Druhé ligy za polovinou

12.01.2009 09:59 | Druholigový souhrn 2008/2009

I po 6 kolech jsou stále ještě některé týmy bez ztráty kytičky - shodně se jedná o rezervy týmů působících v 1. lize. Ve skupině C slaví úspěchy Lysá n/L, v „éčku“ zase Tatran Litovel. Jiné skupiny jsou naopak daleko vyrovna...

2. liga A
ŠK Pyrit Příbram A 4 – 4 Šakal Kozolupy A
TJ Pankrác Praha B 3,5 – 4,5 ŠK Viktoria Žižkov Praha A
Sokol Platan Písek A 5,5 – 2,5 QCC České Budějovice B
Sokol Klatovy A 3,5 – 4,5 QCC České Budějovice A
TJ Sokol Praha -Kobylisy A 5 – 3 Sokol Tábor A
TJ DUKLA Praha A 3 – 5 Sokol Plzeň 1 B

Ani výhra Jindry Havlíka nad olympioničkou Eliškou Richterovou nepomohla Klatovům k bodovému zisku

České Budějovice “A“ dokázaly napravit zaváhání z minulého kola a vyhrály 4,5:3,5 v Klatovech. Navíc díky první prohře v sezoně vedoucího Tábora se Sokolem Kobylisy se opět vrátily do čela tabulky. Daleko horší bilanci má na svém účtu budějovické béčko a už se budu opakovat, když budu tvrdit, že tento tým je po porážce 5,5:2,5 v Písku již prakticky jistým sestupujícím. Obdobný osud podle mého nečeká Pankrác “B“, i když pražský tým se zatím v této sezoně trápí v obou ligových soutěžích. Důkazem budiž další těsná porážka, tentokrát v derby s Viktorkou Žižkov. V boji o záchranu si naopak pomohla Příbram, i když při tříbodovém systému by jistě uvítala lepší výsledek než remízu s přímým konkurentem z Kozolup. I přes porážku se Sokolem Plzeň “B“ naopak můžou být klidní vojáci z Dukly Praha a stejně tak Plzeňané, kteří se s nimi dorovnali na 10 bodech.

2. liga B
Karlovarský šachklub Tietz"A" 4,5 – 3,5 Baník Hexion Sokolov
TJ Bohemians Praha"B" 4 – 4 1.Novoborský ŠK"C"
TJ Neratovice 3,5 – 4,5 ŠK Kladno"A"
Slovan Jirkov"A" 1,5 – 6,5 Marty Baník Most
TJ SSZŠ Litvínov 1,5 – 6,5 ŠK Teplice
ŠK Sokol Vyšehrad"B" 4 – 4 ŠK Sp.Ústí n.L."A"

K oporám Karlovarského ŠK Tietz patří s bilancí 4/6 Jiří Soukup

Na čele tabulky došlo zákonitě ke střídání, protože Nový Bor “C“ uhrál za poslední 2 kola pouhý bod za včerejší remízu na Bohemians, čehož využily Teplice. V plné sestavě pro ně totiž Litvínov nebyl vážnějším soupeřem, když se výraznou ratingovou převahu podařilo transformovat v jednoznačnou výhru 6,5:1,5. Litvínov se tak propadl na 5. pozici, protože výhrou nad Sokolovem, resp. remízou s Ústím n/L se před něj dostala družstva Karlových Varů a Vyšehradu “B“. Velice dobře si zatím vede i Marty Most – přestože ratingové předpoklady ho jednoznačně odsuzovaly k boji o záchranu, tak po výhře 6,5:1,5 na půdě Jirkova má nyní již 9 bodů a na kontě pouze 1 prohraný zápas! Důležité záchranářské body si připsalo i Kladno, které vyhrálo 4,5:3,5 v Neratovicích, což v konečném důsledku znamená, že na sestupových místech se prozatím nachází Jirkov a poté velké překvapení v podobě Bohemians “B“ a Ústí n/L, tedy dva medailisté z loňské sezony!

2. liga C
2222 ŠK Polabiny C"" 4 – 4 ŠK Sokol Vyšehrad C""
Šachklub AD Jičín 6 – 2 TJ Slavia Hradec Králové B""
Sokol Mladá Boleslav 5,5 – 2,5 ŠK Rapid Pardubice
JOLY Lysá nad Labem B 7,5 – 0,5 TJ Spartak Sklípek Vrchlabí
SK OAZA Praha 4 – 4 Sokol Kolín
ŠK Zikuda Turnov B"" 6,5 – 1,5 TJ Tourist Biomedica Říčany

Nestandardní postavení vzniklo po 12 tazích partie Vaculík,M – Blümel,O

Lysá nad Labem “B“ po polovině soutěže nasbírala více bodů, než se mnoha družstvům nepodaří za celou sezonu. Včera si proti Vrchlabí připsala už třetí výhru 7,5:0,5 v sezoně! Nejbližší pronásledovatel na ni ztrácí již plných 6 bodů, a tak skupinu C můžeme na čele směle označit za nejjasnější. Tímto pronásledovatelem je ambiciózní nováček z Jičína, který výrazným poměrem porazil pravidelného medailistu, Hradec Králové “B“ (jičínská reportáž, hradecká reportáž). Na bronzový stupínek se po nepovedeném dvoukole ze začátku prosince dokázal propracovat Turnov “B“, který bez větších problémů porazil notně prořídlou sestavu Říčan. Ze zápasu přikládám i diagram z vlastní partie – takto šílenou pozici jsem po 12 tazích ve vážné partii skutečně ještě nezažil. Pro zkompletování všech 3 dosud sestupujících musíme k Vrchlabí a Říčanům přidat ještě Polabiny “C“, které jako jediné ještě nevyhrály. V jejich situaci už remízu s Vyšehradem “C“ musíme hodnotit jako ztrátu. V utkání týmů ze středu tabulky si příliš nepomohla Oaza Praha s Kolínem, kteří ve vzájemném zápase remizovali, naopak výhra 5,5:2,5 nad Rapidem Pardubice pomohla nevyzpytatelné Mladé Boleslavi těsně za medailové umístění.

2. liga D
ŠK Vysoké Mýto 5,5 – 2,5 ŠK Gordic Jihlava B
ŠK Caissa Třebíč A 6 – 2 ŠK Duras BVK-Královo Pole B
ŠK Kuřim KME-DDM A 2,5 – 5,5 TJ Žďár n. Sázavou A
TJ Sokol Zaječice A 1,5 – 6,5 2222 ŠK Polabiny B
ŠK Bohemia Pardubice A 4,5 – 3,5 SPgŠ+G Znojmo A
Pila Ořechov A 6,5 – 1,5 ? ŠK Caissa Třebíč B
2. liga E
MKS Holešov 4 – 3 ŠK Zlín B
T.J. Sokol Šumperk 5 – 3 ŠK Staré Město B
ŠK Staré Město C 5,5 – 2,5 ŠK Lokomotiva Brno C
Tatran Poštorná 3 – 5 ŠK Lokomotiva Brno B
ŠK DURAS BVK Královo Pole C 3 – 5 TJ Tatran Litovel B
A64 PROCLIENT Grygov B 6,5 – 1,5 AŠK DA Olomouc

U skupin plně nebo alespoň z části zasahujících na jižní Moravu předávám slovo webu Jihomoravského šachového svazu, který jen doplňuji o odkazy na reportáže na stránkách jednotlivých klubů:
Caissa Třebíč
Polabiny
Staré Město
Lokomotiva Brno

Zároveň ještě musím připomenout kuriózní situaci, na kterou jsme již včera upozornili v sekci bleskově ke kávě – zápas Pila Ořechov – Caissa Třebíč “B“ nebyl kvůli zásahu myslivců dohrán. Více zde a z druhé strany zde.

2. liga F
TJ Mořkov 6 – 2 TJ Mittal Ostrava "B"
Chessmont Rožnov p.R. 2 - 6 Zbrojovka Vsetín
BŠŠ Frýdek-Místek "B" 4,5 – 3,5 ŠK Zlín "C"
Sokol Dobrá 4 – 4 Baník Havířov
Slavoj Bruntál 5 – 3 SK Slavia Orlová "B"
ŠK Labortech Ostrava "B" 5,5 – 2,5 TJ VOKD Poruba

Před tímto kolem se zdálo, že mezi ostravskými rivaly se rozhodne až v posledním kole ve vzájemném zápase, ovšem těmto úvahám vystavil stop TJ Mořkov, který jednoznačným výsledkem 6:2 porazil Mittal Ostrava “B“. V čele tabulky se tak díky výhře 5,5:2,5 s dalším ostravským klubem VOKD Poruba (reportáž) udržel Labortech Ostrava “B“. S odstupem 3 bodů na prvního zůstává díky nejtěsnější výhře nad Zlínem (kterou jste mohli sledovat online) Frýdek-Místek “B“, který však po porážce s průběžným lídrem ve 2. kole musí čekat na jeho zaváhání. Co se boje o záchranu týká, tak téměř beznadějnou se zdá být situace Rožnova p/R. Nejde jen o další výraznou prohru, ale také o fakt, že již počtvrté v sezoně si v zápase nepřipsal jedinou vyhranou partii. Body tentokrát obdržel Vsetín, který se z pásma ponoru vyškrábal přes Zlín a Orlovou, která podlehla 3:5 v Bruntále. Poslední nezmíněný zápas klubů ze středu tabulky mezi Dobrou a Havířovem skončil dělbou bodů.

Odkazy

Svazová databáze
I po 6 kolech jsou stále ještě některé týmy bez ztráty kytičky - shodně se jedná o rezervy týmů působících v 1. lize. Ve skupině C slaví úspěchy Lysá n/L, v „éčku“ zase Tatran Litovel. Jiné skupiny jsou naopak daleko vyrovnanější – třeba Teplice (vedoucí ve skupině B) by se svým bodovým ziskem ve skupině D dělily 4. – 5. místo! Na začátku jsem zmínil 100% úspěšné týmy a nevynechám ani ty stoprocentně neúspěšné – bez jediného bodu zatím zůstávají České Budějovice “B“ a Duras Brno “B“.
11x 1672x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
16.01.2009 22:42 | Autor neznámý

Jen pár poznámek: Ano, prioritou by mělo být ten zápas dohrát. Až na ten nešachový hluk asi jiný podstatný důvod nebyl. Jenže ty podmínky mohly být v daném okamžiku stejné pro všechny jenom relativně. Asi něco jiného je, pokud hráč není na tahu a tak trochu "relaxuje", a naopak, pokud je hráč na tahu a usilovně přemýšlí např. nad klíčovým tahem v pozici (a např. je ještě i pod možným psychickým tlakem, jako je blížící se časová tíseň apod.) a v tom mu někdo (byť i nevědomky) zařve něco nešachového (viz reportáž) do ucha. To je pak taky těžký. A jak se má pak bránit družstvo hostí, jestliže domácí rozhodčí tvrdí, že je vše ok. A co se týče družstev a jejich hracích místností: to by vyšlo na samostatnou kapitolu. Vyskytne-li se taková situace (viz příklady pana Jandy) některému družstvu výjimečně (1x až 2x) za sezonu, budiž, ale opakuje-li se vícekrát, je to už námět k zamyšlení, jestli takové družstvo skutečně neumí nebo spíše nechce sehnat si jinou hrací místnost. Ostatně: je-li v místnosti jakákoliv teplota, pak jsou podmínky pro hru pro všechny stejné, nebo snad ne ?

15.01.2009 12:02 | Autor neznámý

re skippy-já za otřesné povazuji,když nějaký hrdinný anonym zneužívá své anonymity k expresivním výrazům.Můj názor byla reakce na názor VN. Jsme na diskuzi a podle toho bychom se měli také chovat.Kdysi jsem řešil protest jednoho družstva proti "neregulerním" podmínkám zápasu ,kdy domácí družstvo nesehnalo jinou místnost,než v restaurační mísnosti,která sousedila s provozem,takže do herní místnosti doléhal hluk od pivních skautů a TV. Protest jsem zamítl,protože obě družstva měla stejné podmínky ke hře a stejná byla (ne)regulérnost podmínek.To jsem měl domácí družstvo trestat za to,že nemělo možnost sehnat jinou hrací místnost? My v Děčíně máme pěknou místnost,ale dost často se stává,že v neděli dopoledne hrají cca do 11 hod. basket mládežníci-to je tam opravdu pěkný kravál (kam se na to hrabou myslivci :-).Zatím si na podmínky (buhudíky) nikdo nestěžoval.Já znám ASI TAK opravdu jednu nerulerní podmínku - a to teplotu v hrací místnosti do cca 12°C.Ale je to jen můj názor.

14.01.2009 22:11 | Autor neznámý

Ad pan Janda:"PAK byly podmínky stejné" s tím opravdu nemohu souhlasit. Stejné podmínky není totéž jako regulérní podmínky. Vašich názorů si vcelku vážím, ale tento je opravdu otřesný!

14.01.2009 21:39 | Autor neznámý

Z mého hlediska:zápas byl zahájen,takže PAK podmínky byly pro všechny stejné.Takže pokud hosté odjeli,pak jsou kontumace v jejich neprospěch v pořádku (nelze odjet od ROZEHRANÝCH partií-to je podstaný rozdíl !!)

14.01.2009 18:18 | Autor neznámý

Možná se mýlím, ale domnívám se, že rozhodčí měl přerušit utkání, "vyhnat" hráče od šachovnic a vyzvat domácí k nastolení regulérních podmínek. Ti se po neúspěšné výzvě myslivcům měli obrátit na Policii ČR, stejně jako to dělají třeba fotbalové oddíly, když jim na hřiště vběhnou fanoušci a naruší regulérnost utkání. A mimochodem, policie by minimálně udělala z incidentu záznam, který by byl podkladem pro případné vymáhání náhrady škody, kterou způsobili myslivečtí "rowdies" :-) Ale vím, že po bitvě je každý generál...

13.01.2009 12:15 | Autor neznámý

K té situaci,těžko hodnotit od stolu,když jsme u toho nikdo nebyl.Při troše dobré vůle ten zápas šlo dohrát,např. my bychom se s myslivci domluvili(když už tam mermomocí museli být, a to nešlo se s nimi dohodnout?) a s úklidem bychom jim pomohli,a pak,ať vypadnou,byla by to práce na cca 15 minut.My máme rozpis soutěží na celou sezonu,ten je znám a respektován. Termín"nezpůsobilá" hrací místnost je vágní,a každý si ho může vykládat po svém.Prioritní by měla být snaha zápas řádně sehrát.A pamatujeme vloni na "kauzu uklízečka" :-).

13.01.2009 09:40 | Autor neznámý

... a to ještě kapitán domácích a rozhodčí v jedné osobě nedal Třebíčákům ani zápis o utkání (údajně)

13.01.2009 08:45 | Autor neznámý

třeba jenom za to, že bez dovolení rozhodčího opustili hrací místnost

13.01.2009 08:38 | Autor neznámý

Mě by ještě zajímalo, na základě čeho byly ty partie zkontumovány. Když odejde hráč od partie, tak prohraje přece na čas, což se pak samozřejmě počítá i na ELO.

13.01.2009 08:15 | Autor neznámý

Pokud k takovému problému dojde, pak je chyba vždy na obou stranách - na straněš domácích i na straně myslivců ;-)

12.01.2009 20:55 | Autor neznámý

Upřímně řečeno, čekal jsem nějakou odezvu na myslivce a ono nic. Zaujala mě věta kapitána domácích, rozhodčího a vedoucího soutěže v jedné osobě, Pavla Kubíčka, že pokud jako rozhodčí neshledal hrací místnost jako nezpůsobilou, odjeli hráči Třebíče od rozehraných partií a tedy byli kontumováni. Teď půjde tedy také o to, zda nepochybil rozhodčí, když utkání z tohoto důvodu neukončil...JSem zvědav, jak tohle dopadne.