Festivalové aktuality 11 - šest našich dnes on-line

24.07.2011 10:46 | CZECH OPEN 2011

Dopolední program mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2011 patří od tohoto víkendu sedmikolovému turnaji STEN.cz Open, který je určen hráčům bez rozdílu výkonnosti. Zvláště ale těm, kteří chtějí odpoledne sledovat par...

Dopolední program mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2011 patří od tohoto víkendu sedmikolovému turnaji STEN.cz Open, který je určen hráčům bez rozdílu výkonnosti. Zvláště ale těm, kteří chtějí odpoledne sledovat partie hlavního turnaje. STEN.cz OPEN turnaje se účastní celkem 34 hráčů z 5 zemí. Nejvýše nasazeným hráčem je IM Andrejs Strebkovs (2325) z Lotyšska, na paty mu šlape ruský šachista Evgeny Golcman (2291) a jako třetí nasazený také startuje nejvýše postavený Čech turnaje FM Jan Bartoš (2215). Již v prvním kole tito tři favorité potvrdili své kvality a bez problémů vyhráli.

PARDUBICE OPEN – hlavní velmistrovský turnaj

Již ve druhém kole určil los nejsilnějším hráčům soupeře, kteří jsou víc než pouze kvalitní šachisté. A tak není překvapením, že na prvních patnácti šachovnicích se zrodilo hned několik remízových výsledků. Tentokrát ani nasazená jednička GM Philipp Schlosser z Německa neobhájil čisté konto a ztratil půl bod. Z favoritů potvrdil svou formu pouze GM Viacheslav Zakhartsov (2578), který má celé 2 body, stejně jako 34 dalších úspěšných hráčů, mezi nimiž je i 8 Čechů.

Velice dobré kolo odehrál IM Vojtěch Plát, který remizoval s ruským GM Vorobiovem. Z východočeských hráčů dobrou formu potvrzuje chrudimský GM Hába, který je jedním z těch, co se těší ze dvoubodového zisku. Ani Jiří Nun ze Slavie Hradec Králové se nemusí za remízu s ukrajinským GM Gutmanem stydět. Nepříjemné překvapení naopak zažil hradecký rodák a budoucí hráč Rapidu Pardubice GM Martin Petr, když nestačil na mladíka ze Zlína FM Cyrila Ponížila.

Ve výborných výkonech pokračuje WGM Kateřina Němcová, která včera uštědřila lekci druhému nasazenému GM Štočkovi a dnes s černými figurkami remizovala se silným ruským hráčem GM Levinem.

Překvapení včerejšího kola čtrnáctiletý FM Yuffa dnes nestačil na ukrajinského velmistra Andreeva. Zrodilo se ale jiné a větší překvapení, když se 256. nasazený hráč dvanáctiletý Kazach Saiyn Zhanat (2077) po výhře nad ruským IM Bodnarukem ujal vedení v celém turnaji. Zítra se tento mladíček utká na 17. stole s českým IM Rašíkem, který má také dva body.

Dnešní on-line 3. kolo

Šach.Čís.JménoFEDELOBody Body JménoFEDELOČís.
156IMSmith Axel SWE24652 2 GMZakhartsov Viacheslav V RUS25784
25GMJovanovic Zoran CRO25772 2 IMSimacek Pavel CZE247052
39GMGrigoriants Sergey RUS25662 2 GMVelicka Petr CZE246158
460IMNeuman Petr CZE24542 2 GMMaslak Konstantin RUS256112
562IMLlorente Zaro Alfonso ESP24532 2 GMPanchanathan Magesh Chandran IND255614
615GMLintchevski Daniil RUS25532 2 GMAndreev Eduard UKR245859
719GMShanava Konstantine GEO25352 2 FMGonzalez Menendez Ivan ESP244863
864IMBreder Dennis GER24432 2 GMFriedel Joshua E USA253120
923GMTeske Henrik GER25292 2 IMRecuero Guerra David ESP244165
1072Feuerstack Aljoscha GER24212 2 GMJojua Davit GEO250528
1129GMHaba Petr CZE25042 2 IMAguettaz Maxime FRA242671
1235GMJansa Vlastimil CZE24932 2 Abel Dennes GER241874
1392FMPonizil Cyril CZE23882 2 GMDe La Villa Garcia Jesus Maria ESP249036
1441GMSaric Ante CRO24832 2 WGMKashlinskaya Alina RUS2360108
15115IMDmitrenko Viktor UKR23532 2 GMMaximov Dmitry UKR247946

V sobotu se také rozběhla gigantická akce s názvem POKERSTARS POKER FESTIVAL, více se o této největší pokerové události v České republice dočtete v rozhovoru s Ondřejem Drebotou!

Rozhovor s Ondřejem Drebotou, managerem firmy POKERSTARS pro Českou republiku a jedním z organizátorů pokerového festivalu v rámci CZECH OPEN 2011

Nahoře ve třetím patře AFI PALACE Pardubice se kongresový sál změnil k nepoznání, co se zde chystá?

"Máte pravdu, takhle to tu normálně nevypadá. Probíhá tu totiž POKERSTARS POKER FESTIVAL Pardubice. Je to už pátý ročník této pokerové akce, která se koná ve spolupráci s mezinárodním festivalem šachu a her CZECH OPEN 2011."

Říkáte, že jde o pokerový festival, takže chystáte víc akcí najednou?

"Rozhodně, máme tu celkem asi 22 akcí během devíti dnů."

Existuje nějaká podobná akce v České republice?

"V České republice je tohle bezpochyby největší akce. Ne tedy, co se týče buy-inů do turnaje, které jsou celkem lidové. Pohybují se od nějakých 1500 korun u větších akcí nebo 300 až 400 u sit and go turnajů, až po nejdražší turnaj, který je v hodnotě bezmála 6500 korun. Takže přihlásit do turnajů se zde může opravdu každý. Jsou to vlastně trochu takové pokerové prázdniny. Sjede se osazenstvo z České republiky, ze Slovenska, je tu mnoho hráčů z Polska nebo Maďarska. Dokonce se přijedou podívat i hráči z Anglie."

Vy používáte spoustu odborných cizích výrazů, například buy – in, sit and go turnaj… Pojďme si je vysvětlit, ať vám lépe rozumíme.

"Takže, buy – in je takové vstupné do turnaje, které se skládá ze dvou částek. První jde do price poolu turnaje, tedy do celkové vybrané částky v turnaji, a ta druhá je tak zvané fee, neboli částka, kterou si ponechá organizátor za zprostředkování hry.
A pak sit and go turnaj… Jsou to takové rychlé menší turnaje, na dva nebo tři stoly, zaměřené na lidi, kteří třeba nemají tolik času. Hraje se rychle a o menší peníze, protože celkový price pool turnaje není velký a hráčů je méně. "

Určitě existuje více druhů pokeru. Bude se v Pardubicích hrát jen jeden typ nebo si budou moci hráči vyzkoušet i další druhy?

"Opravdu je více druhů pokeru, celosvětově nejoblíbenější je poslední dobou NO LIMIT Texas hold em Poker. Většina turnajů se odehrává právě v této variantě. Ale tady máme i mix games nebo například tak zvanou Omahu."

Kolik hráčů očekáváte v rámci festivalu? Budou tu i ženy – hráčky pokeru?

"Například už ten dnešní turnaj překonal naše očekávání, počítali jsme, že se zaregistruje tak čtyřicet týmů, nakonec jich tady kolem nás hraje 51. V hlavním turnaji s buy – inem 1500 korun máme limit 900 hráčů, ale už teď jich máme předregistrovaných asi 500. Takže ten se také určitě rychle zaplní.
Ženy tu samozřejmě budou, vlastně už jsou a hrají. Ale není zvykem, že by u stolů sedělo hodně zástupkyň něžného pohlaví, je to pro ně spíše taková okrajová záležitost. Když už ale přijedou a turnaje se zúčastní, patří k těm nejlepším hráčům."

Čím to je? Mají snad ženy nějaké výhody, které muže u hry znervózňují?

"To jste trefila hřebíček na hlavičku. Všechny využívají své ženské zbraně a mají také trochu jiné myšlení, jsou většinou disciplinovanější, trpělivější a muži je často podceňují."

Docela zajímavé jsou sluneční brýle, které hráči při hraní pokeru mají na očích. K čemu jim jsou dobré?

"Spousta lidí, kteří poker nehrají, si myslím, že jde jen o karty, ale to je ani ne polovina pravdy. Ti nejlepší hráči nehrají ani tak karty, jako spíš své soupeře. Umí výborně vypozorovat například z pohybů, nervózního poposedávání, rozšířených zornic, tepající žíly na krku nebo i mnohem menších detailů, jako kterou rukou sází, jak dlouho si pohrávají s žetony, jak na tom soupeř je. Hráči se pak soupeřům snaží tohle pozorování co nejvíce znepříjemnit. Někteří si nasazují kapuce nebo čepice, jiní mají právě sluneční brýle, někdo schovává obličej do dlaní. Nejsou na to žádná pravidla.
Každý kdo někdy při hře zjistil, že drží v ruce dvě esa, ví, že v tu chvíli se mu strašně rozbuší srdce a je to na něm vidět. Ta reakce se nedá ovlivnit, alespoň ze začátku určitě ne, ale i potom zůstává spousta podvědomých pohybů a reakcí. A silní hráči toho využijí proti vám. "

Ono to v podstatě vyplývá z toho, co říkáte, ale pojďme to shrnout. Jaký by měl být člověk, který se chce stát výborným hráčem pokeru?

"Těch vlastností je strašně moc. Nejlepší je analytické a matematické myšlení, protože při pokeru se musí hodně počítat, musíte vědět jakou maté pravděpodobnost, že vám přijde karta, kterou potřebujete. Dále je potřeba trpělivost. Lidé s prudkou náturou to nikdy nedotáhnou moc daleko. Další důležitá věc je právě to zmíněné čtení lidí. On je to spíš dar než vlastnost, někomu to jde lehce, jiní na tom musí tvrdě pracovat. Já osobně si myslím, že právě tohle je ta to, co odděluje světovou špičku od „pouze“ dobrých hráčů."

Co lidi tolik na pokeru přitahuje? Co láká třeba vás?

"Spousta lidí říká, že si jde poker zahrát, aby se pobavili. Já jdu vždycky vyhrát. Láká mě tam možnost výhry, ať už je jakkoliv velká. Baví mě být nejlepší, překonat pole dalších hráčů. A samo sebou si rád popovídám s lidmi okolo. Je to taková příjemná společenská událost. Hodně záleží na tom, kolik v úvodu investujete, u nižších částek to nikdy není takový adrenalin, jako když si zaplatíte hru za tři nebo čtyři tisíce."

Vraťme se trochu k šachistům. Spousta z nich poker hraje, ať už na internetu nebo přímo v kasinech. Myslíte si, že dobrý šachista má i předpoklady k tomu být dobrý pokerový hráč?

"Právě teď pře několika dny skončilo v Las Vegas neoficielní mistrovství světa v pokeru a my jako Česká republika tam máme obrovský úspěch, protože mezi posledními devíti hráči (původně jich hrálo přes 6800) máme chip leadera a je to šachista. Podle výsledků se pohyboval kolem TOP 200 šachistů v ČR, teď už tedy tolik nehraje, protože si slušně vydělává právě pokerem.
Spousta vynikajících hráčů pokeru jsou opravdu současní nebo bývalí šachisté. Ale nejde jen o šachy, dokonce jeden prosíků hrajících pod Pokerstars – Bernard Grospellier – je bývalý profesionální hráč jedné počítačové hry, vydělával si tím milióny, byl celebritou. Když přešel na poker, dokonce se mu zisky podařilo ještě zvýšit.
Takže asi opravdu platí, že přednosti šachistů a hráčů PC her se projevují a mají tak výborné šance dostat se i v pokeru daleko. "

Odkazy:

web
Výsledky - velmistrovský turnaj
On-line - velmistrovský turnaj (15.00 hodin)
3x 1032x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
24.07.2011 16:44 | Autor neznámý

 plat a nemcova... BRAVO!

24.07.2011 11:17 | Autor neznámý

díky za upozornění, opravil jsem

24.07.2011 11:01 | Autor neznámý

pozn. odkaz na výsledky je na Czech open s Navarou ...