V Dobrovici vítězí IM Josef Přibyl

27.02.2011 15:04 | 6. Dobrovický rapid - Cukrovary a lihovary TTD

Pořadatelům ze Šachklubu města Dobrovice se prezentovalo v sobotu 26. 2. 2011 celkem 150 šachistů. Na počet předběžně přihlášených (max. 165) to chvílemi vypadalo, že snad budeme muset turnaj sehrát na „návsi“. No nakonec jsme s...

Pořadatelům ze Šachklubu města Dobrovice se prezentovalo v sobotu 26. 2. 2011 celkem 150 šachistů. Na počet předběžně přihlášených (max. 165) to chvílemi vypadalo, že snad budeme muset turnaj sehrát na „návsi“. No nakonec jsme se do naší stařičké sokolovny vměstnali. Konkurence se tentokráte sešla na naše poměry velká, ve startovním poli jsme zaznamenali jednoho velmistra a devět hráčů s titulem mezinárodního mistra a šest desítek hráčů +2000 Elo.

Své loňské prvenství obhajoval IM Vojtěch Plát a z předchozích vítězů chyběl jen původně přihlášený a později omluvený dvojnásobný vítěz turnaje IM Martin Petr. Najít na mapě Dobrovici dokázali i tři mezinárodní mistři z Maďarska, takže jsme mohli být s účastí a konkurencí nadmíru spokojeni. GM Leonid Vološin, první nasazený IM Jan Bernášek, IM Josef Přibyl, IM Petr Neuman, jičínský IM Vitalij Koziak a snad i pražský američan IM Bryan Smith jsou mnohým známí a tušilo se, že mezi nimi je třeba hledat pozdějšího vítěze.

Konečné prvenství IM Josefa Přibyla bylo naprosto zasloužené, když prošel turnajem bez porážky. V krátké historii Dobrovického rapidu je to již jeho druhé prvenství. Výhrami ve 4. kole nad IM Janem Bernáškem a v 5. kole nad IM Guyla Meszarosem získal vysoké pomocné hodnocení a svoji šanci na konečné prvenství již nepustil. Mohl si dovolit remizovat v posledním kole s IM Vojtěchem Plátem, který obsadil druhou příčku. Jeho snaha obhájit své loňské prvenství byla značná. Trochu mu ale nepřál los, jeho “Bucholz“ nenásledoval jeho příkladu a nedokázal posbírat všechny své body. A když až v 5. kole nastoupil proti jednomu z favoritů IM Vitaliji Koziakovi, skončil jejich duel remízou. K celkovému prvenství tak potřeboval v posledním kole v přímém souboji o 1. místo s IM Josefem Přibylem zvítězit. Tato partie skončila smírem a čekalo se na výsledek partie IM Jana Bernáška. Jeho případná výhra mohla ještě zamíchat pořadím na čele tabulky. Ovšem maďarský IM Zoltán Hajnal nepřijel do Dobrovice jen na výlet a tak jejich smírným soubojem turnaj vrcholil. Pořadatelé děkují všem zúčastněným za slušné sportovní vystupování a za návštěvu Dobrovice.