Prague Chess Festival

4. kolo

08.12.2008 00:24 | Druholigový souhrn 2008/2009

Již nyní měla celá řada týmů problémy se sestavením konkurenceschopné sestavy, a tak radši ani nechci dopředu předjímat, v jakých sestavách se družstva představí za 14 dní, tedy pouhé 3 dny před Štědrým dnem. Nicméně jsou sa...

Již nyní měla celá řada týmů problémy se sestavením konkurenceschopné sestavy, a tak radši ani nechci dopředu předjímat, v jakých sestavách se družstva představí za 14 dní, tedy pouhé 3 dny před Štědrým dnem. Nicméně jsou samozřejmě i družstva, které buďto problém s docházkou nemají anebo jim ta horší nikterak nevadí. Po 4 kolech se k takto úspěšným družstvům řadí České Budějovice, Lysá n/L “B“, Vysoké Mýto a Tatran Litovel “B“ s plným ziskem 12 bodů.
2. liga A
ŠK Pyrit Příbram A 4 – 4 ŠK Viktoria Žižkov Praha A
Šakal Kozolupy A 6,5 – 1,5 QCC České Budějovice B
TJ Pankrác Praha B 3,5 – 4,5 QCC České Budějovice A
Sokol Platan Písek A 2,5 – 5,5 Sokol Tábor A
Sokol Klatovy A 3,5 – 4,5 Sokol Plzeň 1 B
TJ Sokol Praha -Kobylisy A 4 – 4 TJ DUKLA Praha A

Jindřich Havík - v 1. lize hraje za Sokol Plzeň I, v lize druhé se však v barvách Klatov stal soupeřem

Spanilá jízda Českých Budějovic pokračuje, a to i přesto, že v těžkém zápase s Pankrácí chyběla Jihočechům hned čtveřice hráčů základní sestavy. Pankrác “B“ nastoupila poprvé v sezoně kompletní, ale na bodový zisk to těsně nestačilo. Jestliže České Budějovice “A“ dosud nepoznaly jiný výsledek než výhru, tak jejich B-tým je na tom přesně opačně. I čtvrtý pokus o první body nevyšel a to opět výrazným rozdílem. Po prohře 6,5:1,5 v Kozolupech si i k vzhledem k soupiskám jednotlivých družstev už nyní dovolím ukázat na prvního sestupujícího. Obdobným starostem by se jistě rádi vyhnuli v Příbrami, ovšem domácí remíza s Viktorkou Žižkov znamená stále umístění v sestupových vodách. Stejně jako Viktoriáni si letos už druhou remízu připsal i Sokol Kobylisy, když podle výsledku v opatrném pražském derby s Duklou nepomohlo ani na tuto soutěž poměrně netradiční nasazení anglického hosta. Zápas Klatovy – Sokol Plzeň I “B“ byl zajímavý zejména z toho pohledu, že hráči obou týmů mezi družstvy navzájem hostují. V partii Havlík – Šimůnek se např. střetli spoluhráči z prvoligového družstva, ještě pikantnější však zápas byl pro Palkovi – otec Miroslav hrál na straně Plzně, dcera Kateřina na straně Klatov. Zápas nakonec rozhodl ženský faktor – partie mezi muži totiž skončily remízami, jediné rezultáty přišly až v partiích žen. A protože domácí prohry Eretové a právě Palkové vykompenzovala pouze Čedíková, odvážejí si 3 body hosté. V posledním nezmíněném zápase zvítězil možná trochu překvapivě, ale podle výsledku naprosto zaslouženě Tábor v Písku 5,5:2,5.

2. liga B
Karlovarský šachklub Tietz"A" 3,5 – 4,5 1.Novoborský ŠK"C"
Baník Hexion Sokolov 5 – 3 ŠK Kladno"A"
TJ Bohemians Praha"B" 5 – 3 Marty Baník Most
TJ Neratovice 3,5 – 4,5 ŠK Teplice
Slovan Jirkov"A" 4,5 – 3,5 ŠK Sp.Ústí n.L."A"
TJ SSZŠ Litvínov 3,5 – 4,5 ŠK Sokol Vyšehrad"B"

V duchu problémů se sestavou se neslo 4. kolo ve skupině B. Nový Bor “C“ dokonce v Karlových Varech nastoupil pouze v 6 lidech, přesto si odváží nejtěsnější výhru a udržel se tím pádem v čele tabulky. Kvůli zdravotním i pracovním důvodům mělo obdobné starosti i Ústí n/L, které mělo k dispozici pouze 3 hráče základní sestavy. Dalo tak příležitost svým mládežníkům, kteří se odvděčili vynikajícími výkony – zejména výhra teprve 12letého Honzy Mikeše jistě ústecké trenéry potěšila. S celkovým výsledkem však spokojenost panovat nemohla, protože Ústí podlehlo v Jirkově 4,5:3,5. Na stříbrný stupínek se po prohře v úvodním kole vyhouply už třetí výhrou v řadě Teplice (reportáž), které těsně vyhrály v Neratovicích. K těmto výhrám pomohla na první šachovnici i velká letní posila v podobě Radka Doležala, který však zatím hraje výrazně pod své možnosti. Kromě zápasu v Karlových Varech a Neratovicích bychom toto kolo mohli směle označit jako vzpouru bodově chudých – první výhry v ročníku si totiž vedle Jirkova připsala i družstva Bohemians “B“ a Sokolova, výhra Vyšehradu “B“ zase znamenala vůbec první porážku pro Litvínov.

2. liga C
2222 ŠK Polabiny C"" 4 – 4 TJ Slavia Hradec Králové B""
ŠK Sokol Vyšehrad C"" 4,5 – 3,5 ŠK Rapid Pardubice
Šachklub AD Jičín 5 – 3 TJ Spartak Sklípek Vrchlabí
Sokol Mladá Boleslav 3 – 5 Sokol Kolín
JOLY Lysá nad Labem B 4,5 – 3,5 TJ Tourist Biomedica Říčany
SK OAZA Praha 4 – 4 ŠK Zikuda Turnov B""

Jedním z trojice hráčů, kteří zaznamenali za druholigový víkend 2/2, je Vítězslav Priehoda (2361)

Jestliže v některých skupinách došlo díky nedělním zápasům ke změně vedoucího družstva, tak skupina C je unikátní tím, že zde se pořadí měnilo dokonce již v sobotu. Díky vítězné dohrávce 5,5:2,5 v Turnově se do čela vyhoupla Lysá n/L “B“, za což může vděčit zejména selhání turnovských bílých figur. Bilance 0:4 bílými (k čemuž jsem bohužel přispěl i já) se skutečně příliš často nevidí. Vedoucí si postavení si Lysá udržela i v neděli, když překvapivě pouze nejtěsnějším možným rozdílem porazila značně prořídlou sestavu Říčan. Turnovu “B“ se naopak pro druhé ligy atypické dvoukolo příliš nepovedlo – po sobotní porážce přišla pouze remíza s Oazou Praha, která ambiciózní Turnov odsunula až do druhé poloviny tabulky. Bojovný zápas bez jediné remízy mohl být pro obě družstva zklamáním – Oaza stála praktický po celý průběh lépe, ale nakonec Olda Vedral musel obtížně vyhrávat 80tahovou partii, aby vůbec zachránil zápasový bod. Polabiny “C“, před 4. kolem poslední tým bez bodu, měly být pro tradičně silný Hradec Králové snadným soustem, ovšem prořídlá sestava hradeckých si nakonec odvezla pouze bod (hradecká reportáž). Tři nejsilnější hráči chyběli Rapidu Pardubice a Vyšehrad “C“ toho dokázal využít k nejtěsnější výhře a dorovnání se svému soupeři na 6 bodech. Na tuto metu si naopak museli alespoň prozatím nechat zajít chuť ve Vrchlabí, protože Jičín byl ve východočeském derby nad jejich síly ( jíčínská reportáž ). A protože Mladá Boleslav prohrála díky bilanci 0:4 na prvních šachovnicích s Kolínem, posouvá se nováček z Jičína již na 2. místo.

2. liga D
ŠK Vysoké Mýto 6 – 2 ŠK Duras BVK-Královo Pole B
ŠK Gordic Jihlava B 2,5 – 5,5 TJ Žďár n. Sázavou A
ŠK Caissa Třebíč A 3 – 5 2222 ŠK Polabiny B
ŠK Kuřim KME-DDM A 5,5 – 2,5 SPgŠ+G Znojmo A
TJ Sokol Zaječice A 4 – 4 ŠK Caissa Třebíč B
ŠK Bohemia Pardubice A 2 – 6 Pila Ořechov A
2. liga E
MKS Holešov 4 – 4 ŠK Staré Město B
ŠK Zlín B 2,5 – 5,5 ŠK Lokomotiva Brno C
T.J. Sokol Šumperk 3 – 5 ŠK Lokomotiva Brno B
ŠK Staré Město C 3,5 – 4,5 TJ Tatran Litovel B
Tatran Poštorná 4 – 4 AŠK DA Olomouc
ŠK DURAS BVK Královo Pole C 5 – 3 A64 PROCLIENT Grygov B

U skupin plně nebo alespoň z části zasahujících na jižní Moravu předávám slovo webu Jihomoravského šachového svazu, který jen doplňuji o odkazy na reportáže na stránkách jednotlivých klubů:
Caissa Třebíč
Polabiny
Staré Město
Lokomotiva Brno

2. liga F
TJ Mořkov 4,5 – 3,5 Zbrojovka Vsetín
TJ Mittal Ostrava "B" 5 – 3 ŠK Zlín "C"
Chessmont Rožnov p.Radhoštěm 2 – 6 Baník Havířov
BŠŠ Frýdek-Místek "B" 5 – 3 SK Slavia Orlová "B"
Sokol Dobrá 2,5 – 5,5 TJ VOKD Poruba
Slavoj Bruntál 4 – 4 ŠK Labortech Ostrava "B"

Skupině F vévodí dvojice ostravských klubů, z nichž ovšem každý měl ve 4. kole jiné starosti. Labortech Ostrava “B“ měl kvůli kolizi s extraligou problém sehnat 8 hráčů a nastoupila tak hned pětice posledních hráčů soupisky. Zápas v Bruntále nakonec skončil možná i trochu podezřelou dělbou bodů při 8 remízách, takže už teď jsem zvědavý na partie. Druhé ostravské družstvo předvedlo pravý opak – v zápase se Zlínem “C“ nepadla remízová nabídka na úrodnou půdu ani jednou a domácí vyhráli 5:3. Těsně za vedoucí dvojicí jsou se 3 výhrami a jednou porážkou družstva Havířova, který smetl poslední Rožnov p/R 6:2, a Frýdek-Místek “B“, který díky výbornému výkonu předních šachovnic přehrál 5:3 Orlovou “B“. Důležité výhry, které znamenají posun do klidného středu tabulky, si pak připsali v Ostravě-Poruběa Mořkově.

Odkazy

Svazová databáze
0x 1703x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat