Z našich živí naděje na cenné kovy IM Rašík a IM Plát

27.07.2012 12:17 | Czech Open 2012

Nejzajímavější partií sedmého kola byl bezpochyby souboj doposud bezchybného GM Nabatyho s GM Kononěnkem na prvním stole. „Kdo od izraelského velmistra očekával poklidnou hru, tak se docela dost spletl,“ upozornil na strategii GM Nabat...

Nejzajímavější partií sedmého kola byl bezpochyby souboj doposud bezchybného GM Nabatyho s GM Kononěnkem na prvním stole. „Kdo od izraelského velmistra očekával poklidnou hru, tak se docela dost spletl,“ upozornil na strategii GM Nabatyho expert turnaje IM Petr Pisk. Ve velmi živé a pěkné partii Izraelec hned v úvodu obětoval figuru, za kterou měl v průběhu až 5 pěšců. Po vyčerpání všech možností nakonec oba velmistři odešli od šachovnice s půl bodem za remízu. I po sedmém kole má tak GM Nabaty náskok a se 6,5 ze 7 možných bodů je na první příčce. V předposledním kole turnaje se Nabaty opět na prvním stole utká s nasazenou trojkou GM Sandipanem.

Za výborně hrajícím izraelským velmistrem se seřadilo devět šachistů s 5,5 body v čele s nasazenou jedničkou turnaje GM Nisipeanem, který působivým výkonem porazil GM Andreeva z Ukrajiny. Perfektní výkon zaznamenal osmnáctiletý IM Vojtěch Plát, když proti silnějšímu soupeři, konkrétně GM Schlosserovi z Německa, urval bod. Německý velmistr hrál celou partii velice dobře a agresivně, čímž si držel výhodu, ale ve snaze vyhnout se opakování tahů a tím i remize, udělal jednotahovou hrubku. Po jasné odpovědi soupeře se pak musel vzdát. IM Plát tak získal do posledních dvou kol pozici, ze které ještě může útočit na příčky nejvyšší. Navíc se mu tak otevřela cesta k velmistrovské normě, ta ale vede přes nejsilnějšího hráče turnaje GM Nisipeana z Rumunska, kterého vyzve IM Plát bílými na druhém stole.

Čeští zástupci si vedou v turnaji obstojně. Na třetím místě se drží IM Vítězslav Rašík po remíze s GM Buhmanem z Německa. Polepšil si i pardubický GM Votava, když vyhrál nad IM Maximem Aguettazenem z Francie. Posunul se tak na 20. místo a drží naději na kvalitní umístění v celkovém pořadí. V osmém kole ho ale čeká těžká zkouška v partii s GM Hessem, nasazenou dvojkou turnaje. Nejlépe nasazený Čech GM Štoček zaznamenal čtvrtou remizu v řadě a ztratil tak veškeré šance na umístění mezi top deseti hráči. Po sedmém kole je Štoček na 40. místě. Překvapením turnaje je bezesporu teprve čtrnáctiletý izraelský hráč Nitzan Steinberg (2326), který se díky performance na úrovni 2600 drží na 10. místě a v posledních třech kolech si připsal 3 bezchybné výhry. V průběhu turnaje pak porazil jednoho velmistra a dva mezinárodní mistry. Výborný turnaj zažívá také WGM Kateřina Němcová.