9. kolo

24.02.2009 06:59 | Druholigový souhrn 2008/2009

Prvním jistým postupujícím se stalo družstvo Lysé n/L “B“ (skupina C), které ani ve svém devátém zápase nenašlo přemožitele. Velmi blízko postupu jsou díky šestibodovému náskoku a výraznému rozdílu skóre oproti svým nejbli

2. liga A
Sokol Tábor A 5,5 – 2,5 ŠK Pyrit Příbram A
QCC České Budějovice A 4 - 4 Sokol Plzeň 1 B
QCC České Budějovice B 3,5 – 4,5 TJ DUKLA Praha A
ŠK Viktoria Žižkov Praha A 4,5 – 3,5 TJ Sokol Praha -Kobylisy A
Šakal Kozolupy A 5 - 3 Sokol Klatovy A
TJ Pankrác Praha B 3 - 5 Sokol Platan Písek A

Na čele jedna z nejnapínavějších skupin si přichystala zápletku, kterou bude moci rozluštit následující kolo. Vedoucí České Budějovice “A“ totiž pouze remizovaly se Sokolem Plzeň I “B“, který navíc do jihočeské metropole dorazil v pouhých 7 hráčích, čehož výhrou 5,5:2,5 nad Příbramí využil Tábor a dostává se o pouhý půlbodík skóre do čela. Oba tyto týmy se navíc hned v následujícím kole utkají v přímém souboji o postup. Na bronz má zatím po výhře nad Pankrácí “B“ nejlépe našlápnuto Písek. Do nižších soutěží doprovodí České Budějovice “B“ (nejlepší výsledek sezony, přesto ale porážka 3,5:4,5 s Duklou Praha) pravděpodobně loňský vítěz této skupiny Pankrác “B“ (na záchranu ztrácí 5 bodů) a také zřejmě jedno družstvo z trojice Příbram, Klatovy a Sokol Plzeň I “B“. Z nebezpečných vod se naopak výhrou vzdálilo již zmíněné družstvo Dukly Praha a dále pak také Šakal Kozolupy (5:3 s Klatovy) s Viktorkou Žižkov (4,5:3,5 v pražském derby se Sokolem Kobylisy).

2. liga B
ŠK Teplice 5,5 – 2,5 Karlovarský šachklub Tietz"A"
Marty Baník Most 3,5 – 4,5 ŠK Sp.Ústí n.L."A"
ŠK Kladno"A" 5,5 – 2,5 ŠK Sokol Vyšehrad"B"
1.Novoborský ŠK"C" 4 - 4 TJ SSZŠ Litvínov
Baník Hexion Sokolov 3,5 – 4,5 Slovan Jirkov"A"
TJ Bohemians Praha"B" 3,5 - 4,5 TJ Neratovice

Za C družstvo Nového Boru nastupuje i čerstvá vicemistryně ČR Lucie Jínová

Již jen fatální selhání může družstvo ŠK Teplice připravit o zasloužený postup do 1. ligy. Dvě kola před koncem je totiž náskok 6 zápasových bodů a 8 bodů skóre prakticky nedostižitelný. Blízko oslavě mají tepličtí díky výhře 5,5:2,5 nad Karlovými Vary a také díky pomoci svých ústeckých sousedů, kteří nejtěsnějším rozdílem zdolali nejbližšího pronásledovatele Marty Most a připsali si veledůležité body k záchraně. Boj o záchranu je v této skupině nesmírně dramatický – rozdíl mezi 10. a tím pádem momentálně sestupujícím Vyšehradem “B“ a stříbrným Marty Most činí pouhých 5 bodů. Udát se tedy může skutečně cokoli. Dílčí radost v neděli zaznamenali v Jirkově (4,5:3,5 v Sokolově), v Neratovicích (4,5:3,5 nad Bohemians “B“) a na Kladně (5,5:2,5 s Vyšehradem “B“). Shodou okolností právě poraženým z těchto duelů prozatím zůstává černý Petr v podobě sestupového místa, ale definitivně smutnit ještě nikdo z nich nemusí. V jediném remízovém zápase kola pak uhájil 1. Novoborský ŠK “C“ medailové stupně před dotírajícím Litvínovem.

2. liga C
Sokol Kolín 2,5 - 5,5 2222 ŠK Polabiny C""
TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 4 - 4 TJ Tourist Biomedica Říčany
ŠK Rapid Pardubice 3 - 5 ŠK Zikuda Turnov B""
TJ Slavia Hradec Králové B"" 5,5 - 2,5 SK OAZA Praha
ŠK Sokol Vyšehrad C"" 3,5 - 4,5 JOLY Lysá nad Labem B
Šachklub AD Jičín 3,5 – 4,5 Sokol Mladá Boleslav

Kapitán Lysé n/L “B“ Aleš Jirk pomohl svému družstvu k postupu famózní bilancí 8/8.

Výhra i v devátém zápase sezony znamená jediné – družstvo Lysé n/L “B“ slaví postup do 1. ligy. Že však skutečně postoupí o soutěž výše, ovšem zdaleka není stoprocentní – pokud by se ve vyšší soutěži udržel A-tým, bude vedení klubu čekat zřejmě ještě dlouhé rozhodování. Definitivní potvrzení postupu přišlo v zápase s Vyšehradem “C“ (3,5:4,5) a také díky zaváhání jičínského nováčka, který oslaben o 3 hráče základní sestavy nestačil stejným poměrem na vyrovnané družstvo Mladé Boleslavi. Ještě větší problémy se sestavou měl Turnov “B“. Tomu chyběla ze základu hned čtveřice hráčů, což při soupisce čítající pouhých 13 jmen není zrovna záviděníhodná situace. Přesto si výhrou 5:3 nad již prakticky zachráněným Rapidem Pardubice udržel bronzovou příčku před dotírajícím Hradcem Králové “B“, který jednoduše přehrál pouze v 7 hráčích dorazivší Oazu Praha. Zajímavější je situace na chvostu tabulky – Polabiny “C“ (reportáž) si v Kolíně připsaly vůbec první výhru v ročníku, jejich šance na záchranu však zůstává už jen v rovině teorie. Klíčovým zápasem pak byl souboj 10. družstva s 11., ve kterém vítěz mohl mocně vykročit vstříc záchraně. V zápase Vrchlabí a Říčan se však nakonec urodila remíza, ze které se jistě nejvíce radují na Vyšehradě, jehož družstvo má nyní na záchranu k dobru 3 body.

2. liga D
SPgŠ+G Znojmo A 3 - 5 ŠK Vysoké Mýto
ŠK 2222 ŠK Polabiny B 4 – 4 ŠK Caissa Třebíč B
TJ Žďár n. Sázavou A 1 - 7 Pila Ořechov A
ŠK Duras BVK-Královo Pole B 3,5 - 4,5 ŠK Bohemia Pardubice A
ŠK Gordic Jihlava B 6,5 - 1,5 TJ Sokol Zaječice A
ŠK Caissa Třebíč A 5,5 – 2,5 ŠK Kuřim KME-DDM A
2. liga E
TJ Tatran Litovel B 4 – 4 MKS Holešov
ŠK Lokomotiva Brno B 6 – 2 AŠK DA Olomouc
ŠK Lokomotiva Brno C 4,5 – 3,5 A64 PROCLIENT Grygov B
ŠK Staré Město B 6 - 2 ŠK DURAS BVK Královo Pole C
ŠK Zlín B 4,5 – 3,5 Tatran Poštorná
T.J. Sokol Šumperk 4 - 4 ŠK Staré Město C

U skupin plně nebo alespoň z části zasahujících na jižní Moravu předávám slovo webu Jihomoravského šachového svazu, který jen doplňuji o odkazy na reportáže na stránkách jednotlivých klubů:
Caissa Třebíč
Duras Brno
Polabiny
Staré Město
Lokomotiva Brno

2. liga F
SK Slavia Orlová "B" 6 - 2 TJ Mořkov
Baník Havířov 4 - 4 TJ VOKD Poruba
ŠK Zlín "C" 4 - 4 ŠK Labortech Ostrava "B"
Zbrojovka Vsetín 5 – 3 Slavoj Bruntál
TJ Mittal Ostrava "B" 3 – 5 Sokol Dobrá
Chessmont Rožnov p.Radhoštěm 1,5 – 6,5 BŠŠ Frýdek-Místek "B"

I skupina F se malinko zdramatizovala. Labortech Ostrava “B“ nastoupil kvůli extraligové kolizi ve značně okleštěné sestavě a protože podobné problémy měl i jejich zlínský soupeř, skončil zápas poměrně rychlými remízami (zdroj: ŠK Zlín). Bodové ztráty dosavadního suveréna naplno využil Frýdek-Místek “B“, který se po výhře 6,5:1,5 s již definitivně sestupujícím Rožnovem p/R dotáhl na rozdíl jediného bodu. Ztráta šance bojovat o příčku nejvyšší zřejmě zlomila bojovnou vůli Mittalu Ostrava “B“. Jinak si totiž již třetí prohru (tentokrát 3:5 s Dobrou) z posledních čtyř zápasů ani vysvětlit nelze. Ani přes tuto slabou chvilku se před Mittal na bronzovou příčku nikdo neprotlačil – Mořkov totiž prohrál v zachraňující se Orlové 6:2 a na dostižení Ostravanů mu chybí 3 body skóre. Co se záchrany týká, byl zřejmě nejdůležitější duel Vsetín – Bruntál, kde se díky vítězství 5:3 domácí dostali před svého soupeře. Zápas týmů klidného středu tabulky mezi Baníkem Havířov a VOKD Poruba pak skončil remízou, která oběma týmům definitivně zaručila druholigovou příslušnost i pro příští ročník.

Odkazy

Svazová databáze
Prvním jistým postupujícím se stalo družstvo Lysé n/L “B“ (skupina C), které ani ve svém devátém zápase nenašlo přemožitele. Velmi blízko postupu jsou díky šestibodovému náskoku a výraznému rozdílu skóre oproti svým nejbližším pronásledovatelům i družstva ŠK Teplice (skupina B) a Tatran Litovel “B“ (skupina E). Na opačných pólech tabulky naopak přibývá družstev, která již nyní mají jistotu, že si v další sezoně třetí nejvyšší soutěž nezahrají. Za všechny jmenujme České Budějovice “B“, na jejichž kontě i po 9. kole svítí ostudná nula.
0x 1363x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat