Prague Chess Festival

8. kolo

09.02.2009 00:25 | Druholigový souhrn 2008/2009

Pouhá tři kola chybí do konce druholigových soutěží, což znamená, že některé skupiny nabízejí první jisté sestupující. V tom pozitivnějším světle je naopak již téměř jasno o dvou nových prvoligistech – Lysá n/L “B“ (s...

2. liga A
ŠK Pyrit Příbram A 4 - 4 TJ Pankrác Praha B
Sokol Platan Písek A 4 - 4 Šakal Kozolupy A
Sokol Klatovy A 5 - 3 ŠK Viktoria Žižkov Praha A
TJ Sokol Praha -Kobylisy A 5,5 – 2,5 QCC České Budějovice B
TJ DUKLA Praha A 3 - 5 QCC České Budějovice A
Sokol Plzeň 1 B 3 - 5 Sokol Tábor A

Ve skupině A nedošlo k žádným zásadním změnám, když oba vedoucí týmy vyhrály. České Budějovice “A“ si poradily 5:3 s Duklou Praha a stejným poměrem porazil i Tábor Sokol Plzeň I “B“. Ke změně tak došlo pouze na 3. místě, kde zaváhání Písku (remíza s Kozolupy) dokázal povinnou výhrou nad beznadějně posledními Českými Budějovicemi “B“ využít Sokol Kobylisy. Zajímavé jistě bude i sledovat, kdo českobudějovickou rezervu do krajských soutěží doprovodí. Zatím překvapivě nejblíže k tomu má pražská Pankrác, která pouze remizovala v Příbrami, což i nadále znamená 5 bodů pod ponorem. Nad hladinu si naopak pomohly Klatovy, které i se třemi ženami v sestavě zvítězily 5:3 nad Viktorkou Žižkov.

2. liga B
Karlovarský šachklub Tietz"A" 3 - 5 TJ Bohemians Praha"B"
TJ Neratovice 5,5 – 2,5 Baník Hexion Sokolov
Slovan Jirkov"A" 5 - 3 1.Novoborský ŠK"C"
TJ SSZŠ Litvínov 4,5 - 3,5 ŠK Kladno"A"
ŠK Sokol Vyšehrad"B" 2,5 – 5,5 Marty Baník Most
ŠK Sp.Ústí n.L."A" 1,5 - 6,5 ŠK Teplice

Ústí n/L čeká tuhý boj o záchranu. S výsledkem 5/8 patří k nejlepším hráčům družstva Pavel Chrz

ŠK Teplice jdou suverénně za svým sezónním cílem, kterým byl od samého začátku sezony postup. Dalším krokem byla jednoznačná výhra 6,5:1,5 v Ústí n/L (teplická reportáž), která loňského medailistu opět vrací do sestupového pásma! Cestu za postupem mohl teplickému družstvu ještě znepříjemnit 1. Novoborský ŠK “C“, jenže ten má v letošní sezoně problémy složit k zápasu vůbec osmičku hráčů. Již poněkolikáté (!) se to nepovedlo, čehož využil Jirkov a výhrou 5:3 opět oživil šance na záchranu. Prakticky to samé můžeme říci o Bohemians “B“, kteří i přes výhru 5:3 v Karlových Varech sice zůstávají poslední, avšak na 5. místo ztrácejí pouhé 3 body – skupina B je zkrátka neuvěřitelně vyrovnaná a o sestupujících budou rozhodovat naprosté maličkosti. Vedle Teplic a Nového Boru se poněkud překvapivě záchranářské práce netýkají ani družstva Marty Most, které po výhře 5,5:2,5 na Vyšehradě zaujalo dokonce stříbrnou pozici! Klidnější spaní mohou mít i v Litvínově, který má po výhře 4,5:3,5 s Kladnem od nejohroženějších pozic přecijen odstup. Ostatní družstva však zřejmě čeká tuhý boj do posledních kol, do kterých si v posledním nezmíněném zápase pozici ještě vylepšili hráči Neratovic (reportáž), kteří v poměru 5,5:2,5 zdolali Sokolov.

2. liga C
2222 ŠK Polabiny C"" 2,5 - 5,5 Šachklub AD Jičín
Sokol Mladá Boleslav 2,5 - 5,5 ŠK Sokol Vyšehrad C""
JOLY Lysá nad Labem B 5,5 - 2,5 TJ Slavia Hradec Králové B""
SK OAZA Praha 3,5 - 4,5 ŠK Rapid Pardubice
ŠK Zikuda Turnov B"" 5,5 - 2,5 TJ Spartak Sklípek Vrchlabí
TJ Tourist Biomedica Říčany 3 - 5 Sokol Kolín

