Orlovou předstihla Beskydská šachová škola

05.07.2012 09:06 | Česko-Slovenská extraliga žen

Česko-Slovenská extraliga družstev žen se hraje od roku 2009. Ale teprve letos poznává soutěž jiného vítěze než Slavii Orlovou. Tým ve složení WIM Edyta Jakubiec (2225), WIM Karolína Olšarová (2247) a WIM Tereza Olšarová (2209) obs...

Česko-Slovenská extraliga družstev žen se hraje od roku 2009. Ale teprve letos poznává soutěž jiného vítěze než Slavii Orlovou. Tým ve složení WIM Edyta Jakubiec (2225), WIM Karolína Olšarová (2247) a WIM Tereza Olšarová (2209) obsadil „až“ druhé místo. Letošní primát po zásluze patří celku Beskydské šachové školy, za který hrály WGM Kateřina Němcová (2261), WGM Julie Kočetková (2282) a WFM Magdaléna Miturová (2064). „Turnaj byl výborně organizován, tým pořadatelů v čele s Markem Zelnickým vytvořil velmi dobré podmínky. Trochu drsnější byl jen hrací harmonogram, přece jen devět partií za pět dní je velmi náročný rytmus,“ hodnotí letošní ročník soutěže Julie Kočetková (na fotografii).

Kateřina Němcová

O vítězi soutěže se rozhodlo v sedmém kole. Orlová ve čtvrtém kole jen remizovala s Komárnem a musela tak ve vzájemném duelu s Frýdkem-Místkem usilovat o vítězství. „Klíčový zápas proti Orlové byl velmi napínavý, měly jsme bodový náskok, a tak soupeřky musely o něco více riskovat. Nakonec se nám podařilo vybojovat dvě remízy a na první šachovnici zvítězit a v podstatě tak rozhodnout o zisku titulu,“ líčí Julie Kočetková. Ve zmíněném duelu na první šachovnici porazila Kateřina Němcová Edytu Jakubiec. Beskydská šachová však soutěží bez ztráty kytičky neprošla. V posledním kole překvapivě podlehla týmu LŠŠ Západ. Byl to důsledek předčasných oslav? „Žádné přehnané oslavy se při tomto hracím rytmu stihnout nedaly, v posledním kole jsme chtěly vyhrát stejně jako v předchozích zápasech. Já jsem partii odehrála velmi špatně, a když se nepodařilo zvítězit ani Katce s Magdou, musely jsme přijmout první porážku v soutěži. Naštěstí už nám to nemuselo vadit,“ říká s úsměvem Julie Kočetková.

Třetí místo patří i díky překvapivému vítězství nad nejlepším týmem soutěže družstvu LŠŠ Západ, za které hrály WCM Veronika Gažíková, Katarína Škrabáková a WIM Renáta Gažík. LŠŠ Západ se stal také nejlepším slovenským týmem soutěže. Z individuálních výkonů je třeba vyzdvihnout osm bodů z devíti partií, které uhrála Karolína Olšarová (výkon 2231), sedm a půl dobu získaly Magdaléna Miturová a Tereza Olšarová, sedm bodů si připsaly Eva Kulovaná, Julie Kočetková a Renáta Gažík.