Prague Chess Festival

Pozdě ale přece

25.11.2008 13:59 | Druholigový souhrn 2008/2009

O den později než bývá zvykem, přesto i nyní Vám přinášíme zpravodajský souhrn ze 3. kola druholigových soutěží. O uplynulém víkendu bylo odehráno 35 zápasů, z čehož logicky vyplývá, že jeden zápas byl odložen. A světe div...

O den později než bývá zvykem, přesto i nyní Vám přinášíme zpravodajský souhrn ze 3. kola druholigových soutěží. O uplynulém víkendu bylo odehráno 35 zápasů, z čehož logicky vyplývá, že jeden zápas byl odložen. A světe div se, tentokrát se odkládalo v české části, kde toto nebývá příliš zvykem. Na požadavek Turnova “B“ přijalo odložení utkání družstvo Lysé n/L “B“, čímž turnovským umožnilo zúčastnit se silně obsazeného turnaje družstev v německé Hoyerswerdě (za domácí družstvo zde mj. hráli IM Šimáček, IM Neuman a GM Lechtýnský). Týmy však ne vždy svým soupeřům vyhoví – otázkou je, zda k tomu vedou objektivní důvody v podobě často uváděné nemožnosti sehnání hrací místnosti na odlišné datum, nebo důvody čistě taktické. Proč náš soupeř chce přeložit zápas? Určitě mu chybí nějaký hráč, takže mu vstříc nevyjdeme... Setkal jsem se ovšem už i s argumentem: „Na šachy mám vyhrazenou neděli.“, a to prosím bez jakéhokoli dalšího komentáře... Naštěstí Lysá n/L se k podobným výmluvám neuchýlila, a tak jsem např. já mohl nečekaně uvolněného víkendu využít k návštěvě Vídně. Díky:-)
2. liga A
TJ Sokol Praha -Kobylisy A 6,5 – 1,5 ŠK Pyrit Příbram A
TJ DUKLA Praha A 4,5 – 3,5 Sokol Klatovy A
Sokol Plzeň 1 B 6 – 2 Sokol Platan Písek A
Sokol Tábor A 4,5 – 3,5 TJ Pankrác Praha B
QCC České Budějovice A 5 – 3 Šakal Kozolupy A
QCC České Budějovice B 2,5 – 5,5 ŠK Viktoria Žižkov Praha A

Po výhře 5:3 se Šakalem Kozolupy si stále bezchybně počínají hráči Českých Budějovic “A“. Alespoň podle dosavadní tabulky soudě se ovšem neutkaly zatím se žádným ze silnějších soupeřů, přesto vydařený start v takto vyrovnané skupině jednoznačně určuje favorita na postup. Na čelní příčky mohou po slibném začátku pomýšlet i další Jihočeši – Tábor, který v těsném souboji porazil Pankrác “B“, a také Písek, který si však dosavadní bezchybnou bilanci pokazil v Plzni. Na místní Sokol Plzeň I “B“ však jednoznačně nestačil – výsledek 6:2 hovoří za vše. Nadvládu Jihočechů alespoň trochu koriguje ještě předloni prvoligová DA Praha, která těsně vyhrála bojovný zápas se Sokolem Klatovy. Ostatně až na Pankrác, která se letos trápí ve druhé i v první lize, se v neděli dařilo všem pražským týmům – první výhry v sezoně si totiž připsaly i Viktorka Žižkov a Sokol Kobylisy.

2. liga B
TJ SSZŠ Litvínov 4 – 4 Karlovarský šachklub Tietz"A"
ŠK Sokol Vyšehrad"B" 5,5 – 2,5 Slovan Jirkov"A"
ŠK Sp.Ústí n.L."A" 3 – 5 TJ Neratovice
ŠK Teplice 7 – 1 TJ Bohemians Praha"B"
Marty Baník Most 4 – 4 Baník Hexion Sokolov
ŠK Kladno"A" 2,5 – 5,5 1.Novoborský ŠK"C"

Přesun týmů z patrně nejsilnější skupiny “C“ do přijatelnějšího “béčka“ šel týmům k duhu – 1. Novoborský ŠK “C“ po výhře a Kladně skupinu vede a loni o záchranu bojující Neratovice jsou se dvěma výhrami jen o pomocné hodnocení mimo medailové stupně. Naopak tradičně na medaile útočícím týmům se příliš nedaří – Ústí n/L prohrálo 3:5 právě s Neratovicemi a loni druzí Bohemians “B“ po jednoznačné prohře 7:1 v Teplicích na své první body stále čekají! V tomto směru jim “zdatně konkuruje“ již jen Jirkov, který odevzdal všechny body i Vyšehradu “B“. Zbylé 2 zápasy skončily remízami, což zřejmě nejvíce zamrzí Litvínov, pro nějž to byla vůbec první bodová ztráta v ročníku.

2. liga C
SK OAZA Praha 5,5 – 2,5 2222 ŠK Polabiny C""
ŠK Zikuda Turnov B"" odloženo JOLY Lysá nad Labem B
TJ Tourist Biomedica Říčany 3,5 – 4,5 Sokol Mladá Boleslav
Sokol Kolín 3,5 – 4,5 Šachklub AD Jičín
TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 5 – 3 ŠK Sokol Vyšehrad C""
ŠK Rapid Pardubice 3 – 5 TJ Slavia Hradec Králové B""

Z jičínských hvězd zvítězil jen GM Meduna a s bilancí 2/2 je opravdovou oporou

Do vedení se výhrou 4,5:3,5 v Říčanech dostává Mladá Boleslav, ale na nejvyšší příčce se nemusí udržet ani do dalšího kola – pokud příští sobotu dohrávka mezi rezervami Lysé n/L a Turnova neskončí remízou, může se před ní dostat právě vítězné družstvo. Po zaváhání v úvodním kole se nahoru derou družstva Hradce Králové a Jičína, když je nedokázaly zastavit Pardubice, resp. Kolín. Pro Rapid Pardubice to znamenalo vůbec první bodovou ztrátu v sezoně, nicméně po loňských starostech o záchranu je letos částečně i díky lepší docházce zřejmě čekají příjemnější starosti. Toto tvrzení se ovšem ani zdaleka netýká Polabin “C“, které si už v prakticky důležitém záchranářském duelu prozatím nulových celků neporadily s Oazou Praha a zůstávají bez bodu poslední. První výhru si totiž připsalo už i Vrchlabí, což znamená, že ani případná výhra nezaručuje Polabinám odpoutání se od posledního místa.

2. liga D
ŠK Bohemia Pardubice A 3 – 5 ŠK Vysoké Mýto
Pila Ořechov A 3,5 – 4,5 TJ Sokol Zaječice A
ŠK Caissa Třebíč B 5,5 – 2,5 ŠK Kuřim KME-DDM A
SPgŠ+G Znojmo A 5,5 – 2,5 ŠK Caissa Třebíč A
2222 ŠK Polabiny B 5,5 – 2,5 ŠK Gordic Jihlava B
TJ Žďár n. Sázavou A 4,5 – 3,5 ŠK Duras BVK-Královo Pole B
2. liga E
ŠK DURAS BVK Královo Pole C 3,5 – 4,5 MKS Holešov
A64 PROCLIENT Grygov B 7,5 – 0,5 Tatran Poštorná
AŠK DA Olomouc 3,5 – 4,5 ŠK Staré Město C
TJ Tatran Litovel B 6,5 – 1,5 T.J. Sokol Šumperk
ŠK Lokomotiva Brno B 3 – 5 ŠK Zlín B
ŠK Lokomotiva Brno C 4 – 4 ŠK Staré Město B

U skupin plně nebo alespoň z části zasahujících na jižní Moravu předávám slovo webu Jihomoravského šachového svazu, který jen doplňuji o odkazy na reportáže na stránkách jednotlivých klubů:
Caissa Třebíč
Polabiny
Staré Město
Lokomotiva Brno

2. liga F
Slavoj Bruntál 3 – 5 TJ Mořkov
ŠK Labortech Ostrava "B" 5 – 3 Sokol Dobrá
TJ VOKD Poruba 3,5 – 4,5 BŠŠ Frýdek-Místek "B"
SK Slavia Orlová "B" 4 – 4 Chessmont Rožnov p.Radhoštěm
Baník Havířov 3 – 5 TJ Mittal Ostrava "B"
ŠK Zlín "C" 3 – 5 Zbrojovka Vsetín

Na čele se výhrou nad Sokolem Dobrá udržela rezerva extraligového Labortechu Ostrava a protože poslední pronásledovatel v podobě Havířova prohrál 5:3 s Mittalem Ostrava “B“, zvýšil se náskok na 2 body právě od městského rivala. V popředí se tradičně drží i rezerva Frýdku-Místku, která nejtěsnější výhrou nad Porubou napravila zaváhání z předchozího kola. Na opačném pólu tabulky zůstává i přes první remízu Rožnov p/R, který se alespoň bodově dotáhl na Zlín “C“, který v bojovném zápase bez jediné remízy podlehl ve valašském dery Vsetínu 3:5.

Partie

Prozatím jsou zveřejněny pouze 4 zápasy ze skupiny F.

Odkazy

Svazová databáze
18x 1946x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat
29.11.2008 15:27 | Autor neznámý

Ale ne větě "Na šachy mám vyhrazenou neděli" nevidím nic špatného, někteří v sobotu pracují (nebo je zapřáhnou doma). Od toho je rozpis, aby si každý dopředu zařídil volno a výjimkou by měly být jen živelné pohromy a technické potíže ohledně hrací místnosti apod.

29.11.2008 10:28 | Autor neznámý

Honza Svatoš: Samozřejmě, vyjít vstříc povinnost rozhodně není. Ale daleko sympatičtější mi přijde alespoň snaha. Např. přístup Jičína, kterému Turnov nabízel v 1. kole předehrávku v sobotu s tím, že klidně místo doma nastoupí u nich. Kapitán Jičína zjistil stav družstva a následně odpověděl, že se to bohužel ne všem hodí a že tedy nemohou vyhovět. Naproti tomu kapitán nejmenovaného oddílu v loňské sezoně odpověděl pouze: "Na šachy mám vyhrazenou neděli."

27.11.2008 19:11 | Autor neznámý

Každý, kdo rozumí trochu legislativě, ví, že se člen orgánu rozhodující ve vyšší instanci nesmí předem veřejně vyjadřovat k možné sporné záležitosti (liga). Ohledně KP se informace nezakládá na pravdě. Jinak k funkcionářským dotazům slouží jiné formy, na neanonymní email (moje adresa je znám) rád v souladu s legislativou odpovím. Zde budu psát (bude-li zájem) články jako hráč či divák nebo např. jako jsem psal z MS mládeže ve Vietnamu, nikoliv funkcionářskou diskusi. Pavel Ch, t.č. pověřen řízením STK ŠSČR

27.11.2008 18:42 | Autor neznámý

re Honza Svatoš a Martin Śmajzr-abychom si rozumněli,a došli"in medias res".Co jsem nepochopil,a zústane mi utajeno ,je,že předseda STK Pavel Chrz ostře vystoupil proti mému "souhlasu" (jen jsem vzal na vědomí,viz níže) odložení zápasu v KP ÚŠS mosteckých družstev,zatímco k této kauze (v 2.lize C") zachovává hluboké mlčení-dělat pštrosí politiku (pod rouškou rozhodnutí VV se k ničemu nevyjadřovat)ničemu dobrému neslouží.

27.11.2008 13:55 | Autor neznámý

Ahoj, souhlasím s tím, co zde uvádí Martin Šmajzr. Takto na začátku soutěže, ve 3. kole, není důvod soupeřům, pokud se dohodnou, nevyhovět, pokud sehrají utkání do dalšího kola, tak jistě žádné ovlivnění soutěže nehrozí, u předposledního kola už radši nepovolil nic, ani soupeřům ze středu tabulky. Ovšem možnost dohrávky by měla být jasně uvedena v řádech, jinak hrozí ono známé "za dobrotu na žebrotu". Co se týče otázky, zda soupeři mají, či nemají vyhovět požadavku soupeře na přeložení: Rozpis soutěže je znám všem dopředu, hráči si mj. plánují volno ať už doma, nebo i v práci, takže určitě není žádná morální povinnost vyjít vstříc soupeři jen proto, že si jeho hráči chtějí někde jinde zahrát pro zábavu či pro výdělek turnaj. Jde jen a jen o dobrou vůli a možnosti.

26.11.2008 14:17 | Autor neznámý

Já bych na místě pana Jandy místo pokuty uložil delikventům 50 hod. veřejně prospěšných prací na rozvoji šachového hnutí (dohromady pro celý tým).

26.11.2008 10:44 | Autor neznámý

Jsem rád, že se tu rozjela velice zajímavá debata. Přiznám se, že jsem ani sám nevěděl, že se smí jen předehrávat a ne dohrávat. V tomto případě vidím v Rozpisu soutěže výraznou chybu - jaký je v této fázi soutěže rozdíl mezi předehrávkou a dohrávkou? O ovlivnění průběhu soutěže v takto brzké fázi nemůže být ani řeč. Neumožnění dohrávky by totiž hráčům Turnova nedovolilo zahrát si vedle ligové soutěže ještě kvalitní rapidturnaj. Proto touto formou děkuji Martinovi Šmajzrovi za lidský přístup.

26.11.2008 09:19 | Autor neznámý

To souhlasím, ale při jakékoliv takovéto změně to předpokládá, že jednak musí souhlasit soupeř a jednak vedoucí soutěže. Když by se jednalo o družstva na obou pólech tabulky, tak to samozřejmě ke konci soutěže nepovolím. Ten souhlas vedoucího soutěže nutný je. Nikdo mě ale nepřesvědčí, že třeba tento případ Turnov - Lysá nějak regulérnost soutěže ovlivní. Direktivně jsem jim to sice zakázat mohl, ale neviděl jsem pro to žádný závažný důvod. A co mám zkušenosti, tak takových případů je minimum a ještě jsem neřešil případ, že by to někdo chtěl zneužít (a to vedoucího soutěží dělám cca 11 let a třeba letos mám 9 soutěží...).

26.11.2008 08:14 | Autor neznámý

Martine, odložení zápasu v předposledním kole regulérnost soutěže ovlivňuje velmi výrazně. Znalost výsledku soupeřů je jak v boji o postup, tak o udržení velikou výhodou. Navíc se tím otevírá možnost dohodnutí výsledku...

26.11.2008 07:38 | Autor neznámý

Nesouhlasím ani s Martinem Šmajzrem,ani s p.Čápem ani Viktorem :-). Viktore-u mě (v KP)je za co pokutovat-bývávalo zvykem,že družstva měla povinnost dostaečně dlouhoho dopředu oznámit změnu termínu zápasu vedoucímu soutěže,bývávalo to minim.14 dní,teď se doporučuje oznámit změnu už na losovací schůzi.To že mi to mostečáci oznámili jen 3 dny předem,to důvod k pokutě je . Re Šmajzr-domluvili jsme si určitá pravidla (SŘ,Rozpis soutěže atd),ten by se měl dodržovat-to s byrokracií nemá nic společného.Já jsem v udělování výjimek velmi opatrný,jak povolíte jednu,bedete jich mít za chvíli 5.Nikde v Rozpise není uvedeno,do kterého kola jsou výjimky uvedeny-to má Lopezo pravdu. A měl by být stejný metr-byl jsem osobně náhodně přítomen telefonického rozhovoru,kdy Pavel Chrz (dočasně designovaný předseda STK místo Jandourka)vyčítal Jindrovi Papayovi,že jsem byl na mostečáky "měkký" (potažmo že jsem ovlivnil svým rozhodnutím KP-ale opakuji,zde ten důvod závažný ,z mého hlediska na rozdíl od 2.ligy "C",byl).Tak to jsem zvědav na názor Pavla Chrze v tomto případě(u Martina Šmajzra). A souhlasím s Lopezem,že těch nepřesností je v Rozpise dost(přivítám další připomínky),ale je to ještě komlikované,že kolikrát Rozpisy KP se liší od Rozpisů lig (které se někdy výrazně změní),tak to aby vedoucí se v tom dobře orientoval a měl hlavu "jako škopek" :-)

26.11.2008 07:37 | Autor neznámý

Já bych to ještě upřesnil. Pokud bude zápas dohrán před následujícím kolem, tak bych to určitě povolil (klidně i v předposledním kole). Pak si myslím, že to nijak regulérnost soutěže nemůže narušit. Samozřejmě nelze povolit odložení posledního kola.

25.11.2008 22:37 | Autor neznámý

Jasně, podle mne je rozumný také. Ale co kdyby situace nastala třeba v 8, nebo 9 kole. Zde si myslím, že by půlka lidí tento názor za rozumný přestala považovat. Přitom by stačilo přidat do rozpisu možnost, aby se dvě družstva dohodla na změně termínu (přičemž tato možnost by byla omezená třeba do 6 kola) a vedoucí nemusel nic schvalovat. Tím by byla daná pro všechny stejná pravidla a bylo by po sporech.

25.11.2008 22:14 | Autor neznámý

Souhlasím s názorem Martina Šmajzra, je v souladu se zdravým rozumem.

25.11.2008 22:10 | Autor neznámý

Viktore, tebou citovaná věta pouze upřesňuje předchozí. Tj. družstva mohou žádat pouze o předehrání a navíc to musí schválit vedoucí. Pokud budeme předpis brát tak, že vedoucí může rozhodnout jak chce, pak se nutně dostaneme do situace, kterou popsal pan Janda - vedoucímu bude vždy jedna strana spílat. Přitom by stačilo změnit rozpis tak, aby například v prvních 5 (nebo 6) kolech mohly družstva požádat i o dohrání v pozdějším termínu. Tím by se navíc zajistil stejný metr pro všechny. Nejde tady o přehnanou byrokracii - ten předpis je prostě blbý. Pokud se podaří z legislativy odstranit podobné nejasnosti, tak bude mnohem méně sporů.

25.11.2008 21:56 | Autor neznámý

Já v tom problém nevidím. To utkání bude dohráno ještě před následujícím kolem (což je podle mě podstatné) a jedná se teprve o 3. kolo... Když se obě družstva dohodla, tak v takovémto případě jim to direktivně zakázat mě přijde silně byrokratické. Obdobná situace nastala v minulých letech několikrát, vždy se to povolilo a nikdy proti tomu nikdo neprotestoval. Samozřejmě do jisté míry porušení rozpisu to je, ale já jsem jim to schválil a tudíž za to můžu být popotahován jen já. Na to téma si ale případně s STK rád promluvím :-)

25.11.2008 21:26 | Autor neznámý

Mrknul jsem na to a podle mě je není za co pokutovat. Citace 5.2. je ukončena předčasně, o větu dále se praví: "Změny termínu, času a místa v průběhu soutěže jsou možné jen za souhlasu vedoucího soutěže." Pokud jste tedy nepřistoupil k 1) a nepovolení změny, tak jste tedy nejspíš změnu schválil. Tím je vše v pořádku a není za co pokutovat - nedošlo k žádnému provinění.

25.11.2008 20:56 | Autor neznámý

Porušení rozpisu mi přijde jako dostatečný důvod pro kontumaci. Vzhledem k tomu, že v první polovině soutěže nemůže odložení zápasu nikoho poškodit, tak bych byl pro změnu tohoto rozpisu.

25.11.2008 16:52 | Autor neznámý

No,Martine,to odložení zápasu v 2.lize C znamenalo porušení Rozpisu soutěže dle článku 5.2 : "Na případných změnách hracího termínu nebo hodiny se družstva mohou dohodnout na losovací schůzi. Je přípustné dohodnout se pouze na předehrání zápasu, nikoliv na dohrávce v pozdějším termínu".Konec citace. To odložení by mělo být opravdu výjimečné.A ten důvod mi výjimečný nepřipadal.Aby toto nebylo tak jednoduché,tak mi v KP před nedělním 3.kolem dvě mostecká družstva oznámila odložení svého zápasu.Zde ten důvod byl závažný,jedno družstvo mělo 4 mládežníky na polofinále republiky.Ovšem co mi vadilo,že se to nesnažila předehrát,a oznámila mi odložení zápasu 3 dny před kolem.Jak reagovat? 1) můj první moment byl je zkontumovat 2) no jo,ale má to háček,hned budou kolovat zvěsti,že likviduji z titulu své funkce soupeře Děčína. No,budou pokutováni,ale jsou nespokojenci,že jsem mostecké měl zkontumovat.Tak buď vám nadávají jedni,nebo druzí :-).Že by to byla vděčná práce,to se říci nedá,jsem zvědav na Konference,třeba se přihlásí mladí,kteří nás vystřídají :-))