Prague Chess Festival

V sobotu na rapid do Dolního Benešova

15.09.2011 05:43 | 25. ROČNÍK MEMORIÁLU KARLA OSMANČÍKA

Již po dvacáté páté je na programu v místním sále společenského domu šachový turnaj, který je zároveň krajským a okresním přeborem v rapidu. Je pravdou, že v té skrumáži rapidů a nerapidů bylo těžké pro pořadatele najít ...

Již po dvacáté páté je na programu v místním sále společenského domu šachový turnaj, který je zároveň krajským a okresním přeborem v rapidu.
Je pravdou, že v té skrumáži rapidů a nerapidů bylo těžké pro pořadatele najít vhodný termín. Nakonec nezbylo dolnobenešovským šachistům nic jiného, než si zabukovat sál na 17.9.2011. Termín je to s ohledem na právě skončené prázdniny možná dost časný a teprve sobotní ráno ukáže, jak šťastná volba to byla. Presentace končí v 8.45 hod. a první cena čítá 3000,-Kč.

Je také pravdou, že když se udělala statistika, tak do Dolního Benešova na rapid jezdí, jednoduše řečeno, stále ti samí borci. Každý máme své turnaje - oblíbence. Jen sem tam se na MKO objeví nějací výbojové z dalekých českých a moravských končin. Loňský poplatek Svazu za zařazení turnaje do série rapidů byl z ekonomického hlediska propadák. Tedy co se letos ušetřilo, dalo se do cen. A je taky pravdou, že kdo si bude chtít po turnaji „ožrat pyščisko“, bude mít možnost na benešovském rynku a to na pivních slavnostech. Prý má být druhů piva jako máku v makovici a hudba k tomu.

Kukátkem do historie vzniku turnaje mi prosvítají jména jako Valter Kocur, Ing. Vitásek a Bruno Holeček. To byli zřejmě Ti spouštěči MKO. Ing. Vitásek asi proto, že mi dělal šoféra na turnaje do Brna. Byly v zimě. Vyjeli jsme ráno v pět ve škodě stopět a o půlnoci byli zpátky. Ty pozdní návraty díky děsné organizaci mne vytáčely po několik let, až jsem jednou při obědě ve firmě, kde jsem pracoval, řekl Kocurovi, že je třeba s tím něco provést. A Kocur jako programátor se díla chopil a vydumal software, něco jako dnešní swiss manager. To byl konec roku 1984! Dokonce i několik licencí se prodalo.

A na jaře 1985 jsme v Dolním Benešově měli první turnaj. Pamatuji se na dnes komický stroj – počítač SPU 800, který jsme do kulturního domu museli převážet na třikrát a tiskárnu, kterou měli co nést tři chlapi. Roku 1987 nastal další pokrok. Spolupracovník Kocura, pan Holeček, jako technik výpočetní techniky (brr, to to zní…) dostal nápad (při obědě), že bychom mohli vtáhnout do hry velký firemní počítač a velkou firemní tiskárnu. Počítač tehdy zabíral prostor 15x15m, tiskárna 3x3m a byly to děla, prostě špičky výpočetní techniky, které vlastnil koncern Sigma.

S hracím sálem nás spojil kilometr dlouhý telefonní kabel, který vedl nějakým způsobem od počítače do šatny kulturního domu. Pro výsledky se jezdilo půl kilometru na kole, hrály se blicky a všichni byli spokojeni.

V té době taky uzrál systém hlášení výsledků na lístečky. Není to z mojí hlavy, napadlo to před čtyřiceti léty někoho v Brně. Turnaje MKO byly v počátcích bleskové a zkuste zadávat v tom mumraji bezchybně během dvou, tří minut čtyřicet výsledků. Lístečky se sbíraly, prvních pět minut byl čas na pivko a pak se vkládaly výsledky do PC. Kdo si co napsal, za tím si musel stát. Reklamace se nebraly. Dnes bych celý systém zadávání výsledků do swissu vylepšil. Každý registrovaný šachista má nějaké identifikační číslo. Bude mít kartičku s čárovým kódem, nebo čip se svým číslem, přiloží ke čtečce jako v Kauflandu (výhra, nebo remíza) a ono se to samo zapíše do turnaje. Uvidíme, co na to pan Hercok.

Abych nezapomněl: guláš vaří zkušená kuchtička paní Darinka, bude hovězí a co je na něm pozitivní, bude jej dodělávat ten její, Luboš. A jako myslivec, ví jak na guláše. Bufík tradičně zaobstará Ľubko se svojí šťavnatou dcerkou a jejími spolužačkami. Rozhodčím bude pan Gemsa. Letos si polepšil. Má již první rozhodcovskou. Sál je po rekonstrukci, je vzdušný, velký, prostorný, bude fungovat wifina, bude on-line, výsledky taky on-line, nějaká promítačka, ceny sice nic moc (pan ředitel turnaje je moc velký držgrešle..), ale na to, že je to první akce sezóny a v okolí toho není nic moc, tak jo. Přijeďte. Těšíme se na vás.

Odkazy

Web
On-line přenos
Startovní listina
Propozice turnaje
1x 1296x Rudolf Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
15.09.2011 10:35 | Autor neznámý

pěkně napsáno

Připravuje se