Své první ligové zkušenosti sbírá v barvách Vrchlabí i teprve 13letý Tomáš Kraus

Tahákem kola byl bezpochyby souboj vedoucí Lysé n/L “B“ s pravidelným medailistou z Hradce Králové (královehradecká reportáž). Těsný zápas se však ani včera nekonal, když Lysá vyhrála již poosmé jednoznačně, tentokrát 5,5:2,5. Pro středočeské družstvo je však postup téměř povinností, protože A-tým má o soutěž výše zatím překvapivě sestupové starosti. S odstupem 6 bodů se i nadále drží nováček z Jičína, který má při své ligové premiéře medaili již takřka jistou. Dalším výrazným krokem k ní byla výhra nad Polabinami “C“, jejichž možnost záchrany se jeví již jen jako velmi teoretická. Bít na poplach by jistě měli i ve Vrchlabí, které i přes velice slibně rozehraný zápas v Turnově nakonec odjíždělo s prázdnou, a v Říčanech, které prohrály 3:5 s Kolínem. Oběma družstvům k záchraně nyní chybí 4 body, což ve zbývajících třech kolech znamená jediné – nutnost vyhrávat. Na tento rozdíl se totiž důležitou výhrou 5,5:2,5 na půdě Mladé Boleslavi dokázal odpoutat Vyšehrad “C“. K jistotě záchrany si velmi výrazně pomohl i Rapid Pardubice, který i v 7 lidech nejtěsnějším rozdílem zvítězil na půdě Oazy Praha.

2. liga D
ŠK Vysoké Mýto 6 - 2 ŠK Caissa Třebíč A
ŠK Kuřim KME-DDM A 3,5 – 4,5 ŠK Gordic Jihlava B
TJ Sokol Zaječice A 5 - 3 ŠK Duras BVK-Královo Pole B
ŠK Bohemia Pardubice A 4,5 - 3,5 TJ Žďár n. Sázavou A
Pila Ořechov A 5,5 - 2,5 2222 ŠK Polabiny B
ŠK Caissa Třebíč B 5 - 3 SPgŠ+G Znojmo A
2. liga E
MKS Holešov 4,5 – 3,5 T.J. Sokol Šumperk
ŠK Staré Město C 2,5 – 5,5 ŠK Zlín B
Tatran Poštorná 3,5 – 4,5 ŠK Staré Město B
ŠK DURAS BVK Královo Pole C 5 - 3 ŠK Lokomotiva Brno C
A64 PROCLIENT Grygov B 5 - 3 ŠK Lokomotiva Brno B
AŠK DA Olomouc 1,5 – 6,5 TJ Tatran Litovel B

U skupin plně nebo alespoň z části zasahujících na jižní Moravu předávám slovo webu Jihomoravského šachového svazu, který jen doplňuji o odkazy na reportáže na stránkách jednotlivých klubů:
Caissa Třebíč
Duras Brno
Polabiny
Staré Město
Lokomotiva Brno

2. liga F
TJ Mořkov 5 - 3 Chessmont Rožnov p.Radhoštěm
BŠŠ Frýdek-Místek "B" 4,5 - 3,5 TJ Mittal Ostrava "B"
Sokol Dobrá 6 - 2 Zbrojovka Vsetín
Slavoj Bruntál 4,5 – 3,5 ŠK Zlín "C"
ŠK Labortech Ostrava "B" 5,5 – 2,5 Baník Havířov
TJ VOKD Poruba 4,5 – 3,5 SK Slavia Orlová "B"

Labortech Ostrava “B“ si upevnil svou vedoucí pozici. V prvé řadě k tomu přispěla suverénní výhra 5,5:2,5 bez jediné porážky s Havířovem, další výraznou pomocí byl vzájemný zápas dvou nejbližších pronásledovatelů. Z něj vyšla vítězně BŠŠ Frýdek-Místek, která v zápase s dominancí černých figur (+3 =5 -0) nejtěsnějším rozdílem zdolala Mittal Ostrava “B“. Ostravský tým tím pádem prohrál 2 z posledních 3 utkání, čímž příliš nenavázal na impozantní vstup do sezony. Všechny zmíněné týmy mají záchranu jistou. Díky včerejším výhrám 5:3 nad Rožnovem p/R, resp. 4,5:3,5 s Orlovou k nim ještě můžeme přiřadit i Mořkov, resp. VOKD Porubu, ostatní však druholigovou příslušnost i pro další sezonu ještě jistou nemají. Právě s ohledem na záchranářské práce se v tomto kole odehrály 2 velmi důležité zápasy – Dobrá – Vsetín 6:2 a Bruntál – Zlín “C“ 3,5:4,5. Vítězné týmy se totiž od svých soupeřů odpoutaly na rozdíl 3, resp. 4 bodů, čímž si před závěrečným finišem notně vylepšily svou pozici.

Partie

Z partií zatím mohu nabídnout pouze zápas Turnov “B“ – Vrchlabí ze skupiny C.

Odkazy

Svazová databáze
Pouhá tři kola chybí do konce druholigových soutěží, což znamená, že některé skupiny nabízejí první jisté sestupující. V tom pozitivnějším světle je naopak již téměř jasno o dvou nových prvoligistech – Lysá n/L “B“ (skupina C) i Tatran Litovel “B“ (skupina E) mají shodně po 8 výhrách, což v součtu s výsledky konkurentů znamená šestibodový náskok. Zvláště vzhledem k pohodě, v jaké obě družstva hrají, lze jen stěží předpokládat, že by postup v těchto skupinách spadl do klína někomu jinému.
3x 1346x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
09.02.2009 11:37 | Autor neznámý

Viktor: Díky, po delší době se mi zase jednou povedla vcelku slušná partie:-)

09.02.2009 11:21 | Autor neznámý

Belbo to taky skoulel jako zkušený hobit!

09.02.2009 10:46 | Autor neznámý

Teda takový zugzwang, jako se podařil Vaculdovi, to se jen tak nevidí - gratulace!