1. Novoborský ŠK “B“ – ERA-Poštovní spořitelna “B“ 6:2

26.02.2012 18:52 | 1. liga západ 2011/2012

Hostující celek ERA-Poštovní spořitelny “B“ měl po úvodní překvapivé remíze s Jičínem na kontě 7 porážek v řadě, přičemž při té poslední se již poněkud zdecimovaná soupiska zmohla dodat pouze šest jmen. Stejně chudou s...

Tentokrát však byl průběh naprosto odlišný, a nutno přiznat, že i díky odevzdanému výkonu hostů. Ty totiž ani dvoubodový deficit nedonutil hrát riskantněji na výhru, navíc věrni svému stylu se nezdráhali brzy nabízet nebo přijímat remízy. Velmi brzy se tak dohrálo na předních šachovnicích – spoluhráči z extraligového Turnova rozehráli teoretickou variantu španělské, ve které záhy zopakovali tahy – 2,5:0,5. Miloš Kozák se obzvláště černými poráží velmi těžko – svá zahájení má dobře obehraná a v mírně lepších pevných pozicích často nabízí remízu. Za této konstelace však Julia Kochetková neměla důvod odmítat – 3:1. Caro-kann se černými vůbec nepovedl Péťovi Kučerovi, a tak vše proti Nováčkovi vyřešil brzkou nabídkou remízy, kterou Nováček možná i pod vlivem nepříliš dobré sezony (dosud 1/8) po krátkém rozjímání přijal – 3,5:1,5.

Zápas tak byl zjevně pouze otázkou skóre, které se nakonec podařilo nabrat vcelku obstojně. K bodu se z déle hraných partií neprotlačil pouze Honza Vrána, který se svazovým prezidentem Lamserem nedokázal proti izolovanému pěšci vyvinout dostatečný tlak. Následně Honza začal poněkud krkolomně převádět své jezdce, a tak při docházejícím čase i on raději nabídl remízu, proti které hosté opět neprotestovali – 4:2. Nabídka remízy zazněla i ve zbylých partiích, avšak zde už jsme oprávněně pomýšleli na víc. Honza Šťastný s Josefem Láchou rozehráli jednu z hlavních variant paulsena, kde černý pasivním 10…d6 (nutné je 10…d5) naprosto odevzdal iniciativu. Honza na nepřesnost zareagoval správně a ihned se protlačil k e5, následně vynutil od černého f6 a už se hrnul na oslabeného pěšce e6. Toho také nakonec zinkasoval a po dalších nepřesnostech černého už získával další materiál – 5:2. Nouze se sestavou donutila již podruhé nastoupit hostujícího funkcionáře Ladislava Kováře. Z opatrné rétiho/anglické se nakonec po 14…b5 dostal do nechtěných komplikací, po kterých jsem získal velmi pohodlnou pozici – při nestejnopolných střelcích má totiž vždy převahu útočící strana – 6:2.

Výhrou 6:2 jsme se tedy po dlouhé době vynořili nad čáru ponoru, nicméně výsledky a rozlosování jsou velmi zajímavé. K již takřka jisté dvojici ERA-Poštovní spořitelna “B“ a Vyšehrad přibude ještě někdo z trojice Kozolupy (8 bodů, los týmy taktéž z druhé poloviny tabulky: Pankrác, Jičín), 1. NŠK “B“ (10 bodů, los silné týmy Lysá n/L “B“ a Holdia Praha, kterým však již až tak o moc nejde) nebo Oaza Praha (10 bodů, los Jičín, ERA-Poštovní spořitelna “A“). Odstupy nejsou kdovíjak velké a dost možná bude rozhodovat i skóre.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
Hostující celek ERA-Poštovní spořitelny “B“ měl po úvodní překvapivé remíze s Jičínem na kontě 7 porážek v řadě, přičemž při té poslední se již poněkud zdecimovaná soupiska zmohla dodat pouze šest jmen. Stejně chudou sestavu hosté představili i v dnešním utkání, my jsme naopak kontrovali sestavou nejsilnější možnou, protože právě toto utkání pro nás mělo být klíčové při cestě k záchraně. Paradoxně jsme v této sezoně již šesti hráčům čelili – a to v utkání s Jičínem, které nám nakonec hrubě nevyšlo.
5x 2197x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
27.02.2012 10:38 | Autor neznámý

To Honza Pletánek: To se nestávalo hlavně proto, že 4-6 členů týmu z Prahy dojíždělo celou soutěž do všech koutů, kde se hrálo. Posily z blízkých měst, hrající jenom někdy, by nemusely stačit. A v první lize je stejně polovina mužstev z Prahy, tam by se jim už vůbec nechtělo, jak víš.

To Horník z pánve: Když postoupilo béčko minule, taky v tom byla jedna krátká 4:4. V 1. lize pak bylo 6., áčko hrálo extraligu. Jestlipak ten rozdíl nedělá spíš souběh dvou týmů v soutěži... Hrát v 6 je ostudné, ale jinak nepovažujeme za nedůstojné zahrát si soutěž, která je naše síly. Mnohem trapnější nám přijde vzdávání se postupů a opakované exhibice v nižší soutěži.

26.02.2012 23:37 | Autor neznámý

Boží mlýny melou pomalu ale jistě. Litoměřice (béčko) se do I. ligy dostaly v minulé sezoně v posledním kole nehranou remízou 4:4 s Duklou (které to stačilo k udržení) a hrají nyní v I. lize zcela nedůstojnou roli...

26.02.2012 20:51 | Autor neznámý

 ZJ: Díky za věcnou poznámku, v článku už je opraveno.

26.02.2012 20:46 | Autor neznámý

Martine,ne že bych byl detailista. Jde o tu hiearchii funkcí.Svazový předseda,pokud mě neklame paměť, je V.Novotný (ne Lamser ) , Lamser je "prezident" Svazu  ( no,na název prezident mám svůj vyhraněný názor, prezident v republice by měl být jen jeden  )

26.02.2012 20:41 | Autor neznámý

Trapas ... Tohle se nestávalo, když B-éčko Litoměřic hrávalo v Litoměřicích a neé v Praze. To byli ochotni nastupovat  i hráči z okolních KRAJSKÝCH MĚST nebo z jiných blízkých vedlejších vesnic či spřátelených oddílů. Možná poučení pro příště, jde ale o to, zda-li budou tito hráči mít náladu nastupovat za toto B-družstvo Litoměřic i příště, po návratu HM do LT. Já osobně asi neé, a to asi nemluvím/nepíšu jen za sebe ....