuje se