Festivalové aktuality 22. 7. 2010

23.07.2010 11:23 | CZECH OPEN 2010

Včerejší den na mezinárodním festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 patřil téměř výhradně turnajům v rapid šachu, a to celkem třem: ELTODO OPEN – MČR v rapidu, EUROKOMPLEX AUTOSKLA OPEN – ME v rapidu, ELO < 2000, DOPRAVNÍ ...

Včerejší den na mezinárodním festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2010 patřil téměř výhradně turnajům v rapid šachu, a to celkem třem: ELTODO OPEN – MČR v rapidu, EUROKOMPLEX AUTOSKLA OPEN – ME v rapidu, ELO < 2000, DOPRAVNÍ STAVBY BRNO OPEN – ME v rapidu, ELO < 1800.
Turnaj ELTODO OPEN se mohl pyšnit velmi silným obsazením. Na prvních čtyřech pozicích byla taková jména jako GM Navara, GM Movsesian, GM Mamedov nebo GM Korobov. Z dalších českých velmistrovských hráčů pak GM Babula, GM Štoček nebo GM Kalod. Celkem hráči včera v ČEZ Areně odehráli 4. – 9. kolo.

DOPRAVNÍ STAVBY BRNO OPEN
G3 - Mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE < 1800 v rapid šachu Vítězem turnaje a amatérským mistrem Evropy se stal Alexey Savitskij (Rusko). Titul mistryně Evropy získala Jana Londinová z České Republiky.

EUROKOMPLEX AUTOSKLA OPEN
G2 - Mistrovství Evropy amatérů s ELO FIDE < 2000 v rapid šachu Vítězem turnaje a amatérským mistrem Evropy se stal Ruslan Butčak z Ukrajiny. Titul amatérské mistryně Evropy získala Inga Zachartsová z Ruska.

ELTODO OPEN
G1 - Otevřené mistrovství ČR v rapid šachu, součást světové série ACP TOUR Turnaj byl velmi silně obsazený, na startu se objevilo 29 hráčů s velmistrovským titulem. Největšími favority byli David Navara (nejlepší hráč České Republiky) a Sergej Movsesjan (nejlepší hráč Slovenska). Navara odehrál výtečný začátek a získal 5 bodů ze 6 kol, včera však dvakrát prohrál a skončil tak na 20. místě.

Alexander Rachmanov

GM Sergej Movsesjan měl stejný start turnaje jako Navara, ovšem taktéž nešťastné sedmé kolo ho stálo lepší umístění, skončil nakonec patnáctý. Vítězem se překvapivě, ale zaslouženě stal GM Alexandr Rachmanov z Ruska, druhé místo obsadil GM Dmitry Kononěnko z Ukrajiny. Oba hráči získali shodně 7,5 bodu, třetí místo obsadil loňský vítěz hlavního velmistrovského turnaje, GM Anton Korobov z Ukrajiny. „Hrálo se mi Pardubicích velice dobře. Myslím, že nejdůležitější byl úvod turnaje, když se mi podařilo 3 partie vyhrát. Pak jsem třikrát remizoval. V posledních třech kolech jsem opět vyhrával a dokonce se mi podařilo porazit i Antona Korobova, což považuji za zásadní úspěch,“ řekl po předávání medailí ruský šachista.

Rachmanov se chystá nastoupit také do velmistrovského turnaje a jeho ambice jsou zcela jasné – chce zvítězit. Jeho výkon v rapidu naznačuje, že by se mu to mohlo povést. Perličkou ale je, že původně měl Rachmanov přiletět až včera, tedy o den později, než turnaj v rapid šachu začínal. „Nakonec jsem měl letenku na středu, což byla spíše náhoda. Do Pardubic se mi povedlo přijet těsně před čtvrtou hodinou. Měl jsem štěstí, protože jsem registraci do rapidu stihl skutečně jen těsně,“ usmíval se ruský vítěz.

S. G. Vidit

Velikým překvapením, které nabídl turnaj ELTODO OPEN, jsou mladí talentovaní šachisté. Sedmnácté a osmnácté místo obsadili hráči z Indie sedmnáctiletý Sethuraman S. P. a šestnáctiletý Vidit Santosh Gujrathi. Skvělé 33. místo vybojoval třináctiletý CM z Ruska Yuffa Daniil. O budoucnost světového šachu je tedy, zdá se, postaráno.

V rámci turnaje G1, tedy ELTODO OPEN, se hrálo také MČR v rapidu. Mistrem České Republiky se stal celkově čtvrtý GM Vlastimil Babula, druhý v MČR skončil GM Jiří Štoček, třetí GM David Navara. „Já jsem velice spokojený. I když trochu mě mrzí prohra z druhého kola, kde jsem sice stál lépe, ale udělal jsem chybu, a to mě stálo celou partii. Ke konečnému výsledku mě takříkajíc nakopla partie s GM Štočkem. V té udělal naopak chybu soupeř a já jsem z toho pak těžil,“ okomentoval svůj výkon novopečený mistr republiky Vlastimil Babula. Ten se od zítřka zapojí také do hlavního velmistrovského turnaje, který již dvakrát vyhrál. „Cítím se docela ve formě, hraje se mi dobře, ale pomýšlet na třetí vítězství v téhle silné konkurenci raději nebudu,“ krčil rameny V. Babula na otázku, zda ho letos v Pardubicích uvidíme ještě jednou se zlatou medailí.

Rozhovor s nejlepším českým šachistou GM Davidem Navarou:

David Navara

Davide, ve vašem životě se stala jedna velká změna. O co jde?
Tak já jsem konečně po 6 letech dokončil vysokoškolské studium a získal jsem titul magistra. Promoci budu mít někdy na začátku září.

Ta velká změna tedy souvisí s tím, že jste se stal profesionálním šachistou…
Ano, je to tak. Nevím, jestli je to dobře, ale je to tak. (smích)

Co se všechno musí oběhat a vyřídit, aby z vás mohl být profesionál?
Zatím jsem toho moc oběhat nemusel. Doufám, že jsem nic nezanedbal. Byl jsem zaplatit sociální pojištění. Jak je to s živnostenským listem, to nevím. Několik lidí říkalo, že není podmínkou, ale to pojištění je nutné. Také nevím, jak jsem na tom s platností studentské karty, protože podle některých ukazatelů by ještě platit mohla, podle jiných už ne. Já jsem velmi nepraktický, takže je možné, že jsem na něco zapomněl.

Čekáte, že vám profesionální kariéra přinese ještě nějaké změny?
Já nevím. Velkou změnu nečekám. Hodně lidí si myslí, že teď najednou začnu hrát lépe, ale já si tím vůbec nejsem jistý. V některých obdobách života jsem se věnoval šachu i pět hodin denně. Teď mám sice více času na trénink, ale mám dojem, že nejlepší formu života už mám za sebou.

My jsme spolu mluvili přibližně před rokem, tady na CZECH OPENu. Stalo se za ten rok něco významného?
Nevím o ničem tak zvláštním, aby bylo potřeba to zmínit. A kdyby se něco stalo a nebylo to pozitivní, asi bych to radši zmiňovat nechtěl. (smích)

Vy se tady v Pardubicích ani letos hlavního turnaje neúčastníte. Připomeňme, ve kterých turnajích jsme vás mohli vidět?
Já jsem hrál turnaj ve Fischerových šachách a teď budu hrát první z turnajů v aktivním šachu. Jinak nic, jako už tradičně v posledních letech.

Proč jste se rozhodl vynechat velmistrovský turnaj PARDUBICE OPEN?
Tak mě se jednak zas tak moc nechtělo, protože třeba mám i nabídky na silnější turnaje. Možná kdybych už věděl, že budu profesionální šachista, že budu mít hotové státní zkoušky, díval bych se na to jinak. Ale já jsem se rozhodoval na konci května, nebo možná i dříve, a to ještě nebylo jisté, zda ty státnice složím nebo ne. Za těchto okolností to byl další důvod, proč se rozhodnou pro neúčast.

V průběhu turnaje ve Fischerových šachách jste se u šachovnice setkal se Sergejem Movsesjanem. Jaká to byla partie?
No, tak Sergej hrál dobře a já ne. Udělal jsem chybu přibližně ve 13. tahu a pak už jsem rychle prohrál a nedalo se s tím nic dělat. Ta partie byla možná zajímavá, byl to takový střet koncepcí, ale neumím k tomu asi říct nic zajímavého pro někoho, kdo tu partii nehrál.

Fischerovy šachy jsou specifické tím, že na základní řadě se postavení figur losuje. Co vás láká na této variantě šachu?
Mně na této variantě láká právě to, že se nemusím učit teorii zahájení. V normálních šachách se stále hraje stejná zahajovací pozice, což občas znamená, že hráč odehraje třeba 20 zahajovacích tahů, které ani nejsou jeho, po paměti. Ve Fišerových šachách je těch pozic 960, takže nemá cenu se učit nějaké teorie v jednotlivých pozicích. Platí tam tedy určité obecné šachové principy, ale záleží tam na tom, kdo umí více hrát šachy a ne na tom, kdo si toho více pamatuje v zahájení.

Co vás čeká v dohledné době? Třeba tak půl roku?
Teď si dám asi pauzu. Pak budu na konci srpna hrát španělskou ligu, na začátku září polskou ligu a pak je nejvýznamnější z těchto turnajů, a to šachová olympiáda.

Říkal jste, že si dáte pauzu. Čím jí hodláte vyplnit?
Nejprve pojedu s rodiči do Jizerských hor. Pak se asi budu připravovat na turnaje, co mě čekají. A asi si budu sem tam i číst. Je možné, že volný čas vyplním ještě nějakým turnajem, ale řekl bych, že spíše ne, protože ty 3, které mě v dohledné době čekají, budou úplně stačit